Tiergarten, Almanya‘nın başkenti Berlin’in aynı adı taşıyan bölgesinde bulunan kentin en popüler şehir parkı. 210 hektarlık bir alana yayılmış olan ve Almanya’nın en büyük kentsel bahçeleri arasında yer alan Tiergarten, büyüklük bakımından Münih’teki Englischer Garten ve Berlin’deki Tempelhofer Park’ın ardından ülkenin en büyük üçüncü şehir parkı.

Kurulduğu dönemde av sahası olarak kullanılan ve 1830’dan itibaren modern bir şehir parkına dönüştürülen parkın, 1961-1989 yılları arasında doğu sınırları Berlin Duvarı ile bölünmüş. Günümüzde kentin en büyük yeşil alanı olan park Berlinliler kadar kenti ziyaret eden yabancı turistlerin de uğrak noktası.

Tiergarten Berlin

Tiergarten, Berlin

Tiergarten (Großer Tiergarten), Almanya’nın başkenti Berlin’in kent merkezinde bulunan Tiergarten semtinde yer alıyor. 210 hektarlık bir alanda kurulu olan park şehrin en geniş yeşil alanı. Münih’te bulunan Englischer Garten Parkı ve Berlin’deki Tempelhofer Parkı’ndan sonra Almanya’nın en büyük üçüncü şehir parkı unvanını taşıyan Tiergarten, Almancada Büyük Hayvan Bahçesi anlamına geliyor.

Parkın kuruluş tarihi 1830’lu yıllara dayanıyor. Bu tarihten önce avcılıkla ilgilenenler için bir buluşma noktası olan park, 1830’da Peter Joseph Lenné tarafından modern bir şehir parkına dönüştürüldü.

Malta

İkinci Dünya Savaşı sonrası yaşanan Soğuk Savaş Dönemi’nde duvarlarla ikiye bölünen Berlin’de Tiergaten Parkı da bu bölünmeden nasibini aldı. Park, Berlin Duvarı ile ikiye bölündü.

Berlin’in kuzeyinde konumlanan Moabit Mahallesi’nde benzer isimli bir park daha bulunduğundan Tiergarten’a Großer, kuzeydeki daha küçük olan parka ise Kleiner Tiergarten ismi verilmiş.

Tiergarten Parkı, kendisiyle aynı ismi taşıyan Tiergarten Ortsteil semtinin kuzey ve merkezinde konumlanıyor. Parkın kuzeyinde ise Berlin’in en önemli su kaynağı olan Spree Nehri yer alıyor. Parkın kuzeybatısında Hansaviertel semti, güneybatısında ise Berlin Zoolojik Bahçesi bulunuyor.

Tiergarten
Berlin Tiergarten

Tiergarten’ın en büyük caddesi olan Straße des 17. Juni ise parkın doğusunda Brandenburg Kapısı’na uzanıyor. Parkın içerisinde çok sayıda ulaşım yolu bulunuyor. En önemli ana yollar ise Altonaer Straße, Spreeweg ve Hofjägerallee.

Parkın merkezinde Büyük Yıldız (Großer Stern) isimli bir meydan ve bu meydanın tam ortasında ise Zafer Sütunu (Siegessäule) var. Zafer Sütunu ve meydan parkı ziyaret edenlerin mutlaka fotoğraf çekildikleri bir buluşma noktası. Parkın çevresinde Berlin’in en önemli turistik noktaları yer alıyor.

Bunlardan mutlaka görülmesi gerekenler arasında Sovyet Savaş Anıtı, Reichstag, Bundestag, Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı ile Potsdamer Platz’ı es geçmeyin.

Tiergarten Berlin Almanya
Tiergarten Almanya

Berlin kent merkezinde yer alan Tiergarten’a ulaşım oldukça kolay. Parka, Berlin’in birçok noktasında istasyonları bulunan S-Bahn hattını kullanarak Tiergarten ya da Bellevue istasyonlarında inerek ulaşabilirsiniz.

Almanya’nın en eski hayvanat bahçesi Zoologischer Garten da dünyanın en fazla sayıda canlı türüne sahip bahçesi olarak yine Tiergarten’de yer alıyor.

Almanya’nın başkenti Berlin’in kent merkezinde yerel halkın sabah sporu, bisiklet, yürüyüş, koşu, piknik gibi aktiviteler için tercih ettiği Tiergarten, şehri keşfetmek isteyenler için de mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir durak.

Yaz aylarında serinliğiyle iyi bir soluklanma alanı olan Tiergarten, kış döneminde de sık ağaçlı dokusuyla soğuk havadan kaçmak ve temiz hava almak için tercih ediliyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz