uçak bileti

Dinyeper Nehri’nin Karadeniz ile buluştuğu noktada kurulmuş olan Kherson, Ukrayna’nın en yeşil kentlerinden birisi. Ukraynaca ve Türkçe’de Herson, tüm dünyada ise Kherson olarak telaffuz edilen şehirde 300 binden fazla kişi yaşıyor.

Geçmişte yaşanan savaşlar nedeniyle kadın nüfusu erkeklerden daha çok. Türk Hava Yolları’nın dış hat uçuş noktalarından biri olan Ukrayna’nın Kherson kentinde, her 10 kadına 8 erkeğin düştüğü Herson, çevresinde gezilecek yerleri ile de turizmde yükselen değer.

uçak bileti

Katherina-Kilisesi

Kherson Ukrayna tarımsal üretiminin kalbi olan bir şehir. Burada üretilen taze sebzeler Ukrayna’ya ve Avrupa’ya gönderiliyor. Dünyanın en büyük yumurta üretimi, tersaneler ve birçok fabrika şehrin iş hayatını oluşturuyor.

Herson’a nasıl gidilir

Ukrayna’nın güneydoğusunda Karadeniz’den 25 km içeride, Dinyeper Nehri kıyısında bulunan Herson’a İstanbul’dan uçak ile gitmek mümkün. Türk Hava Yolları’nın 15 Ekim 2014’te başlattığı İstanbul-Herson seferleri, 29 Mart 2015’ten bu yana haftanın 7 günü karşılıklı olarak gerçekleşiyor.

Çok kısa bir zaman içerisinde haftada 10 sefere çıkılması planlanıyor. 1 saat 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılan Herson, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği bir nokta olması nedeniyle de avantajlı.

Kherson-Sanat-Muzesi

Herson ulaşım

Şehrin dört bir yanını saran troleybüs ağı ile merkezden çevreye doğru genişleyen minibüs hatları ile ulaşım sorununu çözmüşler. Troleybüs bileti 1,25 Ukrayna Grivnası (5 cent/$), minibüs ücreti ise 3 Ukrayna Grivnası (10 cent/$). Şehir merkezinde ortalama mesafedeki bir noktaya taksi ile gitmek ise sadece 30 Ukrayna Grivnası (1,25 $) tutuyor.

Havalimanı ile şehir merkezi arasında taksi dışında bir ulaşım yok ve bu yolculuk pazarlık yeteneğinize göre 80 ile 150 Grivna arasında değişiyor.

Kherson’dan Ukrayna’nın her yerine tren ve otobüs seferlerinin olması Türkler açısından önemli. Ayrıca OdessaMykolaiv ve Simferopol gibi kentlere ulaşım açısından da çok uygun bir noktada bulunuyor.

Dnipro-Kano

İç hatlarda çok da düzenli olmayan birkaç uçuş dışında, bu havalimanından düzenli sefer yapan tek şirket Türk Hava Yolları. Haftanın 7 günü karşılıklı olarak gerçekleştirilen seferler Ahıska Türkleri ve Herson halkı için büyük önem taşıyor.

Güneydoğu Ukrayna’nın en gelişmiş yeri olan Kherson şehri, 4 büyük, 7 daha küçük ölçekli üniversitesi ile genç ve dinamik nüfusun yaşadığı bir bölge. Herson Oblastının yönetim merkezi aynı zamanda burası. 1998’den bu yanan Kherson, Zonguldak ilimizle de kardeş şehir.

Kherson-Yat-TuruKherson gece hayatı öğrenciler nedeniyle oldukça hareketli, ancak Kiev, Odessa, Sivastopol gibi şehirler ile kıyaslamamak lazım. Kherson nispeten daha küçük bir şehir olduğundan gece hayatı da biraz daha mütevazı sayılır.

5 YORUMLAR

  1. Sevgili Kemal kardeşim Orta Amerika ülkeleri ile büyük Antillerdeki ülkeler de dahil olmak üzere bir gezi planladım sizin de bu konuda düşüncelerinizi almak istedim. Miami gidiş dönüş biletini alarak sırasıyla Miami, Küba, Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Panama, Kostarika, Nikaragua, Honduras, El Salvador, Belize, Guetamala, Meksika ve Miami bu konudaki düşüncelerinizi Öğrenmek istedim gezi Başlangıcı 20.01.2016 iki ay tahmini süre bir de gidiş dönüş biletini nasıl ucuz alabilirim. Sevgiler.

    • Maalesef dediğin coğrafyada bulunmadım Emin. Uzun yıllar önce ilk yurtdışı gezimi New York’a yapmıştım sadece. Mevsimi izleyerek Kuzey-Güney rotası veya Güney’den Kuzey’e doğru bir rota izlemen gerek. Yapacağın planların birçoğu da yolda değişeceğinden sadece uçak bileti yeterlidir bence. Gerisi yolda kendiliğinden planlanır.

  2. Yazılarınız tam bir gezi rehberi ellerinize sağlık. Devamını diliyor ve takip ediyoruz. Devamlı seyahat halinde olmak sizi yormuyor mu? Ben iki ay geziden sonra dinlenme ihtiyacım doğuyor. Maşallahınız var selamlar ve sevgiler.

  3. Uludağ turları, kış mevsiminde keyifli vakit geçirmek, sömestr ve hafta sonu tatillerini değerlendirmek için en önemli fırsat. Türkiye’nin ilk kayak merkezi olma özelliğine sahip Uludağ’da günübirlik, hafta sonu turları ile sömestr tatilleri dolu dolu geçiyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here