Red Light District, seks işçileri için tasarlanmış 300’den fazla vitrinli kabin, seks kulüpleri, randevu evleri, seks shoplar ve seks müzesi ile Amsterdam‘ın en çok tanınan bölgelerinden. Amsterdam’ı ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı bu özel bölgede cinsel odaklı mekanların dışında otel, bar ve coffee shoplar da mevcut.

Red Light Disctrict’in dünya çapında popülerliğinin en önemli sebebi kırmızı ışıklarla aydınlatılmış daracık sokakların her iki tarafında dizilen seks işçilerinin cam vitrinlerin ardından potansiyel müşterileriyle iletişim kurması. Vitrinlerin önünden geçen kalabalık grupların birçoğu meraktan dolaşan kişiler olsa da kadınlar müşterilerinin aklını çelmek için baştan çıkarıcı hareketler yapıyor.

Amsterdam Red Light District

Kabaca sunuma ayrılan pencere ve vitrinlerde çalışan kadınların iri, siyah, Felemenk, Doğu Avrupalı, genç, olgun gibi kategorilere ayrıldığı kırmızı ışıklı sokaklarda kadınlar çalışıyor. Genç insanların büyük kısmı sadece marihuana ya da fahişeliğin yasal olduğu Red Light District için tercih ediyor olsa da şehrin her tarafından kültür fışkırıyor.

Red Light Disctrict, Hollanda’da hala tartışılan güncel konulardan. Hiç kimsenin para ile vücudunu satmak zorunda kalmaması gerektiğini söyleyenlerle, bu işin yasallaşması gerektiği konusunu destekleyenler karşıt fikirde.

Malta

Red Light District, Amsterdam

Red Light District, Amsterdam’ın dünyaca tanınan renkli bölgesi. Amsterdam’ın en eski yerleşim bölgelerinden birine kurulu olan Red Light Disctrict’in orijinal adı De Wallen. 1270’lerin sonunda liman olan bu bölge De Wallen adını duvarlı su kanallarından almış. Red Light’ın meşhur kırmızı ışıkları limana gelen denizcilere, işçilere ve şehrin misafirlerine hizmet veren kadınların fark edilmesi için o yıllardan beri kullanılıyor.

Orta Çağ döneminde seks işçiliğinin yeraltına itildiği baskıcı yılların ardından, 1811’de getirilen sağlık kontrolü düzenlemesi ile bölgedeki kırmızı ışıklar yeniden yanmaya başlamış. Ekim 2010’da fahişeliği resmen yasallaştıran Hollanda‘da kayıtlı çalışan seks işçileri vergi ödüyor, sağlık ve sosyal güvence gibi haklara sahip. Devletin bu düzenlemesi hem müşteriyi hem de hayat kadınının güvencesini destekliyor.

Gece hayatının merkezi olarak kabul edilen bu bölgede seks işçisi kadınlar, kırmızı ışığın hakim olduğu daracık sokaklarda cam vitrinlerin arkasında müşteri bekliyor. Güvenliği sağlamak için çok sayıda polisin yer aldığı bu bölgede sokaklarda uyuşturucu satmaya çalışanlardan kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Video ve fotoğraf çekiminin yasak olduğu Red Light’ta kurallara aykırı davrananlar polis tarafından gözaltına alınıyor.

De Wallen, yüzlerce pencereli genelevinin yanında, menüsünde seksten başka birçok şeyi de barındırmayı başarıyor. Amsterdam’da insan gözlemlemek için en harika fırsatları sunan barlar, kafeler, Coffee Shoplar burada. Pencereli genelevlere giren müşterileri, içeri girerken ve birkaç dakika sonra dışarı çıktıklarında, aşırı heyecanlı olanlardan, son derece hayal kırıklığına uğramış olanlara kadar değişik ifadelerle görebilirsiniz.

Red Light District Amsterdam

Amsterdam’ın meşhur Coffee Shop’ları ve Red Light District bölgesi şehrin eski sakinlerinin canını sıkıyor. Şehrin mimari açıdan en güzel yerlerinde biri olan ve Red Light District’in yer aldığı Rosse Buurt, neredeyse tamamen fahişelerin dans ettiği vitrinler ve marihuana satışı yapılan kafelerle dolu. Bu durum da ironik bir şekilde bölgenin tüm güzelliğinin önüne geçmiş durumda.

Ülkede fahişeliğin kayıt altına alınmasından bu yana zorunlu HIV testi, zorunlu prezervatif kullanımı, yasal korumalar ve sosyal güvence eleştirileri biraz olsun azaltıyor. Fahişeliğin bu kadar açık bir şekilde teşhir ediliyor oluşu birçok insanın hayata dair sorgulama yapması için de bir fırsat.

İnce parke taşlı sokakları, etkileyici mekânları ve kokular şehrin atmosferine daha da fazla güzellik katıyor. Amsterdam’ı tamamen değişik bir perspektiften görmek için şehirde bir bot turu yapmak da mümkün. Bu meşhur kanal sisteminin bir UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak listelendiğini de eklememiz gerekiyor.

Red Light District

Uyuşturucu satıcıları, çete ve mafyalarla zaman zaman anılan Red Light Disctrict, deneyimsel bir seks farkındalığı için doğru bir adres. Bölge ticaretinin büyük bölümü genel evler ve vitrinlerden sağlansa da seks endüstrisinin farklı oyuncuları da görev başında. Moulin Rouge veya Casa Rosso benzeri porno tiyatroları, canlı seks şovlarının yapıldığı kulüpler ilgi çekiyor.

Bulldog, Grasshopper, Amnesia ve Barney’s şehrin en tanınan coffee shopları arasında. Daha küçük ve daha az bilindik yerlerde uygun fiyat ve rahat bir ortam bulma şansınız daha yüksek. Yanınızda taşıdığınız bitkiyi bar, park ve kulüplerin birçoğunda tüketebiliyorsunuz. Ancak tüketmeden önce bilgi almak ve birilerine sormak en garanti yöntem. Lost in Amsterdam adlı nargile barı konforlu koltukları ve rahat ortamıyla şehrin popüler mekanlarından uzak bir kaçamak noktası.

Altın Kaplama Prezervatifçisi (Golden Fleece- Condomerie het Gulden Vlies) yüzlerce çeşit prezervatif sunuyor. Vitrini ve iç dekorasyonuyla önünden geçenleri içeri davet eden bu dükkanda aromalı, tırtıklı, şekilli, küçük, büyük akla gelmeyecek türden prezervatif bir arada. Fantezi dünyasını zenginleştiren seks oyuncaklarının satıldığı seks shoplar da uğranacak duraklardan.

Deneyimsel ziyareti mutlu sonla bitirmek istemeyen ancak yine de içi rahat etmeyenler için gözetleme şovları ideal. Bozuk para atarak çalışan kabinlerden birkaç dakikalığına canlı şovlar izlenebiliyor. Süre sonunda ışıklar sönüyor.

Red Light District Erotizm Müzesi (Erotic Museum) üç katlı binasında erotizmin tarihi ve kültürüne ait, aralarında John Lennon’un da eserleri bulunan, bir sergi sunuyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz