Tatil yapmayı ve seyahate çıkmayı herkes sever. Harika bir tatil dönüşü yaşadığınız deneyimleri ve güzellikleri arkadaşlarınızla paylaşırken; onların size yakaladıkları cazip indirim teklifleri ve avantajlardan faydalanarak tatillerini daha keyifli ve ekonomik hale getirdiklerinden söz eden oldu mu? Eğer şimdiye kadar olmadıysa belki siz yakaladığınız indirim ve ya kolaylıklardan onlara siz söz edersiniz kim bilir!

Seyahatinizi kolaylaştıracak bazı bilgileri önceden biliyor olmanın size tasarruf ettireceğini bilmenizde faya var. Seyahat eden pek çok kişi kredi kartlarına, seyahat sigortasına ve seyahatle ilgili bazı kuruluşlarda üyeliklere sahip, ancak pek azımız sahip olduğu imkânların, yurt dışı seyahatlerimizde bize ne türden avantajlar sağlayacağının farkında. Sunulan fırsatların küçümsenmeyecek kadar çok olduğunu fark etmek bazen bizi şaşırtabilir belki.

Bu avantajlardan nelerdir ve bunlardan yararlanmak için ne yapmanız gerekiyor? Sıkça seyahat eden ya da tatile çıkan biriyseniz, sahip olduğunuz kredi kartları ile üyesi olduğunuz kurum ve acentelerin bir listesini yapın. Sunulan indirim tekliflerini ve avantajları detaylarıyla okuyun.

Seyahat Ederken Kullanabileceğiniz Avantajlar

Kredi Kartlarının Sunduğu Avantajları

Günümüzde hemen hemen tüm bankaların, çok seyahat eden müşterilerine yönelik bir çok avantajlar sunan kredi kartları bulunuyor. Bu kredi kartlarında özellikle uçak yolculuklarında, konaklamalarda ve araç kiralamalarda uygulanan kolaylıklar, indirimler ve teklifler yer alır.

Malta

Bu tekliflerin ne olduğunu bilirsek gerek uçak bileti ve gerekse de konaklama maliyetlerinde indirimleri yakalayabilir, ödeme seçeneklerini bütçemize göre dengeleyebiliriz. Hangi kredi kartlarına sahip olduğunuzu; bu kartlardaki ücretsiz ödüllerinizi, nakite dönüşebilen puanlarınızı, indirimli restoran, araç kiralama ya da havaalanı transfer gibi özellikleri tek tek sıralayın.

Birçok kredi kartı müşterilerine yolculuklardan ve yapılan alışverişlerden mil biriktirilmesi ve bununla bedava uçuş elde etme, havalimanı vale hizmeti, havalimanı lounge ağırlaması, pasaport kontrolü noktalarında hızlıca geçiş kolaylığı sunuyor.

Ayrıca bazı yeni açılan destinasyonlar için %25 daha az mil harcama gibi avantajları da akılda tutmak gerekiyor. İhtiyacınız olduğunda kullanmak üzere, size önerilen indirimlerin altını çizin ve kredi kartınızın kampanyalar sayfasını sık sık ziyaret edin.

Seyahat-Kredi-Karti

Kredi kartı kullanıyorsanız eğer, gittiğiniz ülkenin parasını seyahate çıkmadan önce almak zorunda kalmıyorsunuz. Schengen bölgesine gidildiğinde belki Avro almak ve kullanmak kolay, anacak Kazakistan’a giderken Tenge, Güney Afrika’ya uçarken Türkiye’den Rand bulmak pek mümkün değil. Bazı ülkelere Dolar ya da Avro alıp gittiğinizde, ülkenin para birimine, piyasasına ve kur farklılıklarına alışana kadar kredi kartı kullanmak avantajlı olabilir.

Seyahat Sigortası Avantajları

Yurtdışı seyahatlerinde seyahat sigortası yaptırmak önem taşıyor. Schengen vizesi için başvurularda mutlaka olması gerekiyor. Özellikle sağlık hizmetinin pahalı olduğu ülkelerde olası kaza ve acil durum müdahalelerinde, ödenmesi gereken sağlık harcamaları bütçeyi alt üst edebiliyor.

Eğer bir seyahat sigortanız varsa, poliçenizde belirtilen Şartlar ve Koşullar ile sigorta poliçenizin size sağladığı avantajları inceleyin ve kullanabileceğiniz hizmetleri not edin. Seyahatinizin başlangıcından bitimine kadar geçen süre içerisinde karşılanan teminatlar sigorta şirketlerine göre değişkenlik gösterebilir, ancak sigortanızı alırken belirlemiş olduğunuz maddeler burada önem taşır.

Ortalama bir seyahat sigortası; kaza, hasar, ölüm, hastalık, yaralanma, konaklama süresinin uzaması ya da seyahatiniz sırasında evinize gelebilecek herhangi bir zarar, acil geri dönüş masrafları gibi teminatları sunar. Bazı sigorta poliçeleri tehlikeli olarak nitelendirilen dalış, motosiklet ve hatta bazen trekking gibi aktiviteleri özellikle anlaşma dışında tutuyor. Eğer seyahat rotanızda bu tür aktiviteler yer alıyorsa, bu türdeki aktivitelerinizi kapsayan poliçeleri almaya özen gösterin.

Seyahat-Sigortasi-Avantaj

Seyahat sağlık sigortası, standart olarak sağladığı güvence hizmetlerinin yanında ek olarak; uçak gecikmelerinden kaynaklanan zararlar, kayıp bagaj ve gidilen ülke hakkında bilgi ihtiyacı durumunda konsolosluk, tercüme ve avukatlık büroları gibi seyahatle ilgili tüm detayları kapsayan bir bilgi hizmeti de sunar. Bu hizmetlerin bazıları ek küçük teminatlarla poliçeye eklenebiliyor.

Seyahat Acentesi Avantajları

Tatil veya seyahatimizi bir acente aracılığı ile yaptığımızda, acentenin internet sitesine girerek ne gibi avantaj teklifleri sunduklarını öğrenebiliriz.

Seyahat acentenizden erken rezervasyon ile tatil alırsanız %50’ye varan indirimler alabilirsiniz. Eğer seyahat paketine ekstra turları dahil ederek turu alırsanız fazladan indirimler kazanırsınız. Odanızı tatilde başkalarıyla paylaşmaktan çekinmeyin. Ekstra single ücreti ödemek zorunda kalmazsınız, kim bilir belki iyi bir dost da edinirsiniz. Seyahat acentenizin hangi kredi kartına en iyi şartlarda ödeme seçeneği sunduğunu inceleyin.

Böylelikle hem kredi kartınızdan, hem sigorta poliçenizden hem de seyahat acentenizden edinmiş olduğunuz indirim, teklif ve avantaj seçenekleri ile gönül rahatlığı ile tatile çıkabilir, üstelik paranızdan da tasarruf edebilirsiniz.

Seyahatlerinizden önce hazırlayacağınız bir kontrol listesi size kolaylık sağlayacaktır. Yukarıda sözünü ettiğimiz bilgilere dayanarak hazırlayacağınız bir seyahat listesi, tatilinizin sorunsuz geçmesine yardım edeceği gibi bankanızın, sigorta şirketinizin ve seyahat acentenizin size sağladığı hakları ve ayrıcalıkları detayıyla bilmenize yarayacaktır.

Yola çıkmadan 1 hafta önce bu hazırlıkları tamamlamanız; ayrıcalıklarınızı bilmeniz, indirim ve fırsatlardan yararlanmanız, beklenmedik durumlarda nasıl davranmanız ve nereye başvurmanız gerektiğini bilmeniz, kısacası sorunsuz ve keyifli bir tatil geçirmeniz açısından önemlidir.

14 Yorumlar

  1. Tatile çıkmadan önce bu ayrıntıya çok dikkat edin:

    haberebakcaydemle.blogspot.com.tr/2016/05/en-yaygn-internet-dolandrclg-yontemleri_25.html

  2. Bir ara epey seyahat edebiliyordum ama para ilk sorun. Eskiden cok calisiyordum para iyi idi. Şimdi azalttik, serbest meslege gecis yapmak ugruna, paranin kölesi olmamak icin, idealistlik iste. Şimdi de (simdilik en azindan ) para yok (eh zaman da yok ya) ama zamani gelince yine yurtdisi gezilerimi artiracagim mutlaka… Hele hele Türkiye’de görülecek cok yer var ama eskisinden daha zinde ve daha mutluyum. Yani mutluluk paradan gelmez! 😀

  3. Tüm harcamaları tek bir kredi akrtından yapılmasını ben tavsiye ediyorum. 5 liralık harcamaları dahi onla yapın ve mil biriktirin. Hem cebinizde para taşıma derdinden kurtulun, biriktirdiğiniz millerle de bedava seyahat edin.

  4. Arkadaşlar merhaba; Özellikle yurtiçi tatil konusunda mevsim yaklaştıkça hangi tur şirketi ile otelimizi seçelim diye düşüncelerde artıyor. Ben bu sene afyonda termal otel seçerken happytur.com.tr adresinden tercihimi yaptım ve çok memnun kaldım. Yaz dönemi programımıda bu siteden yapmayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

  5. Çok harikasınız ya! Yerinizde olmak isterdim çok. Hesapladım, fakat sizin gibi günlük 40-50 TL ile tanımadığınız bir yerde gezinti yapmak gerçekten çok zor görünüyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz