Amed, Bali‘nin kuzey doğu kıyısında bulunan, sakin bir balıkçı kasabası. Dalış, şnorkeling ve sakin bir tatil için ideal olan bu kıyı kasabası, Jemeluk, Bunutan, Lipah, Selang, Banyuning adlarında köyler ile birlikte Cucik vilayetine bağlı, ancak çoğunlukla bu kıyı kesimleri Amed olarak çağrılıyor. Bali’nin bu kesimlerine telefon ancak 2003’lü yıllarda gelmiş, yağışlı mevsimde sular altında kalan yola köprü ise 2007’de yapılmış. Çiftçilik, mısır yetiştiriciliği, balıkçılık ile geçinen halkı son yıllarda artan dalış turizmi ile birlikte otelcilik ve misafir evleri de bir diğer gelir kapısı olmuş. Kasabada ATM yok, en yakın ATM 14 km uzaktaki Cucik’te bulunuyor

Bu küçük balıkçı kasabası oldukça salaş. Lüks ve modernlikten çok geleneksel köy hayatı yaşanıyor. Denize paralel uzanan yol üzerinde onlarca küçük bakkallar ve restoranlar var. Halkın çoğunluğu, bu bölgeye dalış ya da şnorkelle yüzüp deniz altının renkliliğini keşfetmeye veya tatile gelmiş misafirlere hizmet eden yol üzerinde veya civardaki homestay veya otellerde düşük ücretlerde çalışıyor. Yine bazı aileler deniz suyundan tuz elde edip onu yol üzerinde satıyorlar. Çocuklar el ile yapılmış küçük kutular içerisinde konmuş bir tutam tuzu 2-3 TL’ye satıyorlar.

Bali Kahvaltısı

Kaldığımız otelimizin hemen önünde kendilerine ait bar ve restoranda, ananas ile hazırlanmış pankek ve meyve ile kahvaltımızı yaptık. Bali’yi bu yönden seviyorum. Muzlu, ballı, değişik meyvelerden hazırlanan pankek ve omlet ile güzel birkahvaltı yapmak mümkün ve kahvaltı oda fiyatına dahil.

Jukung Diving adlı dalış kursumuzun servisi bizi kaldığımız yerden aldı. PADI kurs kitaplarımızı alıp, eğitim için hazırlanmış DVD’leri izlemeye başladık. Türkiye’den ilk müşterileri benmişim, o yüzden ellerinde Türkçe PADI kitabı yok ve ben de İngilizce olanı aldım. Birkaç saat DVD izleyip, kitaplara göz attıktan sonra öğle yemeği ardından dünden seçmiş olduğumuz dalış ekipmanlarımızı alıp havuza geçtip, öğrendiğimiz teorik bilgileri burada sınadık.

Su içinde dengeyi sağlamada oldukça zorlandım. Belli bir seviyede sabit kalmam gerektiğinde, benim yaptığım daha çok çırpınmak ve kendimi dengelemeye çalışmak oldu. Bu biraz zaman alacak gibi.

Jukung Diving, Amed, Bali
Amed, Jukung Diving, Bali

Akşam ile birlikte günlük eğitimi bitirmiş, acıkmış halde yol arkadaşım Hollandalı Farid ile birlikte, hemen dalış okulumuzun karşısındaki Amed Cafe’ye attık. Sahil kenarındaki kafede internet bağlantısı korkunç derecede kötüydü. Bildiğiniz dial-up bağlantıyı birkça kişi ile birlikte paylaştığınızı düşünün! Öyle bir şeydi işte. Zaten Bali genelinde de internet bağlantısı hızı pek iyi sayılmaz.

Malta

Otelimize geçmeden önce otelimizin barından bir şeyler içip canlı müziği dinlerken Danimarkalı bir gezgin bize katıldı. Danimarka’da felsefe okuyan Mathias, sömestr tatillerini genelde Asya’da, Hindu ve Budist okullarında ve tapınaklarında geçirmiş. Yoga, meditasyon, Budizm ve Hinduizm öğretileri hakkında akademik bilgilere sahip 24 yaşında bir genç. Güya günün yorgunluğunun ardından erken uyumak için otele geçecektik ama ancak 2-3 saat Mathias ile sohbet ettikten sonra ancak gece yarısı uyuduk.

Amed, Bali, Gün Batımı

Otel çalışanlarına odamızı temizlemelerini söylemiştik ama ilgilenmemişler. Dün odayı ilaçladıktan sonra ölen böcekler yerlerde. Bu kadar güzel ve konforlu bir oda, hizmet ve böcekler yüzünden sevimsizleşiyor. Denize 20 metre olan otelimizin arka kısmına kurulu 3 odanın birinde kalıyoruz ve diğer 2 odanın inşaatı sürüyor. Arka taraf ise ormanla içi içe olduğundan böceklerin bu kadar çok olması normal, ancak konfor ve keyif kaçırıcı. Benimse keyfimi küçük şeylerle kaçırmaya niyetim yok, böceğin ölüsü sıkıntı değil de canlıları sıkıntı yaratabilir. Sinek ve böcek koruyucu spreyi tüm vücuduma sıktıktan sonra uyudum.

Day 353: Endonezya:10 Amed, Bali, 22 Temmuz 2011

Önceki blog yazısıBali Turu: Tapınaklar, Kopi Luwak ve Baharatlar
Sonraki blog yazısıAmed Kıyılarında Dalış
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Daha çok ada ziyaretli olmuş sanırım. Allah bize de nasip etsin inşallah, çok istiyorum tropikal adalara gitmeyi…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın