Orta çağ mimarisinin örneklerini taşıyan kırmızı tuğlalı dokusu nedeniyle ‘Kızıl Şehir’ olarak anılan Bolonya, üst düzeyde solcu kimliği de kızıl olarak anılmasına sebep. İtalya‘nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde yer alan şehir, Orta çağ mimarisini yansıtan sayısız kırmızı tuğlalı yapısıyla tam anlamıyla bir açık hava müzesi.

Makarnalarda kullanılan Bolonez sosuna da ismini veren Bolonya, İtalya’nın kuzeyinde demir yolu ve kara yollarının önemli bir kesişme noktasında yer alıyor. 1088 yılında kurulan Avrupa’nın en eski üniversitesine de ev sahipliği yapan Bolonya, Dante, Erasmus ve Kopernik gibi isimlerin eğitim hayatını sürdürdüğü şehir olarak da biliniyor.

bolonya nerede

Bolonya hakkında kısa bilgiler 🇮🇹

Bolonya, resmi adı İtalya Cumhuriyeti olan İtalya’nın kuzeyinde yer alan kenti. Emilia-Romagna bölgesinde yer alan şehir, sahip olduğu kırmızı tuğlalı mimari yapıları nedeniyle ‘Kızıl Şehir’ olarak anılıyor. Lakabındaki ‘kızıl’ kelimesine gönderme yapılabilecek düzeyde solcu bir şehir olan Bolonya, 1088 yılında kurulan üniversitesi ile Avrupa’nın en eski üniversite şehri olarak kabul ediliyor.

İtalya’da yüksek yaşam kalitesi ile öne çıkan Bolonya, Kuzey İtalya’nın en önemli kara ve demir yolu kavşağında yer alışı nedeniyle hareketli bir ticari yaşama sahip. Tarihi geçmişi Mö 6. yüzyıla uzanan Bolonya, sırasıyla Roma İmparatorluğu, Vizigotlar, Hunlar ve Lombardlar tarafından işgal edildi. 12. yüzyılda bağımsız bir komün olarak Avrupa’nın en önemli eğitim merkezi haline gelen Bolonya, sahip olduğu gelirlerle muhteşem bir mimariye kavuştu.

Malta

1860 yılında yeni kurulan İtalya Krallığı’na katılan Bolonya, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bombardımanla endüstriyel mirasının büyük bölümünü kaybetti. Günümüzde de Avrupa’nın en önemli eğitim şehirlerinden biri olan Bolonya, Avrupa Birliği üniversite müfredatı ve not sistemi olarak bilinen Bolonya sürecine de ismini verdi.

Bolonya’da İtalya’nın resmi dili İtalyanca konuşuluyor. Şehirde yıl boyunca devam eden turist hareketliliği nedeniyle İngilizce de yaygın olarak biliniyor. İtalya para birimi Euro. Bolonya, Türkiye’den 1 saat geri. Şehrin nüfusu 388 bin.

Bolonya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da İtalya için Schengen vizesi başvurusu yapmanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Bolonya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Bolonya nerede📍

Bolonya, Avrupa kıtasında yer alan İtalya’nın şehri. İtalya, aynı zamanda bir güney Avrupa ülkesi. İtalya’nın kuzeyinde Emilia-Romagna bölgesinde bulunan Bolonya, kuzeydoğu İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Bolonya’ya nasıl gidilir ✈️

Bolonya’ya uçakla nasıl gidilir: Türkiye’den İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Havayolları’nın Bolonya’ya direkt uçuşu bulunuyor. İstanbul-Bolonya uçuş süresi 2 saat 40 dakika. Avrupa’nın farklı kentlerinden Bolonya’ya aktarmalı uçuş seçenekleri de alternatifler arasında.

Bolonya Havalimanından Bolonya şehir merkezine nasıl gidilir: Bolonya Havalimanı, kent merkezinin 9 km kuzeybatısında yer alıyor. Bolonya Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için otobüs, shuttle otobüsü, taksi ve araç kiralama seçenekleri kullanılabilir. Aerobus otobüsleri ile Bolonya kent merkezine ulaşım 20 dakika sürüyor ve bilet ücreti tek yön 6 Euro.

bolonya nasıl gidilir

Bolonya’da Orta Çağ esintileri taşıyan tarihi kent merkezi, şehri keşfetmeye başlamak için en doğru adres. Şehrin kalbinin attığı ünlü meydan Piazza Maggiore, kentin nefes aldığı en geniş yeşil alan Parco Montagnola, 12. yüzyılda inşa edilen San Domenico Bazilikası, dünyanın en büyük beşinci kilisesi olan Basilica di San Petronio, Bolonya’nın sembol yapıları ikiz kuleler Garisenda ve Asinelli, Tarih Müzesi ve Koleksiyon Müzesi Bolonya’da gezilecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz