Avrupa‘nın en eski mezarlıklarından biri olan Lychakiv Mezarlığı, Ukrayna‘nın turistik şehri Lviv‘de en çok ziyaret edilen yerler arasında. 1786’da inşa edilen mezarlık 40 hektarlık bir alanda kurulu. Lychakiv Mezarlığı’nda 500,000’den fazla mezar, 24 şapel, 500’den fazla heykel ve kabartma bulunuyor.

Lychakiv Mezarlığı, 1991’de tarihi ve kültürel müze statüsü almış. Yazar, ressam, heykeltıraş, mimar, müzisyen, besteci, bilim insanı, din görevlisi, gazeteci gibi ünlü isimlerinin mezarlarının bulunduğu mezarlığın en ünlü sakini ise Devrimci Ivan Franko. Mezarlıktaki en eski mezar taşı 1675 yılına ait.

Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı, Lviv

Lviv gezilecek yerler arasında bulunan ve kenti ziyaret eden her turistin rotasında yer alan Lychakiv (Liçakiv) Mezarlığı, en az yarım gün ayrılması gereken devasa büyüklükte bir yer. Rehberli turlarla mezarlığın mutlaka görülmesi gereken yerlerine uğranıyor, rehberler mezarlık ve mezarlar hakkında bilgiler veriyor.

Büyüklüğü ile insanı hayrete düşüren, heykelleri, mermerleri, işlemeleri ve görkemli mezarlarıyla tam anlamıyla açık hava sanat galerisini andıran mezarlık, ismini kurulduğu Liçakiv bölgesinden alıyor. 1787’de kurulan mezarlık, kurulduğu dönemden bu yana Ukrayna ve Lviv’in üst düzey isimlerinin edebi istirahat adresine dönüşmüş.

Malta

Peyzaj düzenlemelerine büyük önem gösterilen mezarlığın çevre düzenlemesi ve botanik bahçesinin tasarımı üniversitede akademisyen olan Karol Bauer’e ait. 1800’lü yılların başında alanın yetmemesi üzerine mezarlığın büyütülmesine karar verilmiş.

Lychakiv Lviv
Lychakiv Mezarlığı, Lviv

Mimar Tytus Tcorzewski’nin yürüyüş yolları, geçişler ve meydanlarla süslediği mezarlık bu büyütme projesinin ardından açık hava müzesine dönüşmüş. İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği topraklarında yer alan Lviv, 1945 Yalta Konferansı’nın ardından Polonya’ya bağlandıktan sonra yıkıma uğradı. Mezarlıktaki tarihi heykeller ve mezarların büyük bölümü tahrip edildi.

Lychakiv Mezarlığı’ndaki yıkım ve talan 1971’e kadar devam ederken mezarlığın yıkılan bölümlerinde açılan arsalar hurda deposuna dönüştürüldü. 1980’lerde mezarlığın itibarını iade etmek ve eski ihtişamlı günlerine döndürmek amacıyla başlatılan çalışmalarla restore edilen mezarlık 1991’de tarihi ve kültürel müze statüsüne alındı.

Lviv Lychakiv Mezarlığı
Lviv Lychakiv Cemetery
Lychakiv Cemetery

2005 yılında restorasyon süreci tamamlanan açılışını Ukrayna ve Polonya devlet başkanlarının birlikte yaptığı Lychakiv Mezarlığı, 500,000’den fazla mezar, 24 şapel, 500’den fazla heykel ve kabartma, botanik bahçesi, yürüyüş yolları ve anıtlarıyla Lviv’in ölüler şehri olarak kabul ediliyor.

Lychakiv Mezarlığı nasıl gidilir

Lviv Lychakiv Mezarlığı giriş ücreti erişkin 40 UAH (9TL), öğrenci ve çocuk için 30 UAH. Sabah 9’dan akşam 5 saatine kadar ziyarete açık. 2 numaralı troleybüs ile Shevchenkivskyi Hai durağında inip sağdan uzayan yolu sonra sağa dönüp tam karşınızdaki o upuzun yolu takip edin. Mezarlıktan şehir merkezine ise 20 dakikada yürüyerek ulaşılabilir.

Lviv gezilecek yerler listenize almanız gereken mezarlıkta Bolşevik İhtilali, Polonya-Ukrayna Savaşı, birinci ve ikinci dünya savaşlarında hayatını kaybeden çok sayıda askerin de mezarı bulunuyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz