Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli ParkıKars ile Erzurum şehirleri arasında yer alan, hem doğal güzellikleri hem de yakın tarihimizi ilgilendiren olaylara ev sahipliği yapması nedeniyle tarihi önem taşıyan bir yer. Toplam yüzölçümü 22 bin 520 hektar olan alan, 2004 yılından bu yana milli park olarak koruma altında. Kış aylarında bembeyaz örtüyle kaplanan milli park, ilkbahar ve sonbahar aylarında ise yemyeşil dokusuyla doğanın farklı renklerini yansıtıyor.

Türkiye’de yalnızca bu yükseklikte yetişen sık sarıçam ormanları, dünyada kristal kar tanesine sahip iki yerden biri olan Sarıkamış Kayak Merkezi ve I. Dünya Savaşı sırasında Doğu cephesinde tek bir kurşun atmadan donarak yaşamını yitiren 90 bin askerin yürek burkan hikayesine tanık olabileceğiniz milli park, ülkemizin en önemli doğa koruma bölgelerinden biri.

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Sarıkamış-Allahuekber Dağları Millî Parkı, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde, Kars ve Erzurum illeri sınırlarında yer alıyor. 22 bin 520 hektarlık bir alanda, 2004 yılında milli park ilan edilen bölge, I. Dünya Savaşı sırasında 1915 yılında, Osmanlı-Rus Savaşı sırasında binlerce Osmanlı askerinin donarak hayatını kaybettiği başarısız Sarıkamış Harekatının da yapıldığı yer.

Zengin yaban hayatı ve sarıçam ağaçlarıyla öne çıkan milli park aynı zamanda bölgenin önemli kayak merkezlerinden biri olan Sarıkamış Kayak Merkezine de ev sahipliği yapıyor. Milli park, Kars’ın Sarıkamış ve Selim, Erzurum’un ise Şenkaya ilçesi sınırlarında yer alıyor.

Malta

Sarıkamış Harekatı’nda şehit olan askerlerin mezarlarının yer aldığı; Allahuekber Tepe Şehitliği, Dikenli Tepe Tabya Şehitliği, Çakırbaba Şehitliği, Ağababa Şehitliği, Meçhul Asker Şehitliği, Sarıkamış Şehitliği, Soğanlı Şehitliği, Divik Köyü Şehitliği, Bardız Geçidi Şehitliği milli parkın en çok ziyaret edilen noktalarından.

Kültürel ve tarihi değerlerinin dışında Türkiye‘de sarıçam ormanına rastlanan en yüksek rakımlı bölge olmasıyla da bilinen Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı’nda görülen farklı çam türleri arasında adi ardıç ve titrek kavak ağaçları da var.

Allahuekber Dağları Milli Parkı

Yaban hayatı açısından da oldukça zengin olan park; ayı, tilki, vaşak, yaban kedisi, su samuru, kaya sansarı, kızıl sincap, bozkır kartalı, kara akbaba, kızıl çaylak gibi 75 memeli, 107 kuş, 6 balık türünün yaşam alanı.

Bahar ve yaz dönemlerinde doğanın yeniden uyanmasıyla rengarenk bir görünüme kavuşan milli park, kış ve doğa sporlarına da elverişli. Alpler gibi dünyaca ünlü kayak noktalarında görülen kristal karın hakim olduğu Sarıkamış Kayak Merkezi, bölgenin en popüler kış sporu adreslerinden.

13 km uzunluğundaki kayak pistleri ve gelişmekte olan konaklama, restoran ve teknik imkanlarıyla kayak keyfini zirvelere çıkaran bu tesis, milli park çevresinde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı, kamp, kaya tırmanışı, snowboard, avcılık ve piknik gibi eğlence ve macera dolu aktivitelerin yapılabildiği milli park, hem doğa sporlarıyla ilgilenenler hem de hafta sonlarını değerlendirmek isteyen aileler ve gruplar için oldukça cazip.

allahuekber dağları
Allahuekber Dağları Milli Parkı

Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Sarıkamış, 36520, Kars 📲 sarikamis.tabiat.gov.tr
Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı ziyaret saatleri: Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Milli park, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı giriş ücreti: Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkına giriş ücretsiz.

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkına nasıl gidilir

Sarıkamış Allahüekber Dağları Milli Parkı‘na ulaşım için en konforlu ve hızlı seçenek havayolu seyahati. Milli parka en yakın havalimanları; Kars ve Erzurum’da bulunuyor. Şehirlerarası otobüsler aracılığıyla Erzurum ya da Kars üzerinden de ulaşılabilen milli park, Kars Harakani Havalimanına 50 km, Erzurum Havalimanı’na 159 km, Iğdır Havalimanı’na ise 175 km uzaklıkta.

Özel araçla milli parka ulaşım için batıdan İzmir, İstanbul ve Ankara gibi şehirlerden gelenlerin Ankara, Yozgat, Sivas, Erzincan ve Erzurum rotasını takip edip Sarıkamış ilçe merkezine ulaşmaları gerekiyor. Geniş ve engebeli bir bölgede yer alan milli park Allahuekber Dağlarının çevresinde konumlanıyor.

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı, tarihi tanıklık eden köklü geçmişi, dünyayı kıskandıran güzellikteki kayak merkezi ve şahane doğasıyla büyüleyici bir yer. Alışılagelmiş rotalardan uzak ve keyif dolu bir seyahat deneyimi arayanlar için Doğu Anadolunun en bakir bölgelerinden biri olan milli parkla birlikte Kars ve Erzurum’u da rotanıza ekleyebilirsiniz.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz