İzmir‘de Konak Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayıp Alsancak Limanı’na kadar uzanan sahil şeridi Kordon, kentte eğlence ve kültürel faaliyetlerin yoğunlaştığı en keyifli yerlerden.

İzmir Körfezi’nin iyot ve deniz kokusunu buram buram hissettiren Kordon’da yemyeşil çimlere yayılmış gençler, bisikletiyle dolaşanlar, yürüyüşe çıkanlar, köpeğini gezdirenler ahenk içinde hoş bir manzara sunuyor.

kordon nasıl gidilir

Pasaport Vapur İskelesi ve Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan, deniz kıyısında Gündoğdu Meydanı’ndan Alsancak Limanı’na kadar uzanan Kordon, İzmir’i hiç görmeyenlerin bile ününü duyduğu bir yer.

1860’lı yıllardan itibaren kentin prestijli bir bölgesi olarak öne çıkan, İzmirlinin gözbebeği Kordon, 9 Eylül Kurtuluş Günü, 1 Mayıs ve Nevruz kutlamaları, Hıdırellez vs gibi şenlikler, açık hava konserleri ve mitinglere de şahitlik yapıyor. Bu gösteriler İzmir’in buluşma noktası Kordon’daki Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştiriliyor.

Malta

Yılın her dönemi İzmir’in en iyi gün batımı manzaralarını izleyebileceğiniz Kordon, İzmir ruhunu en iyi yaşatan yerlerin başında geliyor. İzmir’in karşı yakasında yaşayanların hafta içi işe gitmek için vapurla adım attığı Kordon, sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerinde buluşulan bir merkez.

kordon izmir

Kordon boyunca sıralanan ve birçoğu deniz ürünleri sunan çok sayıda restoran var. Ege’nin zeytinyağlıları ve deniz ürünleriyle tanışmak için Kordon’daki balık restoranlarından birine oturup İzmirlilerin rutinine tanık olabilirsiniz.

İzmirliler gece eğlencesini sever. Kordon’un bir arka paraleli İzmirli gençlerin eğlenmek için tercih ettiği bar ve gece kulüpleri ile 24 saat hareketli. Ayrıca, Kordon’da yer alan Arkas Sanat Merkezi’nde çok güzel sergi ve etkinliklere düzenleniyor, uğrayın.

kordon-gorulecek-yerler
kordon-nasil-bir-yer

Alsancak’ın en keyifli noktası olan Kordon’a karşıdan bakınca İzmir’in akıllarda yer edinen manzarasını görebiliyorsunuz. İzmirlilerin çiğdem dediği çekirdek, gevrek dediği simit, meşhur turşu suyu, midye, kokoreç ve boyoz gibi kentin vazgeçilmez sokak lezzetlerinin tadı Kordon’da çıkıyor.

Portatif sandalyeleri ve masalarıyla çimlerde oturup sohbet eden, gitar ve saz çalan, uzun uzun sohbet eden insanlarla Kordon, başlı başına İzmir’in ne kadar da ‘yaşayan’ bir şehir olduğunun en canlı ispatı gibi.

izmir kordon

İzmir’in her yerinde olduğu gibi Kordon’da da insanlar çok sıcakkanlı ve sohbet etmeyi çok seviyor. Kordon’da çimenlerde bir mola vermeye koyulduğunuzda bir anda karşılıklı ikramlar ve koyu bir sohbetin içerisinde bulabilirsiniz kendinizi.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz