Deniz ürünleri, pirinç ve kırmızı eti seviyorsanız Japonya’da yemek konusunda endişelenmenize hiç gerek yok. Açıkçası gitmeden Japonların bize çok tuhaf gelecek yemekler yedikleriyle ilgili çok önyargılı fikirler duydum, fakat bunlar doğru değil; Japonlar sırf böcek yemiyorlar!

Diğer Asya ülkelerini bilmiyorum ama Japonya’da yemeye çekinecek şeylere hiç denk gelmedim. Yemek kültürü çok zengin olan bu ülkede her damak tadına göre yemek bulmak mümkün.

Japon yemek kültürü

Japon Çorbaları
Japon Çorbaları

Japonya’da yemek yemek için araç ve gereçleriniz yalnızca çubuklar ve sıvı yemekler içinse porselen kaşıklar. Ben Japon kültürüne olan ilgim sayesinde yıllardır çubuklarla yemek yemek konusunda usta sayılırım, fakat Japonların yeme hızıyla yarışacak düzeyde değilim. Ramen gibi yiyeceklerin içindeki noodle ve tüm yiyecekleri mutlaka çubuklarla yiyorlar, sıvı kısmını kaseyi kafalarına dikip içiyorlar, dileyen de kaşık kullanıyor.

İşin en ilginç kısmı yemek yerken ağız şapırdatmanın vazgeçilmez olması. Özellikle çorbadaki noodleları çekerken ses çıkarmak oldukça doğal ve bu yemeği ne kadar lezzetli bulduğunuzun bir ölçütü sayılıyor. Yemek yerken, kullanmadığınız zamanlarda çubuklarınızı tabağın yanına bırakmanız, onlarla bir şeyleri işaret etmemeniz görgü kuralları açısından çok önemli.

Malta

Noodle çorbası Ramen

Tokyo Yemekleri
Ramen

En ünlü yemeklerinden biri ramen adı verilen noodle çorbası. Ara sokaklar sadece ramen satan, müşterilerin bar gibi, mutfağın önünü boylu boyunca kapatan tezgahlara oturduğu, hızlıca ramenlerini yiyip çıktıkları küçük restoranlarla dolu. Rameni sade yiyebileceğiniz gibi, tercihinize bağlı olarak et, tavuk, yumurta gibi şeyler ekleyebiliyorsunuz. Bu restoranlar hem ekonomik yemek yemek, hem de hızlıca bir şeyler atıştırmak için ideal yerler. Bu yemeğin Japonya’da bugünkü ününe kavuşmasına yardımcı olan 1985 yapımı Tampopo filmini mutlaka izlemelisiniz.

Sushi
Sushi

Japon mutfağının gözdesi: Suşi

Japonya’nın dünya yemek kültürüne kazandırdığı en önemli şeylerden biri suşi olmalı. Taptaze balıklardan ve deniz ürünlerinden yapılan bu lezzetli yiyeceği de hızlıca, suşi ustasının size özel, camekandaki sizin seçeceğiniz balıklardan gözünüzün önünde hazırlayacağı şekilde yiyebilirsiniz. Bu küçük dükkanlar dışında bir de daha büyük sushi restoranları var. Bu restoranlarda ortadaki büyük mutfak bölümünün etrafını çepeçevre saran tezgahta, yüzünüz mutfağa dönük oturacak şekilde, önünüzdeki rayda tren gibi dizilmiş tabaklardan canınızın istediğini kapıp dilediğinizce yiyebilirsiniz.

Bunların en güzel yanı ne yiyeceğinize hemen karar vermek zorunda olmamanız. Ben önümdeki, tüm tezgahın etrafını dolaşan raya suşi ustalarının hazırladıkları tabakları yerleştirmelerini izleyerek, neyin ne olduğunu anlamak için zaman kazanarak, görüntüsünü beğendiğim tabaklara karar vererek bu öğünlere giriş yaptım. Her tabakta iki suşi olduğu için, suşiler inanılmaz lezzetli olduğu için ve elinizi uzatıp raydan bir tabak daha kapmanıza hiçbir şey mani olmadığı içın, benim gibi yemek sonrası önünüzde birikmiş 8-10 tabağa bakakalabilirsiniz.

Suşi çok pahalı bir yiyecek olmadığı için bunun önemi yok, tek sorun Japonya sonrası hiçbir yerde aynı tadı bulamayacak olmanız. Tokyo’da görülmesi gereken yerlerden biri olan Tsukiji balık pazarındaki restoranlarda da suşi yiyebilirsiniz. Sabah erkenden giderseniz, tüm Tokyo’ya dağıtımı yapılan, restoran sahiplerinin günlük, açık arttırmayla satın aldıkları kocaman ton balıklarını da kaçırmamış olursunuz.

Japon içecekleri

Japon-Icecekleri

Sıkıntı çekmeyeceğiniz konulardan biri içecek bir şeyler bulmak. Her caddede, her sokakta, her köşe başında para atıp içecek alabileceğiniz otomatlar var. Bu otomatlardan kaç kez içecek aldığımı, toplamda kaç değişik şey denediğimi, kaç ilginç şişe biriktirdiğimi ben bile hatırlamıyorum.

Bozuk para, kağıt para, hatta bazen metro kartınızdaki bakiyeyle içecek alabildiğiniz bu makinaların günün her saati ulaşılabilir olmaları bulunmaz bir nimet. Genellikle restoranlarda ve barlarda tercih ettiğim içkilerin başında Japon birası Kırın, orada sevip alıştığım Ginger Highball ve ünlü içkileri pirinç rakısı Sake geliyor. Kahveyi özeyenler ve sabah kahvaltısında kruvasan yemeyi sevenler için, neredeyse her sabah kahvaltımı yaptığım Choco Cro kafe zincirleri çok hızlı ve lezzetli bir çözüm.

Japonya’yı gezerken aldığım ilginç notlar için buraya göz atabilirsiniz.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz