Ponte Vecchio (Eski Köprü), Rönesans’ın hayat bulduğu, İtalya‘nın açık hava müzesi görünümündeki şehri Floransa‘nın en önemli sembol yapılarından biri. Arno Nehri üzerinde yer alan ve nehrin en dar noktasında 14. yüzyılda inşa edilen köprü, 3 kemer üzerinde, 32 metre genişlik ve 95 metre uzunluğa sahip.

Floransa’yı ziyaret eden birçok kişinin en az bir fotoğraf karesi almak için uğradığı köprü, gün boyunca hareketli bir atmosfere sahip. Floransa şehir merkezi ile Oltrarno bölgesini birbirine bağlayan köprünün üzerinde çok sayıda kuyumcu dükkanı ve tarihi eser bulunuyor.

Ponte Vecchio Köprüsü

Ponte Vecchio Köprüsü, Floransa

Ponte Vecchio (Eski Köprü), İtalya’nın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan, Rönesans’ın çıkış noktası olan Floransa’nın sembol yapısı. Ünü İtalya sınırlarını aşan üç kemerli taş köprü, yüzyıllar boyunca şehrin ve İtalya’nın en ihtişamlı ve en karanlık günlerine tanıklık etmiş.

Günümüzde Floransa’yı ziyaret eden turistlerin üzerinde keyifle yürüdüğü, mücevher ve kuyumcu dükkanlarında zaman geçirdiği köprü, modern Floransa’nın merkezinde şehrin tarihi belleğinin temsilcisi. Üç kemer üzerine kurulan, 32 metre genişlik ve 95 metre uzunluğa sahip olan Ponte Vecchio Köprüsü, sokak müzisyenleri, ressamlar ve seyyar satıcılarıyla cıvıl cıvıl bir atmosfere sahip.

Malta

Floransa şehir merkezi ile Oltrarno bölgesini birbirine bağlayan köprü, Arno Nehrinin en dar noktasında yer alıyor. Nehir üzerinden ya da Santa Trinita Köprüsünden en güzel kareleri yakalayabileceğiniz köprü, üzerindeki tarihi eserleri ve köklü geçmişiyle Floransa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri.

Roma İmparatorluğu döneminde, MS 994’te Arno Nehrinin iki yakasındaki ulaşımı kolaylaştırmak adına ilk kez inşa edilen köprü, sonraki yıllarda bölgede meydana gelen sel felaketleri nedeniyle birkaç kez yenilenmiş.

Ponte Vecchio, Floransa
Ponte Vecchio Köprüsü

Günümüzdeki köprü 1345 yılında inşa edilmiş. Köprünün mimarı konusunda tarihi kaynaklarda farklı bilgiler yer alsa da en yaygın iki görüş köprünün mimarının Taddeo Gaddi ya da Neri di Fiovaranti olduğu yönünde uzlaşıyor.

Köprünün ilk inşa edildiği dönemde yapının her iki yanında kasaplar ve deri tabakhaneleri yer alıyormuş. 16. yüzyılın sonunda Kutsal Roma Cermen İmparatoru I. Ferdinand, bu işletmelerin yaydığı kötü kokular nedeniyle başka bir yere taşınma emrini vermiş. Boşaltılan dükkanlara ise mücevher ve kuyumculuk işi yapanlar yerleştirilmiş.

II. Dünya Savaşı sırasında 1944’te Floransa’yı bombalayan Almanlar kentteki tüm köprüleri bombalayıp yıkmalarına rağmen Ponte Vecchio’yu bombalamamış. Gün içerisinde sokak satıcıları, ressamlar, canlı müzik performansları ve şovların gerçekleştirildiği köprüyü bir saat gibi kısa bir sürede gezmek mümkün.

Manelli Kulesi

Manelli Kulesi, köprü ilk inşa edildiği dönemde nehrin iki yakasındaki geçişleri kontrol etmek ve şehre dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı savunma amacıyla inşa edilen dört kuleye verilen isim. Köprünün her iki yakasında da ikişer adetten toplamda dört adet inşa edilen kulelerden günümüze yalnızca Oltrarno girişindeki tek kule ulaşmayı başarmış.

Vasari Koridoru

Vasari Koridoru, köprünün üzerinde, dükkanların üst katında yer alan, Pitti Sarayı ile Vecchio Sarayı arasında bağlantıyı sağlayan yapı. Floransa’nın köklü ailelerinden Medici Ailesinin iki ayrı sarayı arasında geçişi sağlayan bu koridor sayesinde Medici Ailesi her iki sarayına halkın arasına karışmadan ve herhangi bir güvenlik riski ile karşılaşmadan geçebiliyorlarmış. Koridor üzerinde değerli sanat eserleri de bulunuyor. Koridor ismini Giorgio Vasari adlı mimardan alıyor.

Ponte Vecchio hakkında bilgiler

Kuyumcular ve İşlikler

Kuyumcular ve İşlikler, geçmişte kasap ve tabakhane olarak kullanılan dükkanların boşaltılmasından sonra kuyumcu ve mücevherle uğraşan esnafın yerleştirildiği dükkanlardan oluşuyor. Günümüzde de çok sayıda tasarımcı ve kuyumcunun yer aldığı bu dükkanlarda zevkinize göre yüzlerce farklı obje, hediyelik eşya ve takı bulabilirsiniz.

Cellini Büstü

Cellini Büstü, Ponte Vecchio Köprüsünün tam ortasında yer alıyor. Şehrin tarihi geçmişinde kendisinden söz edilen, Floransa’nın en ünlü kuyumcusu olarak tanınan Cellini, aynı zamanda köprüdeki kuyumculuk ve mücevher sanatının da önde gelen temsilcisi.

Ponte Vecchio giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Ponte Vecchio, 50125 Firenze FI, İtalya
🕘 Ponte Vecchio ziyaret saatleri: Ponte Vecchio Köprüsü, herhangi bir zaman sınırlaması olmadan günün her saati ziyaret edilebiliyor. Ancak köprü üzerindeki kuyumcular haftanın 7 günü 10.30-19.30 saatleri arasında hizmet veriyor.
💶 Ponte Vecchio giriş ücreti: Ponte Vecchio Köprüsü ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Ponte Vecchio Köprüsü, Floransa kent merkezinde, trafiğe kapalı bölgede yer alıyor. Uffizi ve Pitti bölgelerinin birbiri ile kesiştiği noktada yer alan köprü, Floransa’nın kalbinin attığı Duomo Meydanı, Floransa Katedrali, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Uffizi Sarayı ve Galerisi ve Akademi Galerisi gibi turistik noktalara yalnızca 5 dakikalık (500 metre) yürüyüş mesafesinde. Şehrin merkezi noktalarındaki Ponte Vecchio tabelalarını takip edip köprüye kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ponte Vecchio Köprüsü, açık hava müzesini andıran Floransa’nın en eski ve sembolik yapılarından biri. Meşhur Floransa fotoğraf karelerinde kendine mutlaka yer bulan köprü, Floransa’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılar arasında bulunuyor.

4 Yorumlar

  1. Sitenizdeki hikaye ve yazıları okumak bana gerçekten zevk veriyor. Biz ofislere kapanarak çalışmak durumunda olan insanların içini ferahlatan yazılar için teşekkürler. Mayıs ayında yapacağım Prag gezisi öncesi çok faydalı olduğunu düşünüyorum. 🙂

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz