Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çukurova bölgesinin kalbi Adana, barındırdığı tarihi mirasları ile Türkiye‘nin en eşsiz rotalarından. Antik Kentler bakımından da zengin olan Adana’da, Misis Antik Kenti’ne ait eser ve kalıntıların sergilendiği Misis Mozaik Müzesi şehri ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden.

Misis Mozaik Müzesi, Adana kent merkezine 29 km uzaklıkta Misis beldesinde yer alıyor. Misis Antik Kenti, başta Hitit olmak üzere, Makedonya, Asurlar, Roma, Slevkoslar, Bizans, Asurlar, Memlükler, Selçuklular ve Osmanlı Devleti’nin kültürlerinden izler taşıyor. Müzede, tarihi Neolitik Çağ’dan kalma höyük ile başlayan Misis Antik Kenti’ne ait mozaikler sergileniyor.

Misis Mozaik Müzesi

Misis Mozaik Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlı olan Misis Mozaik Müzesi, 1959’dan bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Misis Antik Kenti sınırlarında yer alan, 4. yüzyıl sonlarına ait bir bazilikanın zemin mozaikleri müzede sergilenen en önemli eserlerden biri.

Tesadüfen bulunan bu mozaikler 1956 yılında Misis Höyüğü’nde arkeolojik kazı yapan Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodor Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından ortaya çıkarılmış. Arkeolojik araştırmalar sonucunda mozaiklerin Genç Roma devrine yani 4. yüzyılın sonlarına ait bazilika türünde bir tapınağın tabanının kaplandığı anlaşılmış.

Malta

Bu mozaikleri korumak amacıyla orada bir müze kurulmuş. Küp şeklindeki ufak renkli taşlardan meydana getirilen bu şekilleri geometrik ve bitkisel motifler ile insan ve hayvan motifleri olmak üzere üç grupta toplamak mümkün.

misis mozaik
misis müze

Mozaiklerde bitki motiflerinin yanı sıra, Nuh Tufanı sırasında gemiye alınan hayvanlar resmedilmiş. Mozaiğin tam ortasında bir masa veya sehpa şeklinde kümes, etrafında 23 tane kuş ile kümes hayvanı, bu grubun etrafında ise evcil ve vahşi hayvanlar yer alıyor. Bitkisel motifler tamamen stilize edilirken insan ve hayvan figürleri realist işlenmiş.

Adana-Ceyhan arasındaki tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Misis Mozaik Müzesi, Misis höyüğünün batı yönündeki sırt üzerine inşa edilmiş. Müzenin duvarları ışığı geçirecek şekilde cam tuğlalardan yapılmış. Ayrıca Misis Mozaik Müzesi’nde mozaiklerin yanı sıra, Misis Höyüğü’nde yapılan kazılar sonucu elde edilen başka birçok eser sergileniyor.

Adana Misis Mozaik Müzesi

Misis Mozaik Müzesi’ne nasılgidilir

Adana’ya 29 km uzaklıkta bulunan Misis Mozaik Müzesi, Yüreğir ilçesinin Yakapınar Mahallesi’nde yer alıyor. Adana şehir merkezinden Yüreğir’e belediye otobüsü, dolmuş gibi toplu taşıma araçlarının yanı sıra taksi, araç kiralama gibi seçeneklerle de ulaşmak mümkün.

Misis Mozaik Müzesi giriş ücreti

Yılın her dönemi ziyarete açık olan Misis Mozaik Müzesi, yaz döneminde 09.00-19.00, kış döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. Misis Mozaik Müzesi’ne giriş ücretsiz. Müzede herhangi bir kafe, otomat ya da müze mağazası bulunmuyor.

1 Yorum

  1. Adana çok ilgimizi çekti ondan dolayı orda gördüğüm etkilendiğim yerleri yazmak istiyoruım bir gezgin olarak adana kebap yemelisiniz (Kebapçı Ümit) te büyük saati ulu camiyi taş köprüyü gezmeli ve sıcak insanlarla tanışmalı KAZIM BÜFE de muzlu süt içmelisiniz konaklamayı düşünüyorsanız Saydam oteli bulmalısınız.
    Atatürk müzesi ve sinema müzzesini eskı kız lisesini görmelisiniz

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz