Hırvatistan‘da Adriyatik Denizi kıyısında yer alan ve İtalya’nın Venedik kentiyle karşı karşıya bulunan Pula, Istria Yarımadasının en büyük şehri. Korunaklı limanıyla tarih boyunca bölgenin en önemli gemi yapım ve limanlarına ev sahipliği yapan şehir, günümüzde turizm endüstrisi ile öne çıkıyor.

Özellikle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Pula, hem yerli hem de yabancı turistlerin Kuzey Dalmaçya kıyılarında en çok ziyaret ettiği destinasyonlar arasında. Zengin tarihi geçmişi, doğal güzellikleri ve enfes denizi ile Pula, tam anlamıyla bir tatil merkezi.

Pula nerede
Pula

Pula hakkında kısa bilgiler 🇭🇷

Pula, resmi adı Hırvatistan Cumhuriyeti olan Hırvatistan’ın şehri. Şehrin İtalyanca ismi Pola, Slovence ismi Pulj, Almanca ismi ise Polei. Antik Rome Dönemi’nden bu yana Pula Istria bölgesinin idari merkezi konumunda olan şehir, Adriyatik kıyılarının en önemli liman şehirlerinden biri.

Günümüzde ağırlıklı olarak turizmle geçinen kentte balıkçılık, şarapçılık ve gemi yapımı endüstrisi de bulunuyor. Geniş bir körfezin içerisinde, yedi tepe üzerine konumlanan kent, kötü iklim şartlarına karşı çok iyi korumaya sahip doğal limanıyla bölgenin vazgeçilmez sığınaklarından.

Malta

Pula’da Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatça konuşuluyor. Şehirde İtalyanca ve İngilizce de yaygın olarak konuşulabiliyor. Hırvatistan para birimi Kuna. Pula, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 59 bin yüzölçümü ise 1015 hektar.

 Pula’ya gitmek için Yeşil Pasaport sahibi olmanız, Hırvatistan vizesi ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Pula tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunurvize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Pula nerede📍

Pula, Avrupa kıtasında yer alan Hırvatistan’ın şehri. Hırvatistan aynı zamanda bir Güneydoğu Avrupa, Balkanlar ülkesi. Hırvatistan’ın batısında, Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Pula, Istria Yarımadasının güney ucunda konumlanıyor.

Pula’ya nasıl gidilir ✈️

Pula’ya hava yoluyla ulaşım: Pula’ya Türkiye’den hava yoluyla direkt ulaşım imkanı yok. Pula Havalimanı’na Türkiye’den aktarmalı uçuşlarla ulaşmak mümkün.

Türkiye’den İstanbul Havalimanı’ndan Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ve Zadar aktarmalı olarak Pula’ya ulaşım sağlanıyor. Türk Hava Yolları ve Hırvat Hava Yolları’nın İstanbul Havalimanı’ndan Zagreb aktarmalı Pula uçuşları var. 2 aktarmalı uçuşla toplamda 5.5 saatlik uçuş süresiyle Pula’ya ulaşabilirsiniz. Bekleme süresiyle birlikte toplam yolculuk 9 saati buluyor.

Pula Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Pula Havalimanı, kent merkezine 8 km uzaklıkta. Pula Havalimanından taksi, araç kiralama ve özel transfer araçlarıyla şehir merkezine ulaşım mümkün. Havalimanından şehir merkezine herhangi bir toplu ulaşım aracı bulunmuyor.

pula nasıl gidilir
Pula Amfitiyatrosu

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Pula‘da ziyaret etmek için ve mutlaka daha fazlası için geri dönmek isteği yaratan pek çok yer var. Tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini karşılayan ve dünyanın 6. büyük Roma amfi tiyatrosu olan Roma Arenası, İtalya’nın başkenti Roma’daki Kolezyum’a benzerliği ile biliniyor.

Pula’da ziyaret edilecek diğer bir önemli yapı şehrin ortasındaki antik Roma forumunun içerisinde bulunan ana meydan. Bu meydanın içinde 10. yüzyıla ait bir adliye sarayı ve 1. yüzyılda inşa edilmiş olan Agustus Tapınağı var.

Arkeoloji Müzesi de Pula ziyareti sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Burası Pula ve Hırvatistan’ın tarihiyle ilgili önemli eserler sergileyerek turistlerin bu güzel ülkenin başlangıcı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını sağlıyor.

Pula’da iyi bir mimari gezi için 14. yüzyıldan kalma St. Francis Kilisesi ile 6. yüzyıl Ortodoks kilisesini ziyaret edebilirsiniz. 17. yüzyıldan kalma bir kale olan Kastel, evlerden oluşan müzesi ile hem güzel mimari hem de Istrian bölgesinin tarihi özelliklerini yansıtıyor.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz