Dilemma: Gezgin Olmak makalem, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün çıkardığı Yeğitek Dergisi‘nin Temmuz 2015 sayısında yer aldı.

Yeğitek e-dergisinin 14. sayısında ‘Yolculuk’ temasını işledi. Bu sayıda; Ahmet Hamdi Tanpınar’ın bir nevi otoportresi sayılan Beş Şehri, bir gezginin kaleminden kendi ruh hâlini, gezgin ile turist olma arasındaki farkları, kültür turizmiyle geçmişe yapılan yolculukları, ilim öğrenmek ve kültürleri tanımak amacıyla yola çıkan yolcuları anlatıyor.

Ülkemizde saklı kalmış gezilecek yerleri, hem bir yolculuk hem de bir kitap serisinin adı olan Sarı Otobüsü, gezgin bir şairin izlenimlerini, sorumluluk sahibi seyahat türü Eko Turizm’i, turizm ve edebiyat etkileşimini, Yavaş Şehirleri, dünyada ve Türkiye’de turizmin 2014 yılı istatistiklerini, Seyahatnameler Arasında Bir Seyahati okuyabilirsiniz.

Gezgin-Olmak-MEB

Dünyayı keşfe çıkan her gezginin yaşadığı bir ikilem vardır. En azından ben bir noktada ikilem yaşıyorum. Ahlaki veya etik gözle baktığımda, bazen bir şeyleri yapıp yapmamakta kararsız kaldığım anlar oluyor.

Gezgin Olmak

Turistseniz eğer sadece size gülümseyen bu yüzlerin fotoğrafını çeker geçersiniz. Bilgisayarınızda arşivleyeceğiniz, Facebook’ta eşe dosta göstereceğiniz çok güzel fotoğraflarınız olur. Oysa gezginseniz eğer kameranın gösterdiklerinden fazlasını merak eder ve öğrenmeye çabalarsınız ve bu noktada öğrendikleriniz sizi ikileme düşürmeye sebep olabilir.

Gezgin Olmak

Dergiyi digital ortamda okumak için tıklayın.

Malta

2 Yorumlar

  1. Düşüncelerinize katılıyoruz. Bilgilendirmeleriniz ufkumuzu açıyor. Keşke daha doğaya ve insana saygılı bir dünya olsa ve biz de saygıyla gezsek ama…

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz