Makedonya Tatil

Mısır, dünyada kendi kültürünü korumayı başaran az sayıda ülkesinden biri. Bu yüzden Mısır‘ı ziyaret edenlerin ‘farklılık’ adına çok sayıda deneyim yaşayacağını söylemek mümkün. Mısır’ın turistik cazibe merkezlerinden Şarm El Şeyh gece hayatınaamanın en hareketli yeri de kuşkusuz Naama Bay. Adını aldığını koyun çevresindeki oteller ve gece kulüpleriyle Şarm’ın kalbinin attığı Naama Bay, neredeyse 24 saat ayakta.

Trafiğe kapalı alışveriş caddeleri, yan yana sıralanan kafe ve restoranlarla turistlerin tüm ihtiyaçlarına yanıt veren Naama Bay hareket ve eğlence arayanların favorilerinden. Gündüzün nefis Naama Bay plajı veya otel havuzunda tembellik yapan herkes havanın kararmasıyla birlikte kendini eğlenceye kaptırıyor.

Naama-Bay-Gece-Gorunum
Naama Bay’in ışıl ışıl caddelerinde çok sayıda kafe ve bar bulunuyor.

Şarm El Şeyh‘e gelip Mısır gece hayatına tanıklık etmek isteyen iki Türk olarak Türk Hava Yolları Şarm ofisinden Ezzat ile Naama Bay’e geliyoruz. Ezzat geleneksel Mısır kültürünün yansımalarına tanıklık edeceğimizi ve Mısır’da nasıl eğlenildiğini yakından göreceğimiz konusunda bilgilendiriyor bizi.

Işıl ışıl caddeleri, turistlerin doldurduğu kalabalık mekanlar ve yoğun müzik sesiyle bir anda nerede olduğumuzu şaşırsak da kendimize geliyoruz. Starbucks’tan Hard Rock Cafe‘ye, Mc Donald’s’tan Carrefour süpermarkete birçok uluslararası markanın da konuşlandığı Naama Bay bir bakıma Şarm El Şeyh’in şehir merkezi konumunda. Burası aynı zamanda Şarm gece hayatının da kalbi.

Nargile kokusunun baştan çıkarıcılığı arasında yürüdüğümüz caddelerde mekanların önünde bekleyen her çalışanın kendi mekanına sokmak için yoğun mücadele vermesiyle bir miktar sıkılsak da ilgi Mısır’da çok sıradan bir olgu. İlgiden bunalanlara tek tavsiyem ilgiyi gösterenle göz teması kurmamanız.

Pasha, Black House, Camel Bar, Taj Mahal, Jolie Ville gibi eğlence mekanları sıkça tercih edilirken biz görece daha yerel kalan New Panorama Sharm’a oturuyoruz.

Muhteşem Naama Bay manzarası ve Mısır gecelerinin olmazsa olmazlarının tamamının yaşanabildiği mekan özellikle adındaki panoramadan da anlaşılacağı gibi kente neredeyse kuş bakışı bakılacak yükseklikte yer alıyor.

Naama-Bay-Hard-Rock-Cafe
Hard Rock Cafe Naama Bay’in en ilgi gören noktalarından.
Naama-Bay-Panorama
Nargile keyfini yaşarken…

İrili ufaklı gruplar, Suriyeli ve Libyalı olduğunu öğrendiğimiz turistlerle birlikte sahneye yakın bir yerde konumlanıp nargile ve çay siparişlerimizi veriyoruz. Türkiye’de çay tiryakisi olan biri olarak Mısır’da hayalkırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim.

Mısır’da üretilen Lipton dışında hemen hemen hiçbir mekanda başka çaya rastlamak mümkün değil. Öte yandan getirilen çaylar genellikle sallama.

Dünyadaki en uygun fiyatlı ve en kaliteli nargileye ise Mısır’da rastlanıyormuş. 10 TL civarında bir fiyatla satılan nargileyi içince Türkiye’de nargile diye sunulan ürünün ne olduğunu anlamak pek mümkün olmuyor.

Nargilelerimizi fokurdatırken sahneye arabesk müzikler eşliğinde dansöz çıkıyor. Mekanın her noktasından rahatlıkla görülebilen dansöze zaman zaman sahneye atlayan konuklar eşlik ediliyor. Geleneksel Mısır kültüründe sahnedeki dansöze eşlik etmek sıradan bir olay gibi karşılanıyor.

Zaman zaman sahneye çıkıp dansa eşlik edenler nedeniyle dansözü göremezken, oturduğum yerde müziğe kaptırıyorum kendimi.

Naama-Bay-Panorama-Cafe
Dansöz, Mısır’da gece hayatının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Arka arkaya 4 farklı dansöz çıkıyor. Türkiye’de popüler olan bazı şarkıların Arapça uyarlamalarını da duyunca iyice hoşumuza gidiyor. Kadınlardan çok erkeklerin dansa merakı olduğunu öğrenince biraz şaşırıyorum. Ancak şaşkınlığım peşi sıra sahneye çıkan erkekleri görünce geçiyor.

Dansözden sonra Afrika konseptli erkek dansçılar yerini alıyor. Afrika müzikleriyle dans şovlarını gerçekleştiriyorlar. Gecenin benim için en anlamlı bölümü ise tennure dansı oluyor.

Belli ritüellere dayanan ve gerçekte semazenlerin giydiği beyaz kıyafeti andıran etekle sahneye çıkan dansçılar gecenin finalinde inanılmaz bir gösteri sunuyor. Rengarenk etekteki her bir rengin farklı bir sufi öğretisini temsil ettiği tennure dansında bu dansı denemek isteyenlere etek giydiriliyor.

Naama-Bay-Tannura-Dance
Mısır’ın geleneksel dansı olan Tennure kaynağını mevlevilikten alıyor.

Ezzat’ın ısrarı ve bir daha ne zaman yaparım ki düşüncesinin de etkisiyle kendimi sahneye atıyorum. Sezgin’in kareleri tennure dansıma can veriyor. Üzerime giydiğim rengarenk etekle bir sağa bir sola dönerken başım dönüyor. Düşmeye kısa bir süre kala eteği çıkarıyorum.

Sahnedeki kalabalıkla birlikte cezbedici müziğin ritmine uyum sağlarken Şarm El Şeyh gecelerine Naama Bay’den merhaba diyoruz!

MaltaFlyista
Önceki İçerikSoho Square’de Görmeniz Gereken 5 Yer
Sonraki İçerikRadisson Blu Hotel İstanbul Tuzla
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü Mezunu. Muhabir, Seyahat Yazarı.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz