Full Moon Parti’nin nasıl başladığı ile ilgili birçok rivayet var. Bir rivayete göre, seksenli yıllarda Tayland’lı birinin, Koh Phangan’da sahip olduğu Paradise Bungalow’a gelen bir grup hippi ve backpackerın, gitar ve kamp ateşi eşliğinde küçük bir doğum günü plaj partisi yapmasıyla başladığı söylenir. Parti çok beğenildiği ve dilden dile yayıldığı için her dolunayda daha çok gezgin adaya akın etmeye başlamış. Şimdilerde ada Alex Garland’s 1996 yılında yayınladığı kitap ve ondan uyarlanan, Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı The Beach adlı film ile Koh Phangan ve Full Moon Parti oldukça bilinir hale gelmiş.

Aslında Koh Phangan’ın doğru yazılışı “Ko Pha Ngan”. “Ko veya Koh” Thai dilinde “ada” demek. Yani Koh Phangan denince Phangan Adası demek oluyor. İlginç olan diğer bir gerçek ise adanın adının Güney Thai lehçesinde kum barları anlamına gelmesi.  durumda.  Tayland’ın en büyük 5. Adası olan Koh Phangan’ı dünyada bu kadar popüler yapan şey ise, her dolunay zamanı beyaz kumsala sahip Haad Rin Plajı’nda düzenlenen Dolunay Partileri. 12.000 civarında insanın yaşadığı bu adanın asıl merkezi ise ana feribot iskelesinin karşısındaki Thong Sala kasabası. Adadaki insan izleri 2.000 yıl öncesine kadar gidiyor ve ilk yerleşenlerin gezgin Müslüman Malay denizciler olduğu düşünülüyor.

Ada tamamen tropikal yağmur ormanları ve kokonat ağaçları ile kaplı, denizleri ise mercanlarıyla ünlü. Thai Airways ile AirAsia’nın başkent Bangkok‘tan Surat Thani havalimanına her gün seferleri bulunuyor.  Surat Thani’den Koh Phangan’a ulaşmak ise 4 saat sürüyor. Koh Phangan’dan, 35 km uzaklıktaki Koh Samui’ye gitmek ise botla yarım saat sürüyor. Koh Phangan’a 35 km uzaklıktaki Koh Tao özellikle dalış için popüler bir yer.  Samui ve Tao adalarında kalıp Full Moon Parti’sine botla gelip katılan yine binlerce insan olduğunu söyleyebiliriz.

Koh Phangan Full Moon Parti’leriyle ünlendikten sonra, adada buna benzer birçok parti daha düzenlenmeye başlanmış. Ormanda düzenlenen Half Moon Parti’si Full Moon Parti’den sonra adadaki diğer bir popüler parti. Farklı bir tecrübe yaşamak ve eğlenmek isteyenlere önerilir. Bunun yanında bazı resortların özel olarak organize ettiği havuz partileri de bulunuyor.

Adayı keşfetmek için Bekran ile birlikte motor kiraladık (150THB). Deneyimsiz motor kullanıcıları için adadaki yollar pek de elverişli değil. Bu yüzden adada yara bere ve sargılar içerisinde çok sayıda turistle karşılaşabiliyorsunuz. Kiraladığımız motor ikimizi bu yokuşlarda taşıyamadığı için hevesimizi alamadık. Bekran ilk defa motor kullanacağı için ona uygun bir yer bulup motoru kendisine verdim. Birkaç denemeden sonra o da çok geçmeden motor kullanmaya alıştı. Kasaba içerisinde biraz turlayıp motorumuzu teslim ettik.

Gece olunca yine kendimizi Haad Rin Plajı’ndaki partiye attık. Bir elimizde fotoğraf makinesi diğer elimizde bucketler plajı boydan boya turluyorduk. Kurulu bazı stantlarda dileyen bedene fosforlu boyalarla dilediği figürü yaptırabiliyor. Dolayısı ile neon ışıkları altında bedenlerinde ilginç figürlerle dolaşan birçok kişiyle karşılaşabiliyorsunuz. Kimisi gelip boynunuza sarılıyor ve başlıyor konuşmaya. Öylece tanıştığım bir İsraillinin nerelisin sorusuna Türkiye diye cevap verince, “benden nefret ediyor musun?” sorusuyla karşılaştım Biraz sohbet sonrası, yeteri kadar içmiş olduğunu söyleyip bana kendi içki kovasu olan bucketi verdi.

Koh Phangan’da çok sayıda İsrailli turist var. Öyle ki restoranların çoğunda İsrail mutfağından menüler, birçok shopta İsrail alfabesi Hebrew ile yazılmış tabelalar bulunuyor. Söylendiğine göre, İsrail’de askerliklerini bitiren kız veya erkekler, terhis sonrası hükümetin verdiği parayı ceplerine sıkıştırıp bu adaya tatil yapmaya gelirlermiş. Tabi stresli askerlik günlerinin sonrasında bu tatilde geçmiş günlerdeki stresin acısını çıkarırlarmış.

Gün batımında başlayan parti gün doğumuna kadar sürdüğünden Had Rin Plajı’nda bulunan barlar her daim açık. Bunlardan biri olan Mellow Mountain ise plajın batı ucundaki kayalıkların üzerinde bulunduğundan, tüm partiyi tepeden izleyebilmek mümkün. Mushroom Shake’i ile ünlü bu bardaki insanları izlemek ise başlı başına eğlence. Shakein etkisiyle kafayı bulmuş ve üzerinde sadece şortu olan, tüm bedeni özenle boyanmış birinin boynunda köpek tasması vardı ve bardaki direklerden birine bağlanmıştı.

Bekran‘ın odasından çadırımı alıp, Haad Rin Plajı manzarasına hakim tepede kurup uyuduğumda gün ağarmak üzereydi. Uzun bir gece olmuştu benim için yine. Yarın büyük gün, 2011 yılının son gecesi ve en kalabalık parti olacak bu kumsalda.

Day 514: THB:3, Koh Phangan, 30 Aralık 2011

142,2k Takipçiler
Takip et

2 YORUM

  1. Çılgın bir parti olsa gerek. Resimler ve Youtube videolarından biz bunu anladık. O ateşten ipi atlamak cesaret ister.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın