Filipinler‘in Busuanga Adası, Calamian Group Adaları’ndan birisi. 32.250 nüfuslu Coron Kasabası ise bu grubun en büyük yerleşim yeri. Palawan’ı oluşturan adalardan biri olan Coron, Busuanga Adası’nın doğu yarısı, Coron Adası’nın tamamı ve güneydoğudaki Tara Adası’na ve güneydeki Canipo Adası’na uzanan yaklaşık 50 diğer ada bölgesinden oluşuyor. Ada, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan Doğal Biyotik Alanına da ev sahipliği yapıyor.

Coron Kasabası’nın karşısındaki Coron Adası ise plajları ve üzerindeki büyüleyici gölü ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi. II.Dünya Savaşı’nda buradaki koylara saklanan 12 kadar Japon gemisi Amerikan bombardıman uçaklarınca batırılmış. Bu günlerde mercan resifleri ile kaplı bu gemilerin kalıntıları çok sayıda dalış meraklısının akınına uğruyor.

Cebu Airways ATR 72-500

Forbes Traveler Magazine top 10 scuba diving listesinde yer alıyor. Coron Kasabası’nın herhangi bir plajı bulunmuyor, buna karşılık etrafındaki onlarca ada beyaz kumları, güzel plajları, kalkerli ilginç yapıdaki kayaları, ada gölleri ile beklentilerin ötesinde bu fırsatı sunuyor. Adalar üzerinde çok geniş ücret aralıklarında resortlar bulunuyor. Öğrendiğim kadarıyla fiyatları 450P’den başlayım 5000P’ye kadar çıkıyor.

Manila’da yeteri kadar kalmıştım. Dün öğleden sonra, Cebu Airways ile Coron Kasabası’nın olduğu Busuanga Adası’na uçtum (1993 Peso, 84 TL). Filipinler’de iç hat uçuşlarında 200P, yurtdışı uçuşlarında ise 700P harç alınıyor. Kaldığım otelin olduğu Malate’den havalimanına taksi ile geçtim (160P). Havalimanı girişinde uzun bir kuyruk beni bekliyordu. İyi ki erken gelmişim, yoksa uçağı kaçırmamanız elde değil, çünkü içeride check-in sırası da en dışarıdaki kadar kalabalıktı.

Daha önce Borneo’da birkaç defa kullandığım ATR 72-500 yine burada karşıma çıktı. Bu uçaklarda jet motoru yerine 2 adet pervaneli motor bulunuyor. Daha küçük ve kompakt tasarlandıklarından daha az yakıt tüketiyorlar. Büyük pistlere ihtiyaç duymadan kolayca kalkış ve inişi yapabiliyorlar. Borneo Sarawak’da ilk bindiğimde biraz beni tedirgin etse de sonrasında diğer uçaklardan farkı olmadığını görünce rahatlamıştım.

Coron Town

Manila’dan 1 saatlik uçuş sonrası Busuanga Havalimanı’ndaydım. Bu küçük havalimanının çıkışında otel ve resortlara ait kontuarlarda otel fiyatlarını araştırdım. Kokosnus Resort adında bir oteli seçtim. Havalimanı çıkışında bir midibüsle sizi Coron kasabasına transfer ediyorlar (130P). Benim otelim kasabanı hemen girişinde yer alıyordu. Büyükçe bir bahçesi, bahçesinde küçük bir yüzme havuzu, kokonat ağaçları ile beğendiğim bir yer oldu. İçerisinde 2 yatağı, sivrisineklerden koruyucu tülü olan ve havlusu olan kulübeme yerleştim (450P). Ücretsiz kablosuz internet de bulunuyor.

Malta

Bilgisayarımı alıp restoran kısmına geçtim. Orada, önünde kocaman ekranlı laptopuna dalmış olan Alman bir çiftle konuşmaya başladık. Kendileri ile çokça vakit geçirip, samimi olacaktım, El Nido‘da tekrar karşılaşıp birlikte akşam yemeklerine, bara, bot turuna gidecektik, ama birbirimizin ismini hiç bilmeyecektik. Bu sevimli Alman çift web dizayn işiyle uğraşıyorlar ve işlerini internet üzerinden hallettikleri için de rahatlıkla gezebiliyorlardı.

Onlar da Coron sonrasında El Nido’ya gitmeyi planlıyorlarmış ve bunun için bir balıkçı teknesi kiralayıp 3 gün ada ada gezip El Nido’ya ulaşmayı planladıklarını ve kendisine katılabileceğimi söylediler. Günlük 1500P gibi çok düşük fiyat bana pek makul gelmese de evet dedim. Bu tür gezi planlayan organizasyonların fiyatlarının 5000P olduğunu daha önce öğrenmiştim. Ertesi gün bu Alman arkadaşım gelip bana yeni fiyatın 14000P olduğunu ve vazgeçtiklerini söyleyecekti.

Coron

Coron’daki ikinci günümde kasabaya inidim. Beklentileri karşılamayacak bir kasaba. Kasabanın herhangi bir cazibesi yok. Sokakları, binaları, restoran ve dükkanları çirkin denebilir. Çevresindeki adalar bu kadar güzel ve popülerken kasabanın böyle çirkin olması hayal kırıklığına yol açıyor.

Kasabanın doğu yönüne uzayıp giden sahil üzerinde Asya’da “water village” olarak adlandırılan deniz üzerine birbirine geçmiş şekilde inşa edilmiş ahşap gariban evleri bulunuyor. 15 dakika uzaklıktaki Maquinit Hot Spring’i görmek için günlük motosiklet kiralayabilirsiniz (500P). Şehir içi trycycle servisi ise 10P.

Coron Fish Market
Coron Fish Market
Coron

Yakın zamanda turistlerce keşfedilip gittikçe popülerleşen Coron’da birkaç dalış okulundan fiyat aldım. Sabah 8’de başlayan dalış turlarında 2 defa gemiz enkazı dalışı ve 1 defa da mercan resifinde dalış yapıp akşam 5 gibi dönülüyor öğle yemeği dahil. Coral Bay Dive Center ile yarın dalışa gitmek için anlaştım (1650P, 70TL). Hepsi çok güler yüzlü ve samimiydiler.

Dalış işini ayarladıktan sonra kasaba çevresinde biraz dolaştım. Balık ve sebze, meyve pazarına uğradım. Dayanamadım biraz sebze ve meyve alıp Kokosnus Resort’uma geri dönüp kendimi resortun mutfağına attım. Resort çalışanlarının meraklı gözleri altında kendime menemen hazırladım. Enfes akşam yemeğim hazırdı artık.

Day 475: Filipinler:22, Coron, Busuanga Island, 21 Kasım 2011

Önceki blog yazısı44 Gün
Sonraki blog yazısıJapon Batık Gemilerinde Dalış
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

 1. Şu an Coron’dayım. Artık blog yazmaya
  üşendiğimden son gelişmeleri bildireyim.
  Uçak biletini 4227P’ye aldım. Ama birazda geç kaldığımdan oldu. Ama erkende alsam artık o 87 liraya bilet yok. Internet problem çıkarmasa 150 liraya alacaktım.
  Havaalanında o meşhur 200P’yi ödemedim. Sanırım artık bilete dahil edilmiş. (bizde olduğu gibi)
  Kokonus’un fiyatları uçmuş, en ucuz oda 1500P. 450p’ye hala yer bulunabiliyor. Ben 600p’ye klimalı Coron Reef, ya da Serenita diye bir yerde kalıyorum.
  Dalış, Sea View’de üç dalış 3200p,iki dalış 2800p. Alet edevat yeni diye bunu seçtim. Başka bir yer 2800p/3 dalış fiyat verdi.
  Coral diye bir yer vardı ama sadece 3000’e oda alan müşterilerine satıyor.

  Ada turları ise 650/750 var. El nido üç yere sordum standart 1800 istediler.

  Şimdilik gördüğüm durum bu..

 2. Resimlerde bir sıkıntı var, birçoğu yüklenmiyor; filipinler deki bir kaç sayfada bu şekilde….

  Bu arada çok hoş yazılar, ben de bi süre sonra filipinlere geçeçeğim çok faydalanıyorum yazınızda, siz hep böyle gezmeye ve yazmaya devam etsenize.. 🙂

  • Web sitemi yeni hostinge taşıyınca biraz database sorunu yaşamıştım. Bu yazıdaki sorunları düzelttim, ancak düzeltmem gereken hala bazı yazılarım var, zamanla onları da düzelteceğim.Filipinler’den çok keyif alacağınıza eminim. Çok güzel yerler. Ben çok keyif aldım.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın