Petra’nın insanı büyüleyen güzelliğine gündüz tanık olduktan sonra, gece 1,800 mum ile aydınlatılmış halini görmek insanı daha da büyülüyor. Hiçbir kelime bu deneyimi tarif edemez! Kırmızı kum taşı kayalıklarından dolayı Pembe Şehir olarak adlandırılan Petra, gece mum ışığında kıpkırmızı görünüyor.

Gecenin serinliğinde, gündüz kalabalığından ve gürültüsünden uzakta, mumlarla aydınlatılmış The Sig’den yürümek tarifsiz. Binlerce yıl önce de uzak diyarlardan gelen kafileler bu yoldan yürüyerek giriyorlardı Petra’ya. Gölgelerin vurduğu derin vadiden, gözleri gökyüzüne dikince insan orda başka bir güzellikle karşılaşıyor. Milyonlarca yıldız, kayaların üstündeki boşlukta parıldıyor.

Petra-Gece

Gündüzün rehberimin eşliğinde bilgiler alarak kat ettiğim bu yolu, bu defa sessizlik içerisinde yürüdüm. The Sig’in sonunda ulaşılan El-Hazne’nin 1,500 mum ile aydınlatılan görüntüsü ise yine tarifsiz. Neden yapıldığı hala gizemini koruyan 2000 yıllık bu tapınak önünde sıralanmış mumların etrafında yere serilmiş kilimlerden birinin üzerine kuruldum.

Kimisi için oldukça romantik olan bu ortam, benim için binlerce yıl öncesini hayal edebilmek için şahane bir ambiyans anlamına geliyordu. Bir süre sonra, mumların ortasında belli belirsiz bir gölgeden yükselen üflemeli bir enstrümanın sesi ortamı daha da büyüleyici hale getiriyor. Bedevinin çaldığı üflemeli enstrüman, dünyanın en eski müzik aletleri arasında yer alıyor. Daha sonra da, mumların ortasından yürüyen birisi şiirsel bir dille Petra hakkında hikayeler anlatılıyor. Anlatım ve aksanının iyi olduğu söylenemez.

Malta

Petra by Night, The Siq, Jordan
Petra by Night, The Siq, Jordan
Petra by Night, The Treasury, Jordan
Petra by Night, The Treasury, Jordan

Petra by night hakkında bilgiler

Üzerine oturduğum kilim pek rahat değil. Yerde alışık oturmaya alışık olmayanlar için rahat bir ortam sayılmaz. Minder türü şeyler yanınıza alabilirsiniz.

El-Hazne’nin (Al Khazneh) olduğu yerde tuvalet yok. Petra bilet gişesinin yanında tuvaleti kullanın.

Çay sevisi yapılıyor, her zamanki gibi bol şekerli, ücretsiz.

Pazartesi, Çarşamba ve Perşembe günleri Petra by night etkinliği düzenleniyor. Petra by night bilet fiyatı 12 JD (37 TL), etkinlik 20.30’da başlıyor ve 22.00’de bitiyor.

Fotoğraf meraklılarının erkenden gitmesinde fayda var. Tripodunuzu mutlaka yanınıza alın. Fotoğraf çekmek için en uygun yer sağ tarafta yer alan konteynerin arkası. Uzun pozlama yapmanız şart.

UNESCO Dünya Mirası Listesindeki El-Hazne’nin (The Treasury) aydınlatılması yok. Bu fotoğraf çekmeyi zorlaştırıyor. Flash zaten yetersiz kalıyor ve görevlilerce kullanılmaması konusunda bilgilendirme yapılıyor. Oysa sarı spot ışıklarla görkemli yapıyı aydınlatsalardı çok daha iyi olurdu.

11 Yorumlar

    • 2 defa gittim, güvenlik sıkıntısı yok. THY Akabe’ye direk uçuyor. Halk iyi İngilizce biliyor, turizme ve yabancılara alışıklar.

  1. Ahhh Petra canim benim..Gittigim her şehirde bir ben bıraktığım,her şehirden de bir ben aldığım Petra.Büyülü yol The Sig de gece mumlar eşliğinde yürürken hayati sorguladığım,her ziyaretcisine ayrı kucak açan Petram…söz tekrar geleceğim.

  2. Gerçekten mükemmel. Özellikle bu hali insanı hemen planlar yapmaya sürüklüyor. Her gece burası bu şekilde mumlarla aydınlatılıyor mu?

  3. Hayalimdeki gezilerden birini gerçekleştirmişsiniz tam olarak. Masum bir kıskançlıkla yazılarınızı okurken o büyüleyici ortamı deneyimlemiş gibi hissettim. Gezi öncesi detaylı bilgiler için şimdiden teşekkürler. 🙂

  4. Merhaba,
    Petra’ya gitmeyi uzun zamandır istiyordum. Bu fotoğrafları gördükten sonra isteğim daha da çoğaldı. Farklı bir bakış açısı sunduğunuz için teşekkürler…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz