Kuzey Avrupa‘da, Baltık Denizi kıyısı boyunca uzanan üç Baltık ülkesinden biri olan Litvanya, büyüleyici manzaraları, doğal güzellikleri, etkileyici tarihi mimari yapıları ve huzurlu atmosferi ile kıtanın gizemli rotaları arasında.

Erasmus öğrenci değişim programı ile her yıl yüzlerce Türk öğrencinin seyahat ettiği Litvanya, yüksek öğretim kurumlarıyla öğrenci dostu bir ülke. Yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan Litvanya, yeşil doku ve tarihi mirasa sahip çıkan yönetim anlayışı ile zamanda yolculuk hissi yaşatıyor.

litvanya nerede
Başkent Vilnius

Litvanya hakkında kısa bilgiler 🇱🇹

Resmi adı Litvanya Cumhuriyeti (Litvanca: Lietuvos Respublika) olan Litvanya bir Kuzey Avrupa ülkesi. Başkenti Vilnius. Ülke on şehir, 60 belediye ve 500 bucaktan oluşuyor. Litvanya, kişi başına GSYİH (Gayri safi yurtiçi hasıla) açısından dünyanın en zengin 49. ülkesi.

Litvanya’nın resmi dili Litvanca. Litvanya para birimi Euro. Türkiye ile aynı saat diliminde yer alıyor. Litvanya nüfusu 2.8 milyon. Hıristiyanlık, Litvanya’da baskın olan din ve nüfusun %70’i Katolik. Ülkede eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan hemen herkes İngilizce biliyor.

Malta

Litvanya’ya gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir.

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vize almakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız vize istemeyen Vizesiz Avrupa Ülkeleri tavsiyelerimi inceleyin. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun bir Litvanya tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Litvanya nerede 📍

Litvanya, Avrupa kıtasında yer alıyor. Ülke, Kuzey Avrupa’da, Baltık Denizi kıyısında konumlanıyor. Baltık Denizi’ne kıyısı olan ve Litvanya ile birlikte Baltık ülkeleri olarak adlandırılan Letonya ve Estonya ile karşılaştırıldığında en gelişmiş ve kalabalık nüfusa sahip olan Litvanya bölgenin kültürel merkezi konumunda.

Litvanya, batıda Baltık Denizi, kuzeyde Letonya, güneydoğuda Belarus, güneybatıda Polonya, güneyinde ise Rusya egemenliğindeki Kaliningrad ile komşu. Ülkedeki kentleşme ve nüfusun büyük bölümü Baltık Denizi kıyısında yoğunlaşsa da başkent Vilnius güneydoğuda Beyaz Rusya sınırına çok yakın bir noktada bulunuyor.

ⓘ Litvanya gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Litvanya’ya nasıl gidilir ✈️

Litvanya’ya Türkiye’den en hızlı ve konforlu ulaşım yöntemi uçak yolculuğu. İstanbul Havalimanı’ndan Litvanya’nın başkenti Vilnius’a Türk Hava Yolları’nın haftanın 7 günü direkt seferi var. 08.05’te İstanbul’dan kalkan uçak yerel saatle 10.45’te Vilnius’a iniyor. İstanbul-Vilnius uçuş süresi 2 saat 40 dakika.

İstanbul-Vilnius direkt uçak seferlerinde yer bulmanın zorluğu ve uçak biletlerinin yüksek olması nedeniyle birçok kişi aktarmalı yolculuğu tercih ediyor. Ukrayna Hava Yolları ile Kiev aktarmalı uçuş 5 saat 15 dakika, Aeroflot ile Moskova aktarmalı Vilnius uçuşu ise bekleme ile birlikte 8 saat sürüyor.

litvanya nasıl gidilir
Vilnius sokakları

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Litvanya gezilecek yerler 📌

Litvanya‘yı ziyaret eden birçok kişi için ülkeye giriş noktası başkent Vilnius. Etkileyici katolik kiliseleri, tarihi yapılarla bezeli eski şehir merkezi ve sanat galeriyle bezeli kent muhteşem bir atmosfere sahip.

Palanga, 19. yüzyıldan beri popüler olan bir yaz tatil beldesi. Ülkede yüzünü yılın çok az bir bölümünde gösteren güneşten yararlanmak isteyenler bu şehre akın ediyor. Başkentin dışında Šiauliai’nin hemen kuzeyinde yer alan, çarpıcı Haçlar Tepesi ülkenin en önemli kutsal merkezlerinden.

Tarihinin en parlak döneminde Litvanya Büyük Dukalığı ünlü Baltık’tan Karadeniz’e kadar uzanıyordu. Bu ihtişam Trakai’deki şatolarda hissediliyor.Ülkenin ikinci büyük şehri olan Kaunas, kültürel yaşamı ile öne çıkıyor. Ülkenin ünlü müzelerinden birkaçı bu şehirde.

Vilnius’la Kaunas’ı birbirine bağlayan Neris Nehri, Curonian Spit tarafından Baltık Denizi’nden ayrılan bir göle kadar akıyor. Küçük balıkçı köylerinin olağanüstü kum tepeciği günümüzde Kaliningrad’ın Rus harabesi olan Königsberg’in eski bölgesine doğru uzanıyor. Daha kuzeyde Litvanya’nın üçüncü şehri Klaipeda kıyı aktivitelerinin merkezi ve iki büyük kardeşine göre daha farklı.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz