Vietnam Devrimci Lideri Ho Chi Minh’in Mozolesi ve Müzesi, Vietnam‘ın başkenti Hanoi‘de, ülkenin kurucusunun hatırasını yaşatan, Vietnamlılar tarafından büyük saygı gören, şehirde mutlaka görülmesi gereken yapılardan.

Bağımsızlık Bildirgesi’ni 2 Eylül 1945’te okuyarak Vietnam Demokratik Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan eden, Vietnam Komünist Partisi Başkanı ve Vietnam’ın Kurucusu Ho Chi Minh’in mezarı ve müzesi ülkenin kuruluş bildirgesinin okunduğu Ba Dinh Meydanı’nın merkezinde yer alıyor.

Ho Chi Minh Mozolesi

Ho Chi Minh Mozolesi ve Müzesi, Hanoi

Vietnam’ın ulusal kahramanı ve ülkenin kurucusu Ho Chi Minh, Vietnam tarihinde çok önemli bir yere sahip. Günümüzde bile kurucu liderin ismi telaffuz edildiğinde Vietnam’ın birçok şehrinde akan sular duruyor. Vietnamlılar kurucu liderlerine olan saygılarını Saygon olarak bilinen şehrin ismini Ho Chi Minh olarak değiştirerek vermişler.

Vietnam’ın başkenti Hanoi’de görülmesi gereken yerler arasında bulunan Ho Chi Minh Mozolesi ve Müzesi, 19 Mayıs 1890’da dünyaya gelen, uğruna savaş verdiği Vietnam’ın birleşmesini göremeden Ekim 1969’da hayata veda eden Vietnam’ın ulusal kahramanının mezarının ve hayatından kesitler sunan müzesinin yer aldığı devasa bir yapı.

Malta

Hanoi Mozole
Ho-Chi-Minh-Mozole

Fransızlara karşı verilen savaşta çok önemli bir rol üstlenerek ülkesini bağımsızlığa kavuşturan Ho Chi Minh, Time dergisinin 20. yüzyıla damgasını vuran 20 lider listesinde yer aldı. Gerçek ismi Nguyen Tat Thanh olan Ho Chi Minh, 30 yıl boyunca yurt dışında yaşadıktan sonra ülkesine dönerek bağımsızlık hareketine katıldı.

Fransa Komünist Partisi’ne üye olduğu 1919’dan sonra ‘aydınlanmış ışık’ anlamına gelen Ho Chi Ming adını alan lider, 1941’de döndüğü Vietnam’da Fransa’ya karşı direnişi örgütleyerek ülkenin bağımsızlığına giden yoldaki ilk adımları atan isim olmuş.

Ho Chi Minh Presidential Palace
Ho Chi Minh Presidential Palace
Ho-Chi-Minh-Palace

Ölümünün ardından Rusya’da mumyalanarak Hanoi’nin en merkezi noktası olan Ba Dinh Meydanı’nında bulunan mozolesine yerleştirilen Ho Chi Minh’in ziyaretçileri cep telefonu ve fotoğraf makinelerini girişte bırakarak camdan tabut içerisinde, etkileyici bir aydınlatma sisteminin tam altında yatan lideri selamlayabiliyor.

Mozolenin de içerisinde yer aldığı binada bulunan Ho Chi Minh Müzesi, Vietnamlı liderin yabancı güçlere karşı devrimci mücadelesi ve hayatından kesitlerle ziyaretçilere Vietnam tarihine yakından bakma şansı veriyor. Müze, bir ülkenin kuruluşuna önderlik eden Ho Chi Minh’nin hayatını 8 kronolojik sergi ile belgeliyor.

One Pillar Pagoda, Hanoi
Ho Chi Minh Stilt House
Ho Chi Minh Stilt House

Burada Ana Başkanlık Sarayı (Ho Chi Minh Presidential Palace), Ho Chi Minh’nin ofisini, Ho Amca’yı taşımak için kullanılan arabaların bulunduğu garajı ve Ho Amca tarafından kullanı Stilt House’u görebiliyorsunuz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz