Dünyaya egemen olan Roma İmparatorluğu’nun köklü tarihi ve kültürel mirasına sahip olan İtalya‘nın başkenti Roma, bu dönemin ihtişamlı yapılarına ev sahipliği yapıyor. Şehrin tarihi bölgesinde çok sayıda dini ve tarihi yapı Roma’yı ziyaret eden binlerce yabancı turistin uğrak noktası oluyor.

Roma’nın en önemli tarihi yapılarından biri olan Sant’Angelo Kalesi (Kutsal Melek Kalesi), adını Papa Büyük Gregorius’un kilisede Melek Mikail’i gördüğü dinsel deneyimden alıyor. Günümüzde papanın tehlike anında kaçış güzergahı olarak kullandığı Vatikan Koridoru’na da ev sahipliği yapan kalenin tarihi geçmişi MS 139 yılına uzanıyor.

Kutsal Melek Kalesi

Sant’Angelo Kalesi, Antik Roma

İtalya’nın başkenti Roma’nın en ihtişamlı tarihi yapılarından biri olan Sant’Angelo Kalesi (Castel Sant Angelo), ismini Melek Mikail’den alıyor. Anlatılara göre Papa Büyük Gregorius’un kalenin bulunduğu noktada Melek Mikail’i görmesi üzerine inşa edilen kale, ilk olarak MS 139 yılında İmparator Hadrianus ve ailesinin mozolesi (mezarı) olarak yapılmış. Yıllar içerisinde İmparator Aurelianus’un yaptırdığı Roma kent surlarına dahil edilen yapı, Orta Çağ’da kaleye dönüşmüş.

Siyasi karmaşa dönemlerinde papalık makamının ikametgahı olarak kullanılan ve savunma amacıyla güçlendirilen yapıda Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan da bir dönem esir olarak tutulmuş. 1277’de inşa edilen ve Vatikan Koridoru olarak bilinen, tehlike anında papanın gizli geçiş aracılığıyla güvenliğinin sağlanmasını amaçlayan bölüm Vatikan Sarayı ile Castel Sant Angelo arasında yer alıyor.

Malta

Günümüzde Sant’Angelo Kalesi Ulusal Müzesine ev sahipliği yapan Castel Sant Angelo’nın en önemli eserleri Sala delle Urne bölümünde sergilenen ölü küllerinin saklandığı kaplar. Bir dönem Roma İmparatoru Hadrian ve ailesinin küllerinin de sergilendiği müzede VI. Alexander Merdivenleri ile ünlü İtalyan ressamlarının freskleriyle süslenen Sala Paolina Galerisi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Melek Terası (Terrazzo dell’Angelo) olarak bilinen noktadan Aziz Petrus Bazilikası ile Tiber Nehri’nin muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. Kalenin bu bölümünde bulunan Bronz Melek Heykeli, 18. yüzyılda Heykeltıraş Pieter Verschaffelt tarafından yapıldı.

Sant’Angelo Kalesi
Sant’Angelo Kalesi

Sant’Angelo Kalesi’nin önünde Hadrian Köprüsü (Ponte Sant Angelo) yer alıyor. Roma’nın en ihtişamlı köprülerinden biri olan bu köprünün yan yüzeyi traverten taşlarıyla kaplı. Tiber Nehri üzerinde 3 kemerden oluşan köprü Roma’nın en güzel fotoğraf karelerine hayat veriyor.

Sant’Angelo Kalesi ziyaret bilgileri ve giriş ücreti

Adres: Lungotevere Castello 50, Roma
Ulaşım: 23, 34, 40, 49, 62 ve 280 No’lu otobüsler, Lepanto metro durağından yürüme mesafesinde
Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 09.00-19.00, Ekim-Mart aylarında 09.00-14.00
Pazartesi günü, resmi tatiller ve Ocak ayında kapalı
Giriş ücreti: 8€
Yakın yerler: Tiber Nehri, Vatikan, San Pietro Bazilikası, Popolo Meydanı

Roma’nın görsel hafızasında önemli bir yere sahip olan Sant’Angelo Kalesi, şehrin en popüler turistik rotalarından. Roma’da klasik turist pozu vermek ve şehrin ihtişamlı tarihi geçmişine tanık olmak için Roma gezilecek yerler arasında yer alan kaleyi listenize ekleyin.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz