Akvaryumları severim, balıkları ve deniz canlılarını da. Seyahat ettiğimde, gittiğim şehirde akvaryum varsa, imkânım oldukça ziyaret edenlerdenim. Belki de hayatım boyunca asla göremeyeceğim deniz canlılarını görebilme fırsatı verdiğinden Akvaryumlar bana heyecan verici geliyor. Binlerce tür değişik deniz altı canlısının sergilendiği akvaryumlar, dünyamızın su dünyasının ne kadar renkli olduğunun görülebileceğim bir eğitim ortamı benim için.

Hepsinin birbirine benzediğini düşünebilirsiniz belki, ancak bu biraz yanılgı olur. Sidney, Manly’deki akvaryum, Phuket’teki Phuket Akvaryum, Bangkok ve Langkawi’deki, Hurgada’daki… Her biri diğerinden farklı özelliklere ve konseptlere sahipler.

Belgesellerde TV ekranlarında gördüğüm deniz yaşamına, bu kadar yakından şahit olmak heyecan verici. Bundan daha heyecan vericisi elbette scuba dalışla bu canlıların dünyasında onlarla göz göze gelmek, suyun altında… Herkes bu şansa sahip değil.

Two Oceans Aquarium

İki Okyanus Akvaryumu (Two Oceans Aquarium), Güney Afrika Cumhuriyeti’ne bağlı Western Cape eyaleti başkenti olan Cape Town şehrinin Victoria & Alfred Waterfront isimli liman semtinde bulunan halka açık akvaryum. 13 Kasım 1995 tarihinde açılmış. Yapıda akvaryumlar geniş görüş açısına sahip pencereler ile görülebiliyor.

Malta

Geniş görüş açısına sahip pencerelerden yüzlerce çeşit faklı canlıyı hayranlıkla izleyebilirsiniz. Atlantik Okyanusu Galerisi, Holcim Aktivite Merkezi, Cape Fur Fok Sergisi, I&J Yırtıcı Sergi, Hint Okyanusu Galerisi, Deniz Yosunu Ormanı Sergisi, Sappi Nehri Menderes Sergisi olmak üzere 7 bölümden oluşuyor.

iki-okyanus-akvaryumu

I&J Yırtıcı Sergisinde akrilik 4 metre yüksekliğinde, 11 metre genişliğinde pencereden Kumkaplanı köpekbalıklarını izlemek heyecan verici. Eğer PADI deniz dalış sertifikanız bulunuyorsa köpek balıkları ve kaplumbağaların, mantraların olduğu devasa akvaryumda dalış yapabiliyorsunuz. Ben daldım, olağanüstü bir deneyimdi. Köpekbalıkları ve kaplumbağalarla yüzdüm.

cape town akvaryum

Two Oceans Aquarium giriş ücreti

Erişkin : R175
Çocuk 14–17 yaş R130
Çocuk 4–13 yaş R85
Çocuk 4 yaş altı Free

Haftaiçi 09.30 – 18.00 arası, haftasonları 09.00 – 18.00 arası açık. Cape Town’un sualtı harikaları diyarı Two Oceans Aquarium, yılda 365 gün keşfe açık.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz