Akabe yakınlarında ve Ma’an ili sınırları içindeki Petra, bir zamanlar dünyanın en önemli ticaret noktalarında birinde yer alan ünlü bir kervan şehriydi. Nebati Krallığının başkenti Antik Petra Kenti gerçekten görülesi bir yer. Doğu ve Helenistik mimari tarzıyla kızıl kayalara oyulmuş ve bir kanyonda gizlenmiş. Tiyatro, tapınak, ev gibi yapılar kireç taşına oyularak yapılmış. Bugün Petra, dünyanın en büyük ve en önemli arkeolojik alanlarından birisi.

MÖ 400’lerde gelişen bir ticaret merkezi ve Nebati Krallığı’nın hazinelerinin korunduğu bir yerdi. Gazze’den Şam’a, Kızıldeniz’den Basra Körfezi’ne kadar önemli bir ticaret kavşak noktasında olan bu kervan şehrine Çin’den ve Hindistan‘dan getirilen baharatlar, tütsüler, yağ ve parfümler buradan da dünyanın dört bir yanına sevk edilirdi.

petraya nasıl gidilir

Petra hakkında kısa bilgiler🇯🇴

Petra, Ortadoğu ülkesi Ürdün’de bulunuyor. Ürdün, Hristiyanlar, Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kutsal sayılan toprakların kesiştiği yerde kurulmuş.

Tam adı Ürdün Haşimi Krallığı olan ülke, kuzeyinde Suriye, kuzeydoğusunda Irak, güneyinde ve doğusunda Suudi Arabistan, batısında İsrail ve Batı Şeria ile çevrili bir Arap ülkesi. Petra Antik Kenti tek başına Ürdün’ün turizm gelirlerinin %82’sini kapsıyor.

Malta

Petra’ya gitmek için vize gerekmiyor. Ürdün’e seyahat için pasaport gerekli. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Nebatilerin kayıp kenti: Petra blog yazımda ülke hakkında bilgiler paylaştım. Daha uygun ve verimli bir Petra tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Petra nerede📍

Petra başkent Amman’ın 228 km güneyinde yer alıyor. Ürdün’de Lüt Gölü (Dead Sea) ve Akabe Körfezi arasında kalan Petra, Wadi Musa şehrinde yer alıyor. Kızıldeniz kıyısındaki Akabe şehrine uzaklığı ise 128 km.

ⓘ Petra gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Petra’ya nasıl gidilir✈️

Petra’ya hava yoluyla ulaşım: Petra’ya gitmek için öncelikle Amman’a veya Akabe’ye uçmanız gerekiyor. Ben Petra’ya her iki gidişimde de Petra’ya Akabe’den geçtim. Akabe’ye THY ile uçmuştum. Amman uçak bileti için Pegasus ve THY sayfalarına bakın. Nasıl ucuz uçak bileti bulunur yazıma da göz atın. Benim gibi Akabe’den gitmek için de THY Akabe biletlerine göz atın.

Antik Petra şehri Ürdün’ün Wadi Musa Köyü yakınlarında yer alıyor. Ürdün’e Amman’dan giriş yapıyorsanız eğer araç kiralama en güzel seçeneğiniz. Amman’dan çöl otobanı üzerinden Petra’ya gidin.

Bu bölünmüş bir otoyol veya otostrad üzerinden güneye gidin ve işaretleri takip edin. Ana ulaşım yolu inşa halinde bu yüzden herkes Ma’an’dan batıya giden bir yolu kullanıyor.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

petra nerede nasil gidilir

Amman’dan Petra’ya ulaşım: Amman’dan lokal otobüs ile gidiyorsanız JETT Otobüs firmasını kullanın. JETT otobüs şirketi Petra ve Amman arasında klimalı, temiz otobüsleri var ve harika hizmet veriyorlar. Amman’daki herhangi bir taksi şoförü sizi firmanın ofisine götürebiliyor. Amman-Petra günlük otobüs seferleri sabah 06.30’da yapılıyor ve ücreti ise 11 JD. Petra – Amman dönüşü ise 17.00’da yapılıyor ve onun da fiyatı 11 JD.

Amman’daki The South Bus Station’a (Mojama’ al-Janoob) taksiyle gidin. Bu istasyondan hem küçük otobüsler hem de servis taksiler Wadi Musa’ya gidiyor. Buradan Wadi Musa’ya kalkan lokal otobüsler 5 JD alıyor ve ulaşım 3 saat sürüyor.

Toplu taşıma otobüs durağından herhangi bir tarifeye göre değil dolduğunda kalkıyor. Sabah 6’dan öğleden sonra 2’ye kadar Amman-Petra arası gidiş bulunabilir. Buradan kalkan yine servis taksiler daha hızlı ulaşım sağlıyor ve fiyatı da 4 JD. Amman’dan Petra’ya taksi ile gitmek 40-55 JD arası tutuyor.

petra nerede

Wadi Musa Otobüs İstasyonu’na varınca buradan Petra’ya taksi ile gitmek 5-6 JD tutuyor. Bu 2 km’lik yol yürüyerek yarım saati geçer, enerjiyi Petra’ya saklamakta fayda var. Taksiciler genelde fiyatı 2 katından açabilirler, pazarlık yapmadan, anlaşmadan taksiye binmeyin.

Akabe-Petra ulaşımı için her sabah 8.30’da Mövenpick Hotel’in yakınındaki JETT Bus Station’dan otobüs kalkıyor. Akabe-Petra arası 1,5 saat sürüyor ve saat 10.00 gibi Petra Antik Kenti’nde oluyorsunuz.

Saat 16.00’da Petra Ziyaretçi Merkezi’nin önünden Akabe’ye dönüyor. Tek yön 12JD, gidiş dönüş ise 20JD. Sadece nakit kabul ediliyor ve biletlerin 1 gün öncesinden alınması gerekiyor.

petra nasıl gidilir

Niyazi Tour da Akabe-Petra ulaşım hizmeti veriyor. Bu firma ve Petra ulaşım ücreti hizmeti ne kadar bilgim yok maalesef. Taksi ile Akabe-Petra gidiş-dönüş 30-60JD arasında olduğu söyleniyor.

Pazarlığa göre fiyat belirleniyor abi. Taksi Petra gezisini bitirinceye kadar sizi bekliyor. Baştan net olarak anlaşıp ona göre yola çıkmakta fayda var. İngilizce konuşabilenler tercihiniz olsun.

Ürdün gezilecek yerler listesinde Petra her zaman 1 numara. Petra dışında ülkede UNESCO Dünya Mirası Wadi Rum çölünü de ziyaret edin. Burası yeryüzünün en özel yerlerinden birisi bana göre.

2 Yorumlar

  1. Tarihte bir anı dondurmuşlar da o anda geziyormuşum gibi hissettim fotograflara bakıp yazınızı okudukça… Umarım bir gün görürüm Petra’yı

  2. Nebati-nebat bitki kelimesi, bitki ile mi besleniyorlardı? Fakat çölde bitki olmaz. Bilgi sahibi bir arkadaş araştırırsa yada biliyorsa cevaplarsa sevinirim.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz