Aziz Vitus Katedrali (Metropolitní katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha), Çekya‘nın başkenti Prag‘ın en görkemli tarihi yapılarından. Prag Başpiskoposluğu’nun merkezi olan Roma Katolik Katedrali, tarih boyunca çok sayıda kral ve kraliçenin taç giyme törenlerine ev sahipliği yapması nedeniyle büyük önem taşıyor.

Prag’ın sembol yapılarından St. Vitus Katedrali, adını orta çağ Roma Katolikliğinin 14 kutsal yardımcısından biri olan Aziz Vitus’tan alıyor. Aziz Vitus, Aziz Wenceslas, Aziz Adalbert, Aziz John Nepomuk gibi birçok azizin kemiklerinin bulunduğu katedral, Gotik mimari üslubu özelliklerini yansıtıyor.

Prag Aziz Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali, Prag

Aziz Vitus Katedrali (Katedrala Svateho Vita), Çekya’nın başkenti Prag’ın pek çok görkemli tarihi kilisesi içerisinde en görkemlisi. Prag Kalesi’nin ilk iki avlusunu geçtiğinizde karşınıza çıkan St. Vitus Katedrali, bir Roma Katolik kilisesi. Prag silüetini belirleyen katedralin sivri kuleleri Gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri.

Pek çok ulusal hazinenin ve Bohemya krallarının mezarlarının yer aldığı katedralin yapımına 1344’te başlanmış ve tamamlanması yaklaşık 600 yıl sürmüş.

Malta

Prag Başpiskoposluğu’nun merkezi olan katedralin günümüzde bulunduğu yerdeki ilk yapı 10. yüzyılda inşa edilmiş. Dönemin Bohemya Dükü I. Wenceslaus’un kendisi için inşa ettirdiği daire şeklindeki mezarı ve Alman Kralı I. Heinrich’ten satın alarak aynı yere getirttiği Aziz Vitus’un kemikleri katedralin içerisinde görülebiliyor.

1060 yılında Prag Piskoposluğu’nun kurulmasıyla birlikte mezar içeren yapı büyütülmüş. Piskoposluğun başpiskoposluğa yükseltildiği 1344 yılında ise katedralin günümüzdeki halinin inşasına başlanmış.

O yıl henüz taç giymemiş olan IV. Karl’ın Fransız mimar Mathieu d’Arras’tan kente yaraşır Gotik bir katedral inşa etmesini istemesi üzerine başlayan inşa süreci Mathieu d’Arras’ın 1352’de ölümü üzerine Peter Parler, Peter Parler’in 1399’daki ölümü üzerine ise Parler’ın oğulları tarafından sürdürülmüş.

15. yüzyıldaki Hussit Savaşları ile inşasına ara verilen katedral, 1541 yılında büyük bir yangın geçirmiş, 1620 yılında ise Kalvenistlerin yağmasına uğramış. 1760’da yıldırım düşmesi nedeniyle kulesi yıkılan katedral 1873 yılında görevi devralan mimar Joseph Mocker tarafından sonradan eklenen Barok ve Rönesans tarzdaki ögelerinden temizlenerek iki kuleli Gotik bir kiliseye dönüştürülmüş.

Joseph Mocker’ın ölümünün ardından Kamil Hllbert 1929 yılında katedral projesini tamamlamış. Aziz Vitus, Aziz Wenceslas, Aziz Adalbert, Aziz John Nepomuk gibi birçok azizin kemiklerinin bulunduğu katedralin Çekya için büyük önem taşımasının sebeplerinden biri de Bohemya Krallığı’nın mücevherlerinin katedralde saklanıyor oluşu.

Mücevherlerin saklandığı odaya girmek için 7 ayrı anahtara ihtiyaç duyuluyor. Bu anahtarlar günümüzde Çekya Cumhurbaşkanı, Başbakan, Prag Başpiskoposu ve Belediye Başkanı’nda ve 3 ayrı görevlide duruyor.

St. Vitus Katedrali, Prag
St. Vitus Katedrali, Prag

Gotik Şapelleri

St. Vitus Katedrali’nin Gotik Şapelleri, katedralin tarihi geçmişine tanık olabileceğiniz, pek çok aziz ve koruyucu meleğe atıfta bulunan ibadet alanlarından oluşuyor. Katedralin kuzey ucundan başlayacağınız yürüyüş rotasında ziyaret edeceğiniz ilk şapel Prag şehrinin koruyucu azizlerinden biri olan Aziz Sigismund‘a ait. 1720’de František Kanka tarafından tasarlanan bu şapel, aziz tasvirlerine oyulmuş kırmızı mermer sunağıyla dikkat çekici.

Aziz Anne Şapeli, katedralin merkezinde konumlanan görkemli Gotik bir sunak. İçerisinde 3 azizin beyaz mermer kabartmasının bulunduğu şapelin merkezindeki figür ise St. Anne’ye ait. St. Anne Hristiyan ve İslam kültüründe Hz. Meryem’in annesi olarak kabul ediliyor. Bu şapelin sunağının arkasında çok sayıda azizi tasvir eden vitray pencere ve freskler bulunuyor.

Vaftizci Yahya Şapeli, II. Břetislav, II. Bořivoj’un Gotik mezarları ile II. Rudolf ve Pernstein Vratislav’ın mezarları ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Lady Şapeli ya da Trinity Şapeli olarak bilinen şapel ise Hristiyanlığın ‘ziyaret’ geleneğini temsil eden mihrabıyla ünlü.

Wenceslas Şapeli

Wenceslas Şapeli
St. Wenceslas Şapeli

Wenceslas Şapeli (St. Wenceslas Chapel), 921 yılından suikasta uğradığı 935 yılına kadar Bohemya Dükü olarak görev yapan, Prag’ın sembol isimlerinden St. Wenceslas’ın mezarına ev sahipliği yapıyor. Dükün görev yaptığı dönemdeki başarısı ve halk üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle ölümünden yıllar sonra bile ülkenin birçok yerinde kendinden söz edildi.

Öldükten sonra kral ve aziz unvanı verilen St. Wenceslas, aynı zamanda şehrin en merkezi noktasındaki meydanın da ismi. Şapelde İyilik Kralı olarak anılan St. Wenceslas’ın tacını simgeleyen altın bir avize ile 1300’den fazla yarı değerli taş ve tabloyla süslenen İsa’nın Tutkusu’nu tasvir eden kabartma ve resimler bulunuyor.

Odanın köşesinde, yedi kilitli küçük bir kapı var. Bu kapı, şehrin Kraliyet Mücevherlerini içeren Kraliyet Odası’na açılıyor. Bu hazineler, yedi kilidin açıldığı her sekiz yılda bir sergileniyor.

Yüksek Kule

Yüksek Kule (High Tower), Prag kent merkezinin panoramik manzarasını görebileceğiniz, katedralin en etkileyici ziyaret noktalarından. Kulenin üzerinde Sigismund Çanı olarak adlandırılan büyük bir çan yer alıyor. 1549 yılında kuleye yerleştirilen bu çan, o dönemde Bohemya’nın en büyük çanı unvanını taşıyordu.

Aziz Vitus Katedrali giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Prague Castle, Castle District, Prague 1, Czech Republic
📲 www.katedralasvatehovita.cz ☎️ +420 224 372 434
🕘 Ziyaret saatleri: Aziz Vitus Katedrali ziyaret saatleri nisan-ekim pazartesi-cumartesi 09.00-17.00, pazar 12.00-17.00; kasım-mart pazartesi-cumartesi 09.00-16.00, pazar günleri ise 12.00-16.00.
💶 Aziz Vitus Katedrali giriş ücreti: Aziz Vitus giriş ücreti 150CZK.

🚌 Ulaşım: Aziz Vitus Katedrali’ne Prag metrosunun A hattını kullanarak Malostranska istasyonunda indikten sonra, 22 ya da 23 numaralı tramvayla Prazsky hrad ya da Pohorelec durağında inerek yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Prag’da Aziz Vitus Katedrali yakınlarında kalabileceğiniz oteller: Alchymist Prague Castle Suites, Hotel Pod Vezi, Appia Hotel Residences, Ibis Praha Old Town.

Çekya’nın başkenti Prag gezilecek yerler listesinde en üst sıralarda yer alan Aziz Vitus Katedrali, kentin en önemli Gotik yapısı. Prag Başpiskoposluğu’nun merkezi oluşu ve çok sayıda önemli ismin mezarlarına ev sahipliği yapması nedeniyle katedral görülmeye değer.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz