Makedonya Tatil

Kuzey Afrika’da, bereketli Nil Havzası’nın çevresinde yer alan Mısır, sadece Arap dünyasının değil, Milattan Önce 3000’lere uzanan köklü tarihiyle bütün insanlığın en önemli kültür merkezlerinden birisi. Bu nedenle geçmişten günümüze, konu turizm olunca en çok ilgi gören ülkelerden birisi. Bir yanda Antik Mısır Tarihi, diğer yanda 4 mevsim tatil imkanı sunan Kızıldeniz ve uygun fiyatlı otel ve resortlarıyla aslında baştan çıkartıcı bir ülke.

Ne yazık ki güven konusundaki algılar yüzünden, Mısır hakettiği ilgiyi göremiyor. Mısır güvenli mi sorusu, benim Mısır seyahatlerim sırasında Facebook YoldaOlmak sayfasından ve gelen maillerde en çok sorulan soru oldu. Zaten sık seyahat eden bir millet değiliz; olası güvenlik şüpheleri de seyahatlerimizi sekteye uğratıyor. Aslında seyahat güvenliği konusunda, gereksiz yere ciddi endişesi olan insanlarız.

Ras Mohammed National Park, Sharm El Sheikh, Egypt
Ras Mohammed National Park, Sharm El Sheikh, Egypt

Mısır’da tatil gayet iyi bir fikir mi? Bana göre evet! Mısır ilginç bir ülke. Sürekli haberlerle ülkedeki şiddet ve sokak eylemleriyle bahsedilse de, bu olaylar Şarm El-Şeyh ve Hurghada gibi tatil yerlerindeki hayatı gölgelemiyor. Dünyaca ünlü bu tatil bölgeleri; deniz, sualtı, kum, güneş, otel ve yemekler için harcanan paranın tam karşılığını veriyor.

Nereden mi biliyorum? 2014’de toplamda 40 günden fazla zamanımı Hurghada, Şarm El Şeyh, Luksor ve Aswan’da geçirdim. Bana Mısır güvenli mi diye soracak olursanız, deneyimlerime dayanarak cevaplıyorum; Evet, Mısır güvenli!

The Oberoi Hotel, Hurghada, Mısır
The Oberoi Hotel, Hurghada, Mısır

Yakın zamanda, Mısır’da Hüsnü Mübarek’i tahtından eden bir halk devrimine tanık olduk. Bu devrimle Mısır, dünya ve Türkiye gündemini epeyce meşgul etmişti. Mübarek’in 30 yıllık iktidarı sonrasında, 2012 seçimleriyle Cumhurbaşkanı seçilen Mursi, Temmuz 2013’te askeri müdahaleyle devrildi.

Devrim başladığında Kahire’den çok uzakta Kızıldeniz kıyılarında tatil yapan Rus Turistler, tatillerine devam etmişler, Kızıldeniz’in mercan resiflerinin, lüks otellerinin, tatil köylerinin tadını çıkarmayı sürdürmüşlerdi. Yine de bu dönemde Mısır Turizmi ciddi düzeyde etkilendi.

İstanbul’daki gezi olaylarında nasıl Alanya’daki, Antalya’daki, Bodrum’daki turisti etkilemiyorduysa; Mısır’daki devrim gösterileri de Hurghada, Şarm El Şeyh tatilcilerini etkilemesi beklenemez. Kahire’nin bir bölümünde olan gösterinin, tüm şehre ve hatta tüm ülkeye mal edilmesi pek de adil değil.

Mısır güvenli mi
Şarm El Şeyh, Mısır

Mısır’a, ilk defa 2004 yılında turla gitmiştim. Kahire ve oradan da karayoluyla Şarm El Şeyh turu yapmıştım. Aradan geçen 10 yılın ardından 2014’de Mısır’ı tekrar ziyaret ettim. 16-30 Mart arasında Hurghada ziyaretimde 15 gün kaldım. 24 Nisan ile 1 Mayıs (2014) arasında 7 gün süren Şarm El Şeyh seyahatim oldu.Yine bu seyahatimde, bir dönem ziyaretinin güvenlik nedeniyle yasak olduğu, ancak şimdilerde güvenli olan St. Cathrine turuna katıldım.

26 Temmuz-2 Ağustos arasında ise VipScuba ile nefis bir Kızıldeniz dalış turu yaptım. 7 gün boyunca Kızıldeniz’in bir çok önemli dalış noktasında şahane dalışlar yaptık.

Kızıldenizde-Dalis
Kızıldeniz Dalış Turu, VipScuba

11-25 Aralık arasında yine Hurghada’daydım. Bu defa 3 gün Hurgada Sahl Hesheesh bölgesinde The Oberoi Otel‘de kaldıktan sonra, özel araçla Luksor’a geçtim ve orada 3 gün süren Royal Viking ile Nil Cruise turuna katıldım. Cruise gemisi, Nil boyunca bir çok yerde durdu ve o bölgedeki Antik Mısır’a dair tapınakları ziyaret ettik. Edfu Tapınağı, Kom Ombo Tapınağı, Philae Tapınağı, Ebu Simbel Tapınağı gibi hafızamda unutulmaz izler bırakan yerleri görme şansım oldu.

Nil Cruise turumu Aswan’da sonlandırıp, yine özel araçla Luksor’a geçtim. Luksor’dan da karayolu ile Hurghada Soma Bay bölgesine geri döndüm.

Edfu Temple, Mısır
Edfu Temple, Mısır

Hiçbir ülke güvenlik açısından sıfır risk barındırmaz. Yaşadığımız ve kendimizi güvende hissettiğimiz şu coğrafyada, son 24 saatte, insanı ürpertecek olayları alt alta dizdiğimizde inanması zor gelebilir. Seyahatim sırasında gün ve gün deneyimlerimi fotoğraflarla Facebook YoldaOlmak sayfasından paylaştım. Bunun üzerine ülkenin durumu konusunda karar vermek aslında siz okuyuculara kalıyor.

Vatandaşlarımıza uygulanan Mısır vizesi meselesi işi zorlaştırsa da Mısır gitmeye ve görmeye değer bir ülke. Hurghada ve Şarm El Şeyh’i tatil rotanıza koyun. Fiyatlar hala yerde sürünüyorken, kaçırmayın, gidin.

MaltaFlyista
Önceki İçerikNasıl Sırtçantalı Oldum?
Sonraki İçerikRomantik Şehir Heidelberg
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

46 Yorumlar

 1. Merhaba Kemal Bey,

  Facebook üzerinden gördüğünüz tüm şehirleri adım adım, sizlerle birlikteymiş gibi takip ediyoruz. Gördüğünüz şehirlere ilişkin resimler ve yorumlarınız oldukça açıklayıcı, gitmeyi düşünen bizler için faydalı oldugunu düşünüyorum. Resimlerinize bakınca keşke orada olsaydım diyorum ve iş arkadaslarımada paylaştıgınız resimleri gösteriyorum. İçimiz geçiyor, inşallah bizde gideriz bi dahaki yıl diyoruz..

  Gezmeyi, yeni yerler görmeyi, yeni tatlar almayı seven bir aileyiz. Bu zamana kadar İtalya, Paris ve Londra gezilerimiz oldu. Hepsinden de oldukça memnun kaldık. Şarm El Şeyh ise gitmeyi arzu ettiğimiz bir diğer şehir.

  Bizlere böyle bir fırsat yarattıgınız için tesekkur ederiz, kazanmak ümidiyle.

 2. Gidilecek yere gitmeden önce kısa bir Google turu yapmak, gidenlerin yorumlarını okumak, insanın karşılaşabileceği ihtimalleri zaten üç aşağı beş yukarı gösteriyor.

  Kendi ülkemizde güvenlik nasılsa, diğer ülkelerdeki güvenlik de benzer sıkıntılarda. Bence bizler Türk milleti olarak yurt dışını öcü gibi görüyoruz. O yüzden bu tarz durumlar çok sık yaşanıyor.

 3. Çok kısa süreden bu yana sizi takip ediyorum. Gezdiğiniz tüm ülkeler, yaptığınız her şey çok keyifli görünüyor. Aynı keyfi bize de yaşatıyorsunuz. Çok teşekkür ediyorum. Çocukluğumdan buyana hep Mısır’ı merak ettim. Benim için ayrı bir gizemdi. Umarım bu güzel ülkeyi görmek bana kısmet olur. Tekrar teşekkürler…

 4. Sualtı turizmine yönelik zenginliği bakımından Şharm El Şeyh’i görmeyi çok istiyorum. Fakat ülkede yaşanmış sıkıntılardan dolayı kafamda soru işaretleri vardı. Teşekkürler bu aydınlatıcı yazı için. Elinize sağlık.

 5. Nefes aldığımız dünyada hiç bir yer için güvende olduğunu söylememiz mümkün değil ki. Ama nedense özellikle söz konusu olan yerler ortadoğu ülkeleri ise sanırım önyargılar daha çabuk devreye giriyor. 11 Eylül’ü Amerika gördü, daha yeni Paris’te korkunç bir olay geçti ama kimse güvenli değil midir tereddütü yaşamıyor. Yazınız gayet açıklayıcı, detaylı bir yazı olmuş. İç rahatlatıyor. 😉

 6. Yoldaolmak.com cok yeni kesfettim. Harikasiniz. Misir’a iş amaçli gittim ama Sharm ve Hurgada çok daha turistlik ve görülmeye değer sanirim. Petra, Ürdün’e de gittim, sizin deneyimlerinizi de cok begendim. 🙂

 7. Gayet güzel bir yazı olmuş elinize sağlık. 2005 yılında Kahire’de bulunmustum. Elbette sıkıntılı taraflari da var ama İstanbul’dan çok farklı gelmedi bana.

 8. 3 yildir Kahire’de yasiyorum. Herhangi bir guvenlik problemi yasamadim. Misir’da özellikle turistik bolgeler iyi korunuyor. Bu yil özellikle tarihi turistik bolgeler temizlenmiş ve güvenlik onlemleri arttililmis durumda, cok rahat dolaba biliyorsunuz. Misir halki da cok sempatik, sicak insanlar. Her ulkede dikkat etmeniz gereken seyler vardir, onlara dikkat ettiginiz zaman cok keyiflidir Misir’da dolasmak.

 9. Öncelikle yanınız ve deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Arap dili ve edebiyatı öğrencisiyim ve dolayısıyla Mısır, Ürdün, Katar, Tunus gibi birçok ülkeye gitmek istiyorum. Açıkçası yazınızı okumadan önce benim de Mısır konusunda şüphelerim, endişelerim vardı ama dediğiniz gibi güvenlik açısından sıfır risk olan bir yer bulmak mümkün değil. Umarım Mısır’a gidip ben de sizin gibi deneyimlerimi paylaşabilirim.

 10. Ayık olmak lazım, biz de Türkiyede yaşıyoruz. Buraya gelen batılı turist ne tür kaygılar taşıyorsa orada da benzer tehlikeler mevcuttur. Mısır’ın turist potansiyeli Türkiyeden yüksektir bu bağlamda güvenlik vb. konularda daha hassas olacaklarını tahmin ediyorum. Turist velinimettir mantığıyla…

 11. Bu bahsettiğiniz rota çok keyifli görünüyor. Ne yazık ki Mısır’ınkine benzer önyargılar Lübnan gibi diğer ülkeler için de geçerli. Bence sizin izlenimleriniz bu anlamıyla gerçekten benim gibi gitmek isteyenlere fikir veriyor. Teşekkürler.

 12. Altı yedi yıl önce Mısır ziyaretim olmuştu fakat Hurgada ya gidememistik. Son zamanlarda Hurgada’ya gitmeyi planlıyorum ancak yaşanan siyasi kargaşadan sonra güvenlik konusunda tereddütlerim vardı. Yazınız benim için gerçekten çok faydalı oldu. Çok teşekkürler.

 13. Merhaba,
  Evlilik nedeniyle İstanbul’dan ayrılıp Kahire’ye yerleşip, 2 seneden fazla yaşamış biri olarak; tüm gezi tutkunlarını temin ederim ki; Kahire, Şarm-el Şeyh, Hurgada kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde başı çekmeli…
  Kahire’de Heliopolis semtinde yaşadım. Burası İstanbul’un Bebek, Etiler gibi semtlerine denk sayılabilecek nezihlikte semtidir.. O kadar özledim ki, halkın siyasi olaylarından dolayı, ülkenin itibar ve güven kaybetmesine de bir o kadar üzülüyorum..
  Gidin, Gezin, su altına dalın ve mutlaka ama mutlaka her şeyde pazarlık yapın.. Ben tekrar gidebilmek ama bu sefer turist olarak gezebilmek için küçük de olsa bir fırsat arıyorum..
  Sevgiler,

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz