Full Moon Parti’nin nasıl başladığı ile ilgili birçok rivayet var. Bir rivayete göre, seksenli yıllarda Tayland’lı birinin, Koh Phangan’da sahip olduğu Paradise Bungalow’a gelen bir grup hippi ve backpackerın, gitar ve kamp ateşi eşliğinde küçük bir doğum günü plaj partisi yapmasıyla başladığı söylenir.

Parti çok beğenildiği ve dilden dile yayıldığı için her dolunayda daha çok gezgin adaya akın etmeye başlamış. Şimdilerde ada Alex Garland’s 1996 yılında yayınladığı kitap ve ondan uyarlanan, Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı The Beach adlı film ile Koh Phangan ve Full Moon Parti oldukça bilinir hale gelmiş.

Aslında Koh Phangan’ın doğru yazılışı “Ko Pha Ngan”. “Ko veya Koh” Thai dilinde “ada” demek. Yani Koh Phangan denince Phangan Adası demek oluyor. İlginç olan diğer bir gerçek ise adanın adının Güney Thai lehçesinde kum barları anlamına gelmesi. durumda. Tayland’ın en büyük 5. Adası olan Koh Phangan’ı dünyada bu kadar popüler yapan şey ise, her dolunay zamanı beyaz kumsala sahip Haad Rin Plajı’nda düzenlenen Dolunay Partileri. 12.000 civarında insanın yaşadığı bu adanın asıl merkezi ise ana feribot iskelesinin karşısındaki Thong Sala kasabası. Adadaki insan izleri 2.000 yıl öncesine kadar gidiyor ve ilk yerleşenlerin gezgin Müslüman Malay denizciler olduğu düşünülüyor.

Ada tamamen tropikal yağmur ormanları ve kokonat ağaçları ile kaplı, denizleri ise mercanlarıyla ünlü. Thai Airways ile AirAsia’nın başkent Bangkok‘tan Surat Thani havalimanına her gün seferleri bulunuyor. Surat Thani’den Koh Phangan’a ulaşmak ise 4 saat sürüyor. Koh Phangan’dan, 35 km uzaklıktaki Koh Samui’ye gitmek ise botla yarım saat sürüyor. Koh Phangan’a 35 km uzaklıktaki Koh Tao özellikle dalış için popüler bir yer. Samui ve Tao adalarında kalıp Full Moon Parti’sine botla gelip katılan yine binlerce insan olduğunu söyleyebiliriz.

Koh Phangan Full Moon Parti’leriyle ünlendikten sonra, adada buna benzer birçok parti daha düzenlenmeye başlanmış. Ormanda düzenlenen Half Moon Parti’si Full Moon Parti’den sonra adadaki diğer bir popüler parti. Farklı bir tecrübe yaşamak ve eğlenmek isteyenlere önerilir. Bunun yanında bazı resortların özel olarak organize ettiği havuz partileri de bulunuyor.

Adayı keşfetmek için Bekran ile birlikte motor kiraladık (150THB). Deneyimsiz motor kullanıcıları için adadaki yollar pek de elverişli değil. Bu yüzden adada yara bere ve sargılar içerisinde çok sayıda turistle karşılaşabiliyorsunuz. Kiraladığımız motor ikimizi bu yokuşlarda taşıyamadığı için hevesimizi alamadık. Bekran ilk defa motor kullanacağı için ona uygun bir yer bulup motoru kendisine verdim. Birkaç denemeden sonra o da çok geçmeden motor kullanmaya alıştı. Kasaba içerisinde biraz turlayıp motorumuzu teslim ettik.

Malta

Gece olunca yine kendimizi Haad Rin Plajı’ndaki partiye attık. Bir elimizde fotoğraf makinesi diğer elimizde bucketler plajı boydan boya turluyorduk. Kurulu bazı stantlarda dileyen bedene fosforlu boyalarla dilediği figürü yaptırabiliyor. Dolayısı ile neon ışıkları altında bedenlerinde ilginç figürlerle dolaşan birçok kişiyle karşılaşabiliyorsunuz. Kimisi gelip boynunuza sarılıyor ve başlıyor konuşmaya. Öylece tanıştığım bir İsraillinin nerelisin sorusuna Türkiye diye cevap verince, “benden nefret ediyor musun?” sorusuyla karşılaştım Biraz sohbet sonrası, yeteri kadar içmiş olduğunu söyleyip bana kendi içki kovasu olan bucketi verdi.

Koh Phangan’da çok sayıda İsrailli turist var. Öyle ki restoranların çoğunda İsrail mutfağından menüler, birçok shopta İsrail alfabesi Hebrew ile yazılmış tabelalar bulunuyor. Söylendiğine göre, İsrail’de askerliklerini bitiren kız veya erkekler, terhis sonrası hükümetin verdiği parayı ceplerine sıkıştırıp bu adaya tatil yapmaya gelirlermiş. Tabi stresli askerlik günlerinin sonrasında bu tatilde geçmiş günlerdeki stresin acısını çıkarırlarmış.

Gün batımında başlayan parti gün doğumuna kadar sürdüğünden Had Rin Plajı’nda bulunan barlar her daim açık. Bunlardan biri olan Mellow Mountain ise plajın batı ucundaki kayalıkların üzerinde bulunduğundan, tüm partiyi tepeden izleyebilmek mümkün. Mushroom Shake’i ile ünlü bu bardaki insanları izlemek ise başlı başına eğlence. Shakein etkisiyle kafayı bulmuş ve üzerinde sadece şortu olan, tüm bedeni özenle boyanmış birinin boynunda köpek tasması vardı ve bardaki direklerden birine bağlanmıştı.

Bekran‘ın odasından çadırımı alıp, Haad Rin Plajı manzarasına hakim tepede kurup uyuduğumda gün ağarmak üzereydi. Uzun bir gece olmuştu benim için yine. Yarın büyük gün, 2011 yılının son gecesi ve en kalabalık parti olacak bu kumsalda.

Day 514: THB:3, Koh Phangan, 30 Aralık 2011

Önceki blog yazısıPhangan Adası: Çılgın Full Moon Partisi
Sonraki blog yazısıHappy New Year: 2012
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

 1. Bu kısaltmaların bazılarının açılımlarını anlamadım. Day 514: ve sondaki tarihler belli ortada DAY 1, THB:3, vb. kelimeler geliyor. Bu yazım şekli bir seyyah not alma metodu mu? Yoksa size özgü bir şey mi? Nasıl gezi notları tutuyorsunuz? Ön araştırmanız nasıl oluyor? Bir de fotoğrafları klasörlerken nasıl bir yol izliyorsunuz. Yer isimleriyle mi yoksa tarihle mi? Teşekkürler.

  • Day yola çıktığım günden itibaren hangi günde olduğumu belirtiyor. TH ise bulunduğum ülkenin kısaltması. Seyahat notları nadiren tutuyorum, blog yazılarım aynı günde yazıldığından nota gerek duymadım.

 2. Kemal Bey Merhabalar. Geçen sene verdiğiniz bilgilerle güzel bir Tayland turu geçirdim. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  Bu sene de Tayland’dan kopamadık. Fakat bu gezide farklı bir organizasyon olan full moon partiye katılmak gibi bir niyetimiz var. Bu konuyla alakalı olarak birkaç sorum olacak size.

  1. Full moon için Samui de mi yoksa Phangan da mı konaklamak daha mantıklı. Samui’den Haad Rin’e gelmek mesele değil, lakin o kafada Haad Rin’den Samui’ye gelmek sıkıntı yaratabilir mi? 4-5 günlük (+1 olabilir) bir zaman ayırdım o bölgeye (Phangan, Samui, Tao). Birbirlerine ulaşım konusunda ve konaklama zenginliği açısından hangi ada daha mantıklıdır sizce, bu konudaki tavsiyeleriniz. (Samui ve Phangan otel ve gezi tavsiyeleri)

  2. Phuket, Bangkok, Samui destinasyonlarıyla 12 veya 14 günlük bir gezi planlıyorum. Sıralamayı sizce ne şekilde yapmalıyız.

  3. Bangkok dan güneye ulaşımda 2. kez Tayland yolculuğu yapan birine tren yolculuğunu tavsiye edermisiniz? (Bangkok – Samui ulaşım alternatifleri.)

  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Yolda kalın. 🙂

  • Full Moon Partisi hiç kuşkusuz dünyanın en çılgın partilerinden biri. İmkanınız varsa ve yer bulursanız Koh Phangan’da kalın.

   Ko Samui’den de gidiş geliş yapılabilir, ama ilgi çok yüksekse kayık ve teknelerin fiyatı yüksek olabilir. Bir de o kafayla teknede olmamak daha iyi. Koh Samui’de kalırsanız bile, gece sabaha doğru dönmeyin, fiyatlar yükselebilir. Canınız isterse düşer plajda bile uyursunuz. Kahvaltınızı da yapıp öyle Ko Samui’ye dönün. Günün ilk ışıklarına kadar Jaad Rin’de olmadan olmaz!

   Eğer tatil ve dinlenme moduna geçmek istiyorsanız ve vaktiniz varsa sonrasında Ko Samui’ye geçin. Eğe Full Moon Partisi başladığında orada olacaksanız ilk olarak Koh Phangan’a gidin. Parti sonrası oradan Krabi’ye geçip 2-3 gün kalın, tekne turlarına katılın. Sonrasında Koh Phi Phi Adası ve devamında Phuket’e geçin. Buradan da bangkok ve Pattaya. Ya da bunun tam tersi bir rota izleyin.

   Zaman varsa eğer mutlaka yataklı gece trenlerini tercih edin. Tren yolculuğunu sadece ulaşım olarak değil, bir seremoni ve ritüel olarak görün. Keyif alın. (derim).

   Otel rezervasyonlarını yoldaolmak.com sitemin sağ üstünde bulunan booking.com sitesinden yaparsanız bu linkten, bana da destek sağlamış olursunuz. En ucuz ve en uygun oteller bu sitede zaten.

 3. Çılgın bir parti olsa gerek. Resimler ve Youtube videolarından biz bunu anladık. O ateşten ipi atlamak cesaret ister.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın