Japonya’daki en ilginç mağazalardan biri drugstore denilen eczaneler. Buralar eczane olmanın çok çok ötesinde, tam anlamıyla birer kozmetik cenneti. Makyajla, bakımla ilgim yok diyeni bile kendine çekecek cazibede, renklerde görünen bu mağazalarda satılan şeylerin çoğunun üzerindeki yazılar Japonca olsa da, orada çalışan görevliler ellerinden geldikleri kadar yardımcı olmaya çalışıyorlar.

O mağazalara girip bir sürü yüz maskesi, farklı yüz kremleri, çeşit çeşit kozmetik ürünlerini ile çıkmamak imkansız gibi. Bu ürünlerin uygun fiyatları dışında, uzak doğunun kozmetik konusundaki ünü bile buralardan alışveriş yapmak için yeterli.

Tokyo’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Ginza

Ginza Tokyo’daki en yoğun, en şık ve pahalı merkezlerden biri. Tokyo merkez istasyonuna yürüme mesafesindeki bu bölge iş merkezlerine ve ünlü mağazalara ev sahipliği yapıyor.

Tokyo-Alisveris-Ginza
Ginza

İçeride ürünlerinin tanıtıldığı çok katlı Sony binası, Fransız butikleriyle dolu Printemps, ünlü department store Wako bu bölgedeki en popüler mağazalardan bazıları. Yalnızca iş çıkış saatlerinde değil, günün her anı takım elbiseli, şık giyimli insanların oradan oraya koşturduğu Ginza’nın bu hareketliliği insana enerji veriyor.

Malta

Japon tasarımlarını çok sevdiğim için Ginza’daki favori mağazam kesinlikle Marui (OIOI), yolunuz düşerse mutlaka göz atmalısınız. Ginza’nın çok yakınındaki Kabuki-za Tiyatrosu görmeden geçilmemeli (burası için önceden bilet almanızı öneririm, ben erken planlamadığım için burayı yalnızca dışarıdan görebildim).

Akihabara

Akihabara-Tokyo-Alisveris

Akihabara bölgesi Tokyo’nun elektronik eşya ve oyun cenneti olarak bilinen, yan yana sayısız teknoloji mağazasının bulunduğu tam anlamıyla çılgın bir bölge. Müzikli, ışıklı, renk renk tabelalarla dolu bu yer insanın başını döndürüyor. Elektronik eşya satan dükkanların yanı sıra, her katı oyun makinalarıyla dolu dükkanlar da var. Gözlemlediğim kadarıyla Japon gençleri okul sonrası buralardaki oyun makinalarında bolca zaman geçiriyorlar.

Bu bölgede görülmesi gereken en büyük mağaza Yodobashi. Akşamüstü girip kapanana kadar bir türlü çıkamadığım, bana akşam yemeğini bile unutturan 8 katlı bu mağazada, yaklaşık 30.000 metrekarelik alanda 850.000 ürün satılıyor. Kulaklıklardan pikap iğnelerine, masaj koltuklarından hobi maketlerine kadar aklınıza gelebilecek her türlü eşyayı burada bulabilirsiniz. Belli bir tutarın üzerindeki alışverişlerinizde alacağınız %5 vergi indirimiyle fiyatlar epey uygun hale geliyor. Hayatımda hiç bu kadar çok elektronik eşyayı bir arada görmediğim bu bölge ve Yodabashi yeniden Tokyo’ya gitmem için yeterli sebep.

Asakusa

Asakusa

Japon kültürüne ait ürünler ve hediyelik eşyalar satın almak için, Tokyo’nun en gösterişli, en eski ve en kutsal tapınağı olan Senso-ji’nin bulunduğu Asakusa bölgesi mutlaka görülmeli. Metro durağından çıkınca bu tapınak alanının görkemli kapısı Kaminarimon karşınıza çıkıyor. Buradan geçtikten sonra (geçmeden fotoğraf çektirmelisiniz) tapınağa kadar giden yol üzerinde sağlı sollu pek çok küçük dükkan bulunuyor.

Buralar ilginç yiyecekler, şekerlemeler ve hediyelik eşyalar satın almak için Tokyo’nun en uygun yerlerinden biri. Bu bölgeye gelmişken kaçırmamanızı tavsiye ettiğim şey, bir kaç kilometre ötedeki Tokyo SkyTree binası. Biraz uzunca bir yolu yürüyerek veya toplu taşımayla Asakusa bölgesinden oraya ulaşabilirsiniz. 634 metre uzunluğundaki SkyTree dünyanın en uzun kulesi ve en uzun ikinci yapısı olma özelliğini taşıyor.

Shibuya, Tokyo
Shibuya, Tokyo

50 saniyede 350 metre yüksekliğe çıkan (maximum hızda 600 m/min) asansörlerle kulenin tepesine çıkıp karşınızda göreceğiniz manzara muhteşem. Kuleyi çepeçevre sardığı için tüm açılardan Tokyo’yu görebilirsiniz. Hem o kadar yükseğe çıkmak hem de Tokyo’nun güzelliğini o noktadan izlemek hayat boyu unutamayacağınız bir deneyim. Japonya’yı gezerken aldığım ilginç notlar için buraya göz atabilirsiniz.

2 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz