İtalya‘nın en çok turist ağırlayan kanalları ve gondollarıyla ünlü kenti Venedik, ilk görüşte aşık olacağınız meydanları, tarihi yapıları, zengin koleksiyona sahip müzeleri, muhteşem mimari örneklerine sahip daracık sokakları ve ziyaretçilerini heyecanlandıran kanallarıyla keyifli bir rota.

Her yıl 25 milyonu aşkın ziyaretçi ağırlayan şehir, yoğun ziyaretçi akını karşısında önlem almayı planlıyor. Şehir meclisinde tartışılan yeni tasarıyla kenti turist akınına karşı koruyacak planda günübirlik ziyaretçilerden ayak bastı parası alınması gibi öneriler bulunuyor.

venedik hakkında bilgiler

Yıl boyunca 25 milyon turist ağırlayan, tarih boyunca Avrupa’nın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olan kent, Bellini, Tiziano, Giorgione, Tintoretto, Vivaldi gibi pek çok değerli ve büyük sanatçının da yetiştiği bir dünya şehri.

Venedik Hakkında Bilgiler

Venedik tarihi

Adını MÖ 10. yüzyılda burada yaşayan Venetilerden alan ve İtalya’nın Veneto bölgesinin başkenti olan Venedik, geçmişte de Venedik Cumhuriyeti’nin başkentliğini yapan, dünyanın en güzel şehri olarak kabul ediliyor. İlk yerleşimin 5. ile 6. yüzyıllarda başladığı düşünülen şehir devleti, Avrupa’nın en önemli ticaret merkezlerinden biriydi.

Malta

Orta çağ ve Rönesans döneminde Akdeniz çanağındaki limanlarla olan bağlantısı nedeniyle hızlı bir şekilde gelişen Venedik, bu zenginliğin getirdiği mali güçle 13. yüzyıldan 17.yüzyıl sonlarına dek sanatın ve ticaretin merkezinde yer aldı. Pek çok sanat akımı ve senfonik müzik ve operanın gelişimine sahne oldu.

1797’de Fransızların eline geçen ve Milano’ya karşılık Avusturya’ya verilen Venedik, 1866’da Avusturya ile İtalya arasında çıkan savaş sonunda İtalya’ya bağlanarak günümüzdeki konumunu aldı.

Venedik Kenti şehrin itibarlı ailelerin oluşturduğu bir konsey tarafından yönetildi. Büyük konsey kamu görevlileri atar, yaklaşık 200-300 kişilik senatoyu oluştururdu. Senato da şehrin yönetiminden sorumlu onarlı grup konseylerini seçerdi. Bir üye de şehrin başkanı olan ‘doge’ olarak seçilirdi.

Venedik alışveriş

Venedik’ten satın alınabilecek şehre ve ülkeye özgü ürünler arasında, el boyaması festival maskeleri, deri çanta ve eldivenler, camdan hediyelik süs eşyaları ve mücevherler, İtalyan makarnaları, Limoncello likörleri ve çeşit çeşit makarna sosları yer alıyor.

Piazza San Marco, Frezzeria ve Castello semtleri ile Seconda dei Saoneri ve Ruga Rayano Caddeleri şehrin prestijli mağaza ve alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Centro Commerciale Polo, Coin, Vale Center ve Laguna Shopping şehirde ziyaret edilebilecek popüler alışveriş merkezlerinden.

Venedik’te daha otantik ve uygun fiyatlı bir alışveriş deneyimi için Cannaregio semtinde kurulan bitpazarı Mercatino dei Miracoli’yi, San Marco bölgesinde kurulan antika pazarı Mercatino dell’Antiquariato’yu ve Ponte di Rialto Caddesi üzerinde kurulan Rialto Mercato Yiyecek Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Venedik kültürel özellikler

İtalyanlar oldukça sıcakkanlı ve iletişime açık insanlar. Venedik’te de bir İtalyan’la tanışırken yabancı bir turist olarak öncelikle sizin kendinizi tanıtmanız bekleniyor. İtalya genelinde kadınlara ‘bela’ veya ‘bellisimo’ şeklinde iltifat etmek yaygın bir davranış.

venedik hakkında bilgi

Venedik yeme ve içme

Venedik mutfağına özgü yerel lezzetler arasında mısır unundan yapılan püre benzeri bir yemek olan polenta, mürekkepbalığı spesiyali nella seppia, Venedik usulü soğanlı ciğer sote fegato alla veneziana, mürekkepbalığı soslu risotto ve üçgen şeklindeki sandviç tramezzini bulunuyor. Tatlı seviyorsanız, enfes lezzete sahip tiramisu ve dondurma çeşitlerini mutlaka deneyin.

İçecek olarak ise şehirde kahve, şarap çeşitleri, buzlu çay, limonata ve likör çeşitleri oldukça popüler. Yerel üretim şarap çeşitlerinin en ünlüleri Pinot grigio, Bianco di Custoza ve köpüklü şarap Prosecco mutlaka tadılmalı.

Stagneri Caddesi’ndeki Da Mamo, Scaleter Caddesi üzerindeki Da Fiore, San Polo semtindeki Antiche Carampane ve Del Mondo Novo Sokağı’nda yer alan Osteria alle Testiere, bir Venedik seyahatinde uğranması gereken en prestijli restoranlar. Restoranlarda bahşiş hesaba dahil. Ancak hem restoran hem de otellerde bahşiş vermeniz alacağınız hizmeti olumlu etkiliyor.

Venedik’te hava durumu

Venedik’te yaz ayları güneşli ve sıcak, kış mevsimi ise ılık geçiyor. Eğer ki bu şehirde denizin ve güneşin tadı çıkarmak, tarihi yapıları berrak bir hava eşliğinde görmek istiyorsanız, mayıs ve eylül ayları arasını tercih edebilirsiniz.

Venedik konaklama

Venedik’te lüks bir konaklama deneyimi yaşamak için San Marco Meydanı, Vallaresso, Corte del Forno Vecchio ve Larga dei Proverbi Caddeleri ile Dorsoduro, Santa Croce ve Giudecca bölgeleri üzerinde yer alan konaklama alternatiflerine göz atabilirsiniz.

Daha uygun fiyatlı seçenekler için ise Ormesini, Fiubera, Rio Tera dei Pensieri, Calle della Misericordia, Amai ve Priuli Cavalletti Caddeleri ile Dorsoduro, Lido di Jesolo ve Castello semtlerindeki otel ve konukevlerine bakabilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz