İngiltere‘nin başkenti Londra, dünyanın en etkileyici şehirlerinden. Her yıl milyonlarca yabancı turisti ağırlayan Londra’nın merkezinde görmeye değer birçok turistik mekan, tarihi anıt, etkileyici müze, mimari yapı, park ve bahçe ve meydan bulunuyor. Dünyanın farklı yerlerinden birçok insanın bir arada yaşadığı, farklı inanç, kültür ve anlayışın izlerinin görüldüğü Londra, tam anlamıyla bir dünya şehri. Londra’yı keşfetmek için atılan her adımda kültür mozaiğinin atmosferi hissediliyor.

Avrupa’nın en uluslararası, en kozmopolit ve en kalabalık metropollerinden biri olan Londra, yeni milenyumla birlikte kendini tekrar keşfetti. London Eye ve Gherkin gibi birçok yeni kent simgesiyle dünyanın en dinamik ve kültürel olarak etkileyici şehirlerinden biri olduğunu tekrar kanıtlamış oldu.

Londra Merkezde Görülecek Yerler

Londra karmaşık ve çok yönlü yapısıyla sayısız galeri, tiyatro, kafe, restoran ve bara ev sahipliği yapıyor, alışverişi saymıyorum bile. Hepsi birbirinden güzel, şık ancak çoğunlukla pahalı deneyimler. Ancak hepsinin bir arada olduğu bu şehirde bulunmak çok ama çok keyifli. Birleşik Krallık’ın en büyük şehri ve başkenti olmasının dışında Londra’nın hem yetişkin hem de çocukların ilgisini çekecek birçok yeri mevcut.

En ufak köylerinin bile merkez sayılabileceği Londra’da birden çok merkez var. Finans merkezi olan Westminster ya da keyfinize, cüzdanınıza ve karakterinize göre değişebilecek olan alışveriş bölgeleri Knightsbridge, Mayfair, Camden Town. Londra’nın o kadar çok yüzü ve birbirinden farklı kültürel değeri var ki mutlaka kendinizden bir şey bulacaksınız.

Malta

Son trendler, stiller, şarkılar, delidolu ve rengârenk bir kültür hemen hemen şehrin dört bir yanına yayılmış durumda. Tüm bunlar bir araya geldiğinde Londra uluslararası anlamda yaratıcılık konusunda en zirveye yerleşiyor.

1. British Museum

British Museum

Londra tam anlamıyla bir galeri şehri ve hemen hemen aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. En meşhur müzelerden biri de British Museum olarak bilinen İngiltere Müzesi. Bu görkemli bina içinde tarih öncesi insanlardan dünyanın en ünlü ressamlarına kadar pek çok döneme ait eserler bulunuyor. Ayrıca Panthenon Tapınağı’ndan kalan bazı heykelleri görmek isterseniz ayrıca sergiler de düzenleniyor.

⏰ British Museum ziyaret saatleri cuma hariç 10.00-17.30, cuma günleri 10.00-20.30. Müze, 1 Ocak ve 24-26 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalı 💷 British Museum ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

2. Big Ben

londra merkez gezilecek yerler
Wesminster Sarayı ve Big Ben

Westminster Sarayı’nda bulunan Big Ben ile ilgili insanlarda genel bir kafa karışıklığı var. Çoğu kişi Big Ben’in saat kulesine verilen isim olduğunu düşünse de aslında kuledeki çana verilen isim. Saat kulesinin dört cephesi var, bu özelliğiyle de dünyanın bu türdeki en büyük saat kulesi olma niteliğini taşıyor.

Big Ben, Britanya’da çoğunlukla zamanın sembolü olarak görülüyor. Her yıl 31 Aralık’ta televizyon ve radyo istasyonları, Big Ben’in gece yarısı on ikiyi vurma sesini canlı olarak yayınlıyor. Yeni yıl kutlamaları da böylece başlamış oluyor. Big Ben’in çanları ayrıca her yıl Anma Günü için 11. ayın, 11. gününde saat 11.00’de çalıyor. Big Ben Kulesi’ne İngiliz vatandaşları dışında ziyaretçi kabul edilmiyor.

3. Parlamento Binası

Westminster Sarayı, Big Ben’in yanı sıra İngiliz parlamento binalarına da ev sahipliği yapıyor. Bu binalarda üyelerinin seçilerek belirlendiği Avam Kamarası ile atanarak belirlendiği Lordlar Kamarası bulunuyor. Parlamento Binasına İngiliz vatandaşları dışında ziyaretçi kabul edilmiyor.

4. Buckingham Sarayı

Buckingham Sarayı
ROLLEI

Buckingham Sarayı, Kraliçe’nin Londra’daki evi, muhtemelen de dünyanın en çok bilinen konutu. Buckingham Sarayı daha çok İngiliz monarşisinin yüzü olarak bilinse de tüm resmi kraliyet işlerinin yürütüldüğü yer. Pek çok resmi resepsiyona ev sahipliği yapan saray, diğer ülkelerden gelen devlet başkanlarını da ağırlıyor. Buckingham Sarayı’nda her gün gerçekleşen nöbet değişimi, Londra’yı ziyarete gelenler arasında bir hayli popüler.

Kraliçenin hem ofisi hem de yaşadığı yer olan Buckingham Sarayı’ndaki 9 odayı tur eşliğinde gezebilir, sarayın dışında nöbet tutan askerlerin görev değişim seremonisini izleyebilirsiniz.

⏰ Buckingham Sarayı ziyaret saatleri 1 Şubat – 22 Mart 10.00-16.00, 23 Mart – 31 Ekim 10.00-17.00, 1 – 30 Kasım 10.00-16.00. Bilet satış gişesi kapanış saatinden 45 dakika önce kapanıyor 💷 Buckingham Sarayı giriş ücreti 13£, indirimli bilet 11,80£, aile bileti (2 yetişkin, 3 çocuk) 33,50£.

5. St. Paul Katedrali

St Paul's Cathedral
St Paul’s Cathedral, London

St. Paul Katedrali Londra siluetinin en dikkat çekici yapılarından. Günümüzdeki katedral ise aynı alan içinde kurulanların dördüncüsü ve tam 1400 yıldır ayakta. Bu katedralden önceki yapı 1666’daki büyük Londra yangınında yok olmuş.

Christopher Wren tarafından tasarlanan St. Paul Katedrali, yüzyıllar boyunca birçok olaya tanıklık etmiş. Bunlar arasında 1981’deki Prens Charles ve Lady Diana’nın düğünü ile Kraliçe’nin Altın Jübilesi ve 80 yaş kutlaması da bulunuyor.

⏰ İbadet için sadece pazar günleri kullanılan St. Paul Katedrali ziyaret saatleri pazar günleri hariç haftanın 6 günü 08.00-16.00 💷 St. Paul Katedrali giriş ücreti 18£, öğrenci 16£, 0-17 yaş arası çocuklar için ise 8£.

6. London Eye

London Eye

London Eye, lunapark veya karnavalda kullanılmak üzere inşa edilen devasa bir dönme dolap. Eğer Londra’yı bir dönme dolap üzerinden görmek istiyorsanız, ziyaret etmeniz gereken yer London Eye. Dünyanın tekerlek şeklindeki en yüksek gözlem noktası olan London Eye üzerinden, şehrin en meşhur 55 simgesini görmeniz mümkün.

1999’da yapılan London Eye inşa edildiğinde dünyanın en büyük dönme dolabı olma özelliğini taşıyordu. Muhteşem bir Londra manzarasına sahip olan London Eye, açık havalarda nefes kesici manzaralar sunuyor. London Eye’ın bulunduğu alan Londra’ya gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biri.

Yıl boyunca birçok özel etkinliğin de düzenlendiği London Eye’da ziyaretinizden önce online rezervasyon yaptırırsanız uzun kuyruklarda beklemekten kurtulur, bu etkinlikler için özel indirimlerden de yararlanabilirsiniz. Detaylar London Eye web sitesinde.

⏰ London Eye ziyaret saatleri hafta içi 11.00-18.00, hafta sonları ise 10.00-21.30. 💷 London Eye giriş ücreti £30, indirimli bilet £27. Online bilet alımında yetişkinler £27, öğrenciler ise £16 ödüyor.

7. Londra Kulesi

Yapılış 1066’daki Norman İşgali’ne dek uzanan Londra Kulesi uzun ve kanlı bir tarihe sahip. Kule yüzyıllar boyunca kral ve kraliçelere ev sahipliği yapmaktan yüksek güvenlikli hapishaneye kadar birçok amaçla kullanılmış. Günümüzde İngiliz tacı mücevherlerine ev sahipliği yapıyor.

Resmi ismi Yeoman Warders olan Londra Kulesi’ndeki askerler daha çok Beefeaters olarak biliniyor. Londra Kulesi’ndeki kuzgunlar yüz yıllık, karanlık bir kehanetin sembolü. İddiaya göre son kuzgun kuleyi terk ettiğinde monarşi ile birlikte bu ünlü beyaz kule yıkılacak ve İngiltere’nin tamamını büyük bir felaket saracak. Hazır oradayken tam 700 yıldır hiç aksatılmadan devam eden Anahtar Seremonisi’ni de kaçırmayın.

⏰ Londra Kulesi ziyaret saatleri yaz döneminde (1 Nisan – 31 Ekim) salıdan cumartesiye kadar 09.00-17.30, pazar ve pazartesi günlerinde ise 10.00-17.30. Gişeler 17.00’de kapanıyor. Kule, kış döneminde ise (1 Kasım – 31 Mart) 10.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açık. 💷 Londra Kulesi giriş ücreti yetişkinler (18-64 yaş) için 27.20£, 16-17 yaş, 65 yaş üzeri, engelli ve tam zamanlı öğrenciler için 21.30£, 5-15 yaş arası çocuklar için ise 12.90£. Online bilet alımlarında yüzde 10 indirim yapılıyor. Online bilet satış sitesi için tıklayın.

8. Tower Bridge

Tower Bridge

Kule Köprüsü (Tower Bridge), Londra’nın merkezinde Thames Nehri boyunca uzanan köprüler arasında en ünlüsü. Tarihi 19. yüzyıl sonlarına dayanan köprü, Londra Kulesi’ne yakın oluşu nedeniyle Kule Köprüsü olarak adlandırılıyor. Londra merkezde gezilecek yerler arasında.

⏰ Tower Bridge ziyaret saatleri 09.30-17.00. Köprü, haftanın 7 günü ziyarete açık. 24, 25 ve 26 Aralık’ta ziyarete kapalı. 💷 Tower Bridge giriş ücreti yetişkinler için 9,80£, 5-15 yaş arası çocuklar 4,20£, 2 yetişkin ve 1 çocuk 20£, 2 yetişkin ve 2 çocuk 22£, 5 yaş altı ücretsiz. Köprüyü yaya olarak kullanmak ve yaya yolundan geçmek isterseniz ücret ödemiyorsunuz.

9. Westminster Manastırı

londra westminster abbey

Şehrin en görkemli ve en prestijli dini ve tarihî yapılarından biri olan Westminster Manastırı, İngiltere tarihinin yaşayan bir parçası olarak tanımlanıyor. Manastır içerisinde kralların ünlü İngiliz devlet adamlarının, şair ve müzisyenlerin mezarları bulunuyor.

Bunlardan bazıları Charles Darwin, Geoffrey Chaucer, Charles Dickens, Mary I, James I ve II. Charles. Prenses Diana’nın da cenaze törenine ev sahipliği yapan manastır, günümüzde halen kraliyet ailesinin önemli dini seremonilerinin gerçekleştirildiği mekan olarak hizmet veriyor.

⏰ Westminster Manastırı ziyaret saatleri cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın 5 günü 09.30-15.30. 💷Westminster Manastırı giriş ücreti 23£, öğrenci bileti 20£. Online alımlarda yetişkin ücreti 21£, öğrenciler ise 18£. Online bilet için tıklayın.

10. Madame Tussauds Müzesi

Dünyanın en popüler müzelerinden biri olan Madame Tussauds Müzesi, bire bir boyutlardaki gerçekçi balmumu heykelleri ile ünlü. Bal mumundan yapılmış ünlüleri görme deneyimini siz de yaşamak istiyorsanız Madame Tussaud’yu kaçırmamanız gerekiyor. Müzede dünya çapında bilinen birçok ünlü ve başarılı ismin heykelini görebilir ve onlarla birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz. Şehirdeki en eğlenceli gezi duraklarından biri olan bu müze, turistlerin gözdesi.

⏰ Madame Tussauds Müzesi ziyaret saatleri kış dönemi (1 Kasım – 31 Mart) 09.00-16.00, yaz dönemi (1 Nisan – 31 Ekim) 09.00-18.00 💷 Madame Tussauds Müzesi giriş ücreti 35£, 3-15 yaş arası çocuklar 30£, fast track bilet ise 50£. Online alımlarda yetişkin 29£, 3-15 yaş çocuklar 24£, fast track giriş bileti ise 39£.Londra çeşitli kültürlerin katılımıyla bir araya gelen zengin festivallerle yılda iki yüze yakın festivalin gerçekleştirildiği bir festival başkenti. Yolculuğunuzu planlarken festival programlarıyla ilgili bilgi edinmeyi unutmayın.

Tüm kültür ve dinlerin kaynaştığı; ekonomi, ticaret, alışveriş, moda ve eğitim konusunda üst sıralarda bulunan bir şehir. Çok sevilen İngiliz monarşisi hem geleneksel hem de gösterişli olmasının yanında Shakespeare Londra’sı ile 21. yüzyıl Londra’sının harmanını gözden kaçırmayın.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz