Kuzey Avrupa ülkesi Norveç, hem kültürü hem de doğa harikası güzellikleriyle seyahat severlerin rotasında yer alıyor. Mistik kuzey ışıklarının dünyada gözlemlenebildiği en iyi yerlerden olan Norveç, fiyortları, şelaleleri, yemyeşil doğası ve etkileyici dağ köyleriyle görülmeye değer.

Norveç’in güneybatısında yer alan Preikestolen (Pulpit Rock), Rogaland bölgesinde Forsand sınırlarında bulunan turistik cazibe merkezi. Prekestolen adıyla da bilinen Preikestolen, Lysefjorden’den 604 metre yükselen, muhteşem manzaraya sahip dik bir kayalık. Uçurumun tepesindeki düzlük tepe nefes kesen manzarasıyla birbirinden güzel fotoğraf karelerine hayat veriyor.

Pulpit Rock hakkında bilgiler

Preikestolen, Norveç

CNN Go ve Lonely Planet gibi seyahat siteleri tarafından dünyadaki en muhteşem manzaraya sahip yerler arasında gösterilen Preikestolen’in (Pulpit Rock) 25×25 metrelik düzlük platosu günümüzden 10,000 yıl önce buzun genleşmesi ile oluşmuş.

Dağdaki çatlaklarda donan suyun, buzulun getirdiği büyük köşeli taş parçalarını kırmasıyla ilginç bir yeryüzü oluşumu meydana gelmiş. Plato, geçmişte Hyvlatanna (rendelenmiş diş) olarak adlandırılıyordu. 1900’lü yılların başına kadar kimsenin ziyaret etmediği bu tepe, günümüzde Norveç’in en popüler turistik yerleri arasında.

Malta

Atlet Thomas Peter Randulf, Oscar II gemisinde yolculuk yaparken Lysefjord’un bu harika platosunu gördü. Yolculuğu sırasında fiyordu ve devasa kayayı keşfetmeye karar veren Randulf, bu yerin dünyaca üne kavuşmasında en önemli pay sahibi.

Preikestolen yürüyüş rotaları

Pulpit Rock Yolu
Pulpit Rock Trekking

Preikestolen’e yürüyüş, Preikestolen Mountain Lodge park alanından başlıyor. Yürüyüş, 350 metrelik yükseklik farkıyla hafifçe tepelik bir arazi üzerinde yapılıyor. Yürüyüşün en güzel yanı platonun üzerinden sıra dışı Lysefjord’un etkileyici manzarasını izlemek.

Ayrıca, yol boyunca keyifli dinlenme alanlarının yanı sıra denize girebileceğiniz güzel noktalar da var. Dağlarda kar olduğunda yürüyüş yapmak önerilmiyor. Bu dönemde rehberli yürüyüş güvenlik için şart.

Pulpit Rock nerede
Pulpit Rock nasıl gidilir

Preikestolen’e nasıl gidilir

Preikestolen’e otobüs ile ulaşım: Preikestolen Dağı’na toplu taşıma hizmeti veren otobüs firmalarıyla ulaşılabiliyor. Tide Buss ve Boreal firmaları Preikestolen’e seferleri olan firmalar.

Preikestolen’e özel araç ile ulaşım: Preikestolen’e kiralık araçla ulaşım da alternatifler arasında. Özel araçla ulaşım için Stavanger’dan Tau’ya feribotla ile geçip, Tau’dan Preikestolen Mountain Lodge’a kara yolundan devam devam etmek gerekiyor. Bir diğer alternatif ise Lauvvik’ten Oanes’e feribot ile geçip oradan Preikestolen Mountain Lodge’a karayoluyla ulaşmak. Lodge alanında araç park etmek ücretli.

Pulpit Rock
Pulpit Rock
Preikestolen
Pulpit Rock

Preikestolen’in tepesine ulaşmak ve kayanın kenarında oturmak isteyenlerin yürüyüş dışında bir ulaşım seçeneği yok. Zirveye ulaştığınızda yaşayacağınız heyecanlı anın yanında dik ve dar yolu takip ederken doğanın içinde yürümenin keyfini de sürüyorsunuz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz