Güney Afrika Cumhuriyeti‘nin en popüler turistik şehri Cape Town‘da bulunan Table Mountain (Masa Dağı), ismini tepe yüzeyinin dümdüz olmasından alıyor. Cape Town bayrağında da yer alan Table Mountain, kentin en çok ziyaretçi ağırlayan noktalarından.

Yürüyüş parkurları ve cableway ismiyle anılan teleferik sistemi dağın tepe noktasına çıkmak için alternatifler arasında. Masa Dağı‘nın en yüksek noktası 1,086 metre. Dağ yüzeyinin yıl boyunca bulutlu görüntüsü ve muhteşem okyanus manzarası buraya gitmek için başlıca sebeplerden.

table mountain

Table Mountain, Cape Town

Cape Town’a gelip de doğa harikası Masa Dağı’nı ziyaret etmeden dönmek mümkün değil. Zirveye ister tırmanarak, isterse teleferik kullanılarak ulaşılabiliyor. Şehrin sembolü olan dağ, Cape Town’da en çok ziyaret edilen noktalardan biri.

İngilizce’de masa anlamına gelen ‘table’ kelimesi ile anılan dağın orijinal ismi yerel dilde denizdeki dağ anlamına gelen Hoerikwaggo. Dağ, Nguniler içinse güneyin koruyucusu anlamına gelen Umlindiwengizimu ismini taşıyor. Yaratıcı olan Qamata tarafından tüm Afrika’yı koruması için buraya koyulduğuna inanılıyor.

Malta

Masa Dağı, tam 260 milyon yıl yaşında. 40 milyon yaşındaki Himalayalar ile kıyaslandığında Himalayalar ufak bir çocuk gibi kalıyor. Alpler ise 32 milyon yıllık yaşıyla daha da küçük. Table Dağı ve Cape Yarımadası, 1,460 tanesi sadece dağda olmak üzere toplam 8,200 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

masa dağı

Cape Bitki Örtüsü Krallığı 2004’te UNESCO tarafından doğal dünya mirası bölgesi olarak kabul edildi ve park dört ayrı bölüme ayrıldı. Dağa çıkan yürüyüş parkurunu kullanmak ücretsiz ancak birçok kişi manzaraya tanık olmak ve yorulmamak için teleferiği tercih ediyor.

Dağdaki teleferik sistemi 1929’da inşa edildi. Deniz seviyesinden 363 m yükseklikteki ana bölgeden 704 metre yüksekliğe ziyaretçileri taşıyan teleferiği bugüne kadar 25 milyondan fazla kişi kullandı. Sir Edmund Hillary, George Bernard Shaw, Kral IV. George gibi isimler de teleferiği kullananlar arasında.

Tabel Mountain’ın tepe bölgesinde hava ne kadar temiz ve açık görünse de her zaman sıkı giyinmekte yarar var. Havanın çok değişken olduğu bölgede rüzgarın hızı zaman zaman 130 km’ye kadar ulaşabiliyor. Bu rüzgarlara Cape doktoru deniyor. Sıcağı ve kirliliği alıp götüren rüzgar, yerine temiz havayı bırakıyor.

table mountain cape town

Masa Dağı’nın dümdüz tepesi yılın büyük bölümünde bulutlarla bezeli. Efsaneye göre Van Hunks adındaki emekli bir korsan her yaz şeytan ile pipo içme yarışına giriyor ve bu yüzden dağın tepesi dumanla kaplanıyor. Adam çok yaşlı olduğundan kışın dağa tırmanamıyor ve bu yüzden de kışları bulut görülmüyor.

Dağ zirvesinde üç farklı yürüyüş parkuru bulunuyor. 15 dakikalık Dassie yürüyüşü, 30 dakikalık Agama yürüyüşü ve daha uzun süren Klipspringer yürüyüşü. Ayrıca tekerlekli sandalyedekiler için de bir rota var.

table mountain nerede
table mountain nasıl gidilir

Teleferik işletmecisi firma her sabah 10’da ve öğleden sonra rehberli turlar düzenliyor. Ulusal park içerisinde 15 dakikadan 5 günlük yürüyüşlere kadar sayısız rotalar mevcut. Dağ bisikleti veya tırmanış gibi bir çok farklı türden turlar da firmalar tarafından beğeninize sunuluyor.

Eğer dağın bitki örtüsü hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız mutlaka muhteşem güzellikteki Kirstenbosch Botanik Bahçeleri‘ni ziyaret etmelisiniz.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz