Makedonya Tatil

Mardin’de hüküm süren son Artuklu Sultanı olan Melik Necmettin İsa bin Muzaffer Davud bin El Melik Salih tarafından 1385’te yaptırılan Zinciriye Medresesi (Sultan İsa Medresesi), dilimli kubbeleri ve anıtsal giriş kapısı ile Mardin’deki yapıların en görkemlilerinden biri.

Mardin’in Merkez ilçesinde bulunan, 1985’te Aksaray Müzesi olarak da hizmet veren yapı, Selçuklu mimarisinin ve süslemelerinin en güzel örneklerinden biri. Bir kale görünümü sergileyen yapı, Osmanlı Devleti’nin son zamanında hapishane olarak kullanılırken, günümüzde restore edilerek sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlendiği bir merkez görevi görüyor.

zinciriye-medresesi-nerede

Zinciriye Medresesi hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihte iz bırakan önemli eğitim kurumlarından biri olan Zinciriye Medresesi, Artuklu medreselerinin tüm mimari özelliklerini taşıyan ve eşsiz Mardin dokusunu oluşturan tarihi yapılardan biri.

Zinciriye Medresesi, Mardin kent merkezindeki Şar Mahallesi’nde, 1. Cadde üzerinden Kuyumcular Çarşısı’na varmadan merdivenlerden kaleye çıkan yol üzerinde yer alıyor.

Bölgeyi istila eden Moğol ordusunun burada hapsettiği Sultan İsa’nın adıyla da anılan Zinciriye Medresesi, iki katlı ve iki avlulu olarak tasarlanan dini yapı, özellikle girişindeki taş işlemelerdeki ustalıkla dikkat çekiyor.

Elverişli konumu nedeniyle geçmişte rasathane olarak kullanılan tarihi yapının içerisinde Sultan İsa’nın türbesi ve birçok eski kitabe yer alıyor.

Zinciriye Medresesi nerede 📍

Zinciriye Medresesi, Türkiye’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle Bölümü’nde yer alan Mardin şehrinde yer alıyor. Mardin’in kent merkezindeki Şar Mahallesi sınırlarındaki medrese, kaleye çıkan yol üzerinde bulunuyor.

ⓘ Mardin gezinizde, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

flyista
zinciriye medresesi
zinciriye medresesi nasıl gidilir
zinciriye medresesi hakkında bilgi

Zinciriye Medresesine nasıl gidilir ✈️

Zinciriye Medresesine hava yoluyla ulaşım: Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, kent merkezine 25 km uzaklıkta yer alan Mardin Havalimanı’na İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçak seferleri var.

Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’ndan (2 saat 5 dk), Pegasus Hava Yolları İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (1 saat 55 dk), AnadoluJet Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan (1 saat 25 dk) SunExpress ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan (1 saat 55 dk) Mardin’e direkt uçak seferi düzenliyor.

Mardin Havalimanından Zinciriye Medresesine ulaşım: Kızıltepe ilçesinde yer alan Mardin Havalimanı’ndan havayolu şirketlerinin sağladığı servislerle veya minibüse binerek merkeze gelebilir buradan medreseye taksiyle geçebilirsiniz.

Zinciriye Medresesine kara yoluyla ulaşım: Ortadoğu ülkelerini, Şanlıurfa ve Gaziantep üzerinden Adana’ya bağlayan E-90 karayolu üzerinde bulunan Mardin’e Türkiye’nin pek çok şehrinden otobüs seferleri düzenleniyor. Mardin’e karayolu ile; Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman ve Şırnak’tan direk ulaşım imkanı var. Şanlıurfa-Ceyhan ray hattı ile Mardin’e demiryolu ile ulaşmak mümkün.

Mardin’de şehir içi ulaşım minibüs-dolmuş, otobüs ve taksi ile sağlanıyor. Şehir merkezi içerisinde mesafeler çok uzak olmadığından rahatlıkla merkez ilçede yer alan medreseye ulaşabilirsiniz.

Zinciriye Medresesi, 14. yüzyılda inşa edilen ve mimari yapısıyla Mardin’in en önemli tarihi yapıları arasında.

Önceki blog yazısıOrhaniye Nerede 📍 Orhaniye’ye Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıGörkemli Zafer Takı: Arc De Triomphe, Paris
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın