Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki şehri Hurgada için Türkiye’nin Antalya’sı denebilir. Hayat turizm üzerine kurulmuş. Yüzbinlerce turist, deniz ve resort keyif, tekne turları, dinlenme, dalış, çöl deneyimi için buraya geliyor.

Hurgada, aktiviteleri oldukça renkli. Bunları bilmeyen sadece lüks resortların verdiği şımartıcı hizmetlerle yetinir. Oysa yapılacak aktiviteler ve görülecek yerler gezmekle bitmiyor.

Bunlardan biri de Hurghada Sand Museum. Bu açık hava kum müzesi, şehrin yeni atraksiyonlarından birisi. Alanında usta yetenekli heykeltıraşların hazırladığı, dünya tarihinden, mitolojiye, sinemadan, fantastik ünlülere kadar bir çok karakter, sadece kum ve sudan oluşan malzemelerden yapılmış.

Hurghada Sand Museum’un yatırımcıları ise Türk. Sand City Hurghada’nın genel müdürlüğünü yapan Vahdet Bey ile sohbet edip bilgileri aldım. Kendisi Antalya’lı, burayı 7 ay süren yoğun bir çalışmayla kurmuşlar. Kumlara şekil veren sanatçılar, dünyanın 15 farklı yerinden gelmiş.

Malta

Bazı eserlerin ortaya çıkarılması 2 ayı bulmuş. Kum müzesinde sarı ve beyaz olmak üzere 2 çeşit özel kum kullanılmış ve bunları 400 km uzaklıktan getirmişler. Bu kumlar içme suyu ile harmanlanıp, sıkıştırılıyor. Bekleme süresi sonrasında suyunu bırakan kum blokları, sanatçılar tarafından üstten başlanıp oyularak birbirinden güzel eserlerini ortaya çıkarıyorlar.

Hurgada Sand City
Kleopatra, Kum Müzesi, Hurgada, Mısır
Hurghada-Sand-Museum
Hurghada Sand Museum

Zeus, Napolyon, Kleopatra, Nefertiti, Sezar ve diğerleri… Hatta Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethini anlatan rölyeflerde yerini almış.

Diğer tarafta ise Hollywood karakterleri sıralanmış; Örümcek Adam, Iron Man, Transformers, King-Kong ve dahası. Hatta Karayip Korsanlarının ünlü kahramanı Jack Sparrow bile var, hem de incelikle işlenmiş.

Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Hurgada’ya karşılıklı seferler düzenliyor. Hem Hurgada uçak bileti fiyatları hem de Hurgada otelleri uygun fiyatlı. Mısır vize isteyen bir ülke ve vizeyi yaklaşık 10 günde veriyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz