Dinyeper Nehri’nin Karadeniz ile buluştuğu noktada kurulmuş olan Kherson, Ukrayna’nın en yeşil kentlerinden birisi. Ukraynaca ve Türkçe’de Herson, tüm dünyada ise Kherson olarak telaffuz edilen şehirde 300 binden fazla kişi yaşıyor.

Geçmişte yaşanan savaşlar nedeniyle kadın nüfusu erkeklerden daha çok. Türk Hava Yolları’nın dış hat uçuş noktalarından biri olan Ukrayna’nın Kherson kentinde, her 10 kadına 8 erkeğin düştüğü Herson, çevresinde gezilecek yerleri ile de turizmde yükselen değer.

Kherson-Sanat-Muzesi

Kherson hakkında kısa bilgiler 🇺🇦

Ukrayna’nın güneyinde, Karadeniz kıyısında yer alan Kherson, Odessa’dan sonra Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki en önemli liman kenti. Nüfusu 295 bin olan şehrin tarihi geçmişi 1778 yılına uzanıyor.

Kherson Ukrayna tarımsal üretiminin kalbi olan bir şehir. Burada üretilen taze sebzeler Ukrayna’ya ve Avrupa’ya gönderiliyor. Dünyanın en büyük yumurta üretimi, tersaneler ve birçok fabrika şehrin iş hayatını oluşturuyor.

Malta

Kurulduğu ilk günden bu yana Ukrayna’da çok kültürlü yapının temsilcisi olan şehir, I. Dünya Savaşı’nda Avrupa’daki yıkımdan kaçan Avrupalıların sığındığı bir merkeze dönüşmüş. Herson Limanı, Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından Ukrayna ticareti için önemini daha da artırdı. Bu yüzden bu liman “Ukrayna’yı dünyaya bağlayan kapı” olarak anılıyor.

Güneydoğu Ukrayna’nın en gelişmiş yeri olan Kherson şehri, 4 büyük, 7 daha küçük ölçekli üniversitesi ile genç ve dinamik nüfusun yaşadığı bir bölge. Herson Oblastının yönetim merkezi aynı zamanda burası. 1998’den bu yanan Kherson, Zonguldak ilimizle de kardeş şehir.

 Ukrayna’ya gitmek için vize gerekmiyor. Ukrayna vizesiz ülkeler listesinde olduğundan kapıda 90 günlük vize alabiliyorsunuz. Ukrayna’ya pasaportunuz olmadan yeni TC Kimlik Kartı ile de vizesiz giriş yapabiliyorsunuz.

 Pasaportunuz henüz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Pasaportla yurt dışına çıkarken havalimanında veya sınır kapılarında yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Kimlikle çıkış yaptığınızda yurtdışı çıkış pulu almanıza gerek yok.

Kherson’da Gezilecek Yerler blog yazımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun ve verimli bir Herson tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Herson nerede 📍

Kherson, Güney Ukrayna’da yer alan bir şehir. Herson Oblastı’nın (idari bölge) idari merkezi. Kherson, Karadeniz ve Dinyeper Nehri üzerindeki önemli bir liman kenti.

Kherson haritası 🗺️

ⓘ Kherson gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Herson’a nasıl gidilir ✈️

Kherson’a hava yoluyla ulaşım: Ukrayna’nın güneydoğusunda Karadeniz’den 25 km içeride, Dinyeper Nehri kıyısında bulunan Herson’a İstanbul’dan uçak ile gitmek mümkün. Türk Hava Yolları’nın 15 Ekim 2014’te başlattığı İstanbul-Herson seferleri, 29 Mart 2015’ten bu yana haftanın 7 günü karşılıklı olarak gerçekleşiyor.

İstanbul-Kherson seferlerinin çok kısa bir zaman içerisinde haftada 10 sefere çıkılması planlanıyor. 1 saat 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılan Herson, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği bir nokta olması nedeniyle de avantajlı.

İç hatlarda çok da düzenli olmayan birkaç uçuş dışında, bu havalimanından düzenli sefer yapan tek şirket Türk Hava Yolları. Haftanın 7 günü karşılıklı olarak gerçekleştirilen seferler Ahıska Türkleri ve Herson halkı için büyük önem taşıyor.

Kherson Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Kherson Havalimanı, kent merkezinin 13 km kuzeybatısında yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için toplu taşıma seçeneği yok. Tek alternatif taksiler. Bunun yanı sıra araç kiralama ve transfer aracı seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Herson ulaşım 🚌: Şehrin dört bir yanını saran troleybüs ağı ile merkezden çevreye doğru genişleyen minibüs hatları ile ulaşım sorununu çözmüşler. Troleybüs bileti 1,25 Ukrayna Grivnası (5 cent/$), minibüs ücreti ise 3 Ukrayna Grivnası (10 cent/$). Şehir merkezinde ortalama mesafedeki bir noktaya taksi ile gitmek ise sadece 30 Ukrayna Grivnası (1,25 $) tutuyor.

Kherson’dan Ukrayna’nın her yerine tren ve otobüs seferlerinin olması Türkler açısından önemli. Ayrıca Odessa, Mykolaiv ve Simferopol gibi kentlere ulaşım açısından da çok uygun bir noktada bulunuyor.

Dnipro-Kano

Kherson gezilecek yerler 📌

Kherson şehir merkezi tipik Sovyet şehirleri gibi geniş ve düzenli caddeler ile yemyeşil park ve bahçelerle estetik açıdan çok düzgün bir görünüme sahip. Suvorova Caddesi şehir merkezinde hareketin en yoğun olduğu bir alışveriş caddesi.

Şehrin eskiden kale olan bölgesinde bugün Katherina Kilisesi boy gösteriyor. Dinyeper Nehri ise şehrin ulaşım ve ticaret merkezi. 1 saatlik Dinyeper yat turu ile şehre uzaktan bakmak, nehir kıyısında sıralanan yazlık evlere selam vermek, kano ve su sporlarıyla uğraşan yerli halkla karşılaşmak mümkün.

Kherson-Yat-Turu

Kherson gece hayatı öğrenciler nedeniyle oldukça hareketli, ancak Kiev, Odessa, Sivastopol gibi şehirler ile kıyaslamamak lazım. Kherson nispeten daha küçük bir şehir olduğundan gece hayatı da biraz daha mütevazı sayılır.

5 Yorumlar

  1. Sevgili Kemal kardeşim Orta Amerika ülkeleri ile büyük Antillerdeki ülkeler de dahil olmak üzere bir gezi planladım sizin de bu konuda düşüncelerinizi almak istedim. Miami gidiş dönüş biletini alarak sırasıyla Miami, Küba, Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Jamaika, Panama, Kostarika, Nikaragua, Honduras, El Salvador, Belize, Guetamala, Meksika ve Miami bu konudaki düşüncelerinizi Öğrenmek istedim gezi Başlangıcı 20.01.2016 iki ay tahmini süre bir de gidiş dönüş biletini nasıl ucuz alabilirim. Sevgiler.

    • Maalesef dediğin coğrafyada bulunmadım Emin. Uzun yıllar önce ilk yurtdışı gezimi New York’a yapmıştım sadece. Mevsimi izleyerek Kuzey-Güney rotası veya Güney’den Kuzey’e doğru bir rota izlemen gerek. Yapacağın planların birçoğu da yolda değişeceğinden sadece uçak bileti yeterlidir bence. Gerisi yolda kendiliğinden planlanır.

  2. Yazılarınız tam bir gezi rehberi ellerinize sağlık. Devamını diliyor ve takip ediyoruz. Devamlı seyahat halinde olmak sizi yormuyor mu? Ben iki ay geziden sonra dinlenme ihtiyacım doğuyor. Maşallahınız var selamlar ve sevgiler.

  3. Uludağ turları, kış mevsiminde keyifli vakit geçirmek, sömestr ve hafta sonu tatillerini değerlendirmek için en önemli fırsat. Türkiye’nin ilk kayak merkezi olma özelliğine sahip Uludağ’da günübirlik, hafta sonu turları ile sömestr tatilleri dolu dolu geçiyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz