Red Light District, seks işçileri için tasarlanmış 300’den fazla vitrinli kabin, seks kulüpleri, randevu evleri, seks shoplar ve seks müzesi ile Amsterdam‘ın en çok tanınan bölgelerinden. Amsterdam’ı ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı bu özel bölgede seks odaklı mekanların dışında otel, bar ve coffee shoplar da mevcut.

Red Light Disctrict’in dünya çapında popülerliğinin en önemli sebebi kırmızı ışıklarla aydınlatılmış daracık sokakların her iki tarafında dizilen seks işçilerinin cam vitrinlerin ardından potansiyel müşterileriyle iletişim kurması. Vitrinlerin önünden geçen kalabalık grupların birçoğu meraktan dolaşan kişiler olsa da kadınlar müşterilerinin aklını çelmek için baştan çıkarıcı hareketler yapıyor.

Amsterdam Red Light District

Kabaca sunuma ayrılan pencere ve vitrinlerde çalışan kadınların iri, siyah, Felemenk, Doğu Avrupalı, genç, olgun gibi kategorilere ayrıldığı kırmızı ışıklı sokaklarda kadınlar çalışıyor.

Red Light District, Amsterdam

Amsterdam’ın en eski yerleşim bölgelerinden birine kurulu olan Red Light Disctrict’in orijinal adı De Wallen. 1270’lerin sonunda liman olan bu bölge De Wallen adını duvarlı su kanallarından almış. Red Light’ın meşhur kırmızı ışıkları limana gelen denizcilere, işçilere ve şehrin misafirlerine hizmet veren kadınların fark edilmesi için o yıllardan beri kullanılıyor.

Orta Çağ döneminde seks işçiliğinin yeraltına itildiği baskıcı yılların ardından, 1811’de getirilen sağlık kontrolü düzenlemesi ile bölgedeki kırmızı ışıklar yeniden yanmaya başlamış. Ekim 2010’da fahişeliği resmen yasallaştıran Hollanda‘da kayıtlı çalışan seks işçileri vergi ödüyor, sağlık ve sosyal güvence gibi haklara sahip. Devletin bu düzenlemesi hem müşteriyi hem de hayat kadınının güvencesini destekliyor.

Red Light District Amsterdam

Red Light Disctrict, Hollanda’da hala tartışılan güncel konulardan. Hiç kimsenin para ile vücudunu satmak zorunda kalmaması gerektiğini söyleyenlerle, bu işin yasallaşması gerektiği konusunu destekleyenler karşıt fikirde.

Malta

Ülkede fahişeliğin kayıt altına alınmasından bu yana zorunlu HIV testi, zorunlu prezervatif kullanımı, yasal korumalar ve sosyal güvence eleştirileri biraz olsun azaltıyor. Fahişeliğin bu kadar açık bir şekilde teşhir ediliyor oluşu birçok insanın hayata dair sorgulama yapması için de bir fırsat.

Uyuşturucu satıcıları, çete ve mafyalarla zaman zaman anılan Red Light Disctrict, deneyimsel bir seks farkındalığı için doğru bir adres. Bölge ticaretinin büyük bölümü genel evler ve vitrinlerden sağlansa da seks endüstrisinin farklı oyuncuları da görev başında. Moulin Rouge veya Casa Rosso benzeri porno tiyatroları, canlı seks şovlarının yapıldığı kulüpler ilgi çekiyor.

Red Light District

Altın Kaplama Prezervatifçisi (Golden Fleece- Condomerie het Gulden Vlies) yüzlerce çeşit prezervatif sunuyor. Vitrini ve iç dekorasyonuyla önünden geçenleri içeri davet eden bu dükkanda aromalı, tırtıklı, şekilli, küçük, büyük akla gelmeyecek türden prezervatif bir arada. Fantezi dünyasını zenginleştiren seks oyuncaklarının satıldığı seks shoplar da uğranacak duraklardan.

Deneyimsel ziyareti mutlu sonla bitirmek istemeyen ancak yine de içi rahat etmeyenler için gözetleme şovları ideal. Bozuk para atarak çalışan kabinlerden birkaç dakikalığına canlı şovlar izlenebiliyor. Süre sonunda ışıklar sönüyor.

Red Light District Erotizm Müzesi (Erotic Museum) üç katlı binasında erotizmin tarihi ve kültürüne ait, aralarında John Lennon’un da eserleri bulunan, bir sergi sunuyor.

Önceki blog yazısıEndonezya’ya Ne Zaman Gidilir
Sonraki blog yazısıHilton İstanbul Bomonti
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın