Akdeniz ve Ege bölgelerinin kesiştiği yerde, çok zengin bir tarihi mirasın merkezinde yeralan Köyceğiz, narenciye ağaçlarının kokusunu hissedebileceğiniz şirin sokakları, tarihi yapıları, güleryüzlü sakinleri ve huzurlu atmosferi ile ştresten uzaklaşabileceğiniz bir kaçış noktası.

Muğla‘ya bağlı bir ilçe olan Köyceğiz, dağlardan inen 7 nehirle beslenen Köyceğiz Gölü ve çevresinde kurulu. Doğal güzellikleriyle yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Köyceğiz, termal kaynaklarıyla da şifa arayanların gözdesi.

köyceğiz nerede

Köyceğiz hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Tarihi geçmişi MÖ 3 bin 400’lü yıllara uzanan Köyceğiz’de yerleşim kuran ilk uygarlık Karyalılar. Tarih boyunca İskitler, Asurlar, İyonyalılar, Dorlar, Persler, Romalılar, Selçuklular, Menteşeoğulları ve Osmanlıların egemen olduğu Köyceğiz, farklı uygarlıkların izlerini taşıyor.

Efsanelere göre Köyceğiz Gölü’nün beslediği bir ovada kurulan ilçede bilinmeyen bir zamanda ovayı sular basmış. Her yeri suların bastığı bir manzarada gölün doğu kısmında sadece birkaç evin ayakta kaldığını görenler ‘Bütün şehir batmış, sadece kıyıda bir Köyceğiz kalmış’ deyince ilçenin adı ortaya çıkmış.

Malta

Muğla’ya bağlı 13 ilçeden biri olan Köyceğiz’in nüfusu 36 bin, yüzölçümü ise 1.758 km².

Dalyan Gezilecek Yerler blog yazımda şehirde gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Köyceğiz tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki blog yazılarım size yol gösterebilir.

Köyceğiz nerede📍

Köyceğiz, Türkiye’de Akdeniz Bölgesi’nin batısında, Antalya Bölümü’nde yer alıyor. İlçe, Muğla’nın güneyinde, Akdeniz ve Ege bölgelerinin kesiştiği bir konumda bulunuyor.

ⓘ Köyceğiz gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Köyceğiz’e nasıl gidilir ✈️

Köyceğiz’e hava yoluyla ulaşım: Köyceğiz’e en yakın havalimanı Muğla Dalaman Havalimanı. Dalaman Havalimanı, Köyceğiz’e 35 km uzaklıkta. Dalaman Havalimanı’na Türkiye ve Avrupa’nın birçok şehrinden direkt uçak seferleri ile ulaşım mümkün.

Dalaman Havalimanı’ndan Köyceğiz’e ulaşım: Dalaman Havalimanı’ndan Köyceğiz’e ulaşım için HAVAş servisleri, MUTTAŞ otobüsleri, taksi, araç kiralama ve özel transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Havalimanından düzenli seferleri bulunan HAVAŞ ve MUTTAŞ servisleri Köyceğiz’e ulaşım için en kolay ve en ekonomik toplu taşıma seçenekleri. Dalaman Havalimanı’ndan haftanın 7 günü seferleri bulunan her iki firmaya ait otobüsler havalimanından hareket ettikten sonra Dalaman, Ortaca ve Köyceğiz rotasını izleyerek Gökova ve Marmaris’e devam ediyor.

köyceğiz nasıl gidilir
Yuvarlakçay, Köyceğiz

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Köyceğiz’e kara yoluyla ulaşım: Köyceğiz, Muğla-Fethiye Karayolu üzerinde yer alıyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinden direkt otobüs seferlerinin bulunduğu Köyceğiz’e şehirlerarası otobüslerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Özellikle yaz döneminde Köyceğiz ve çevresindeki turizm merkezlerine ek seferler düzenleniyor.

Köyceğiz’e özel araçla ulaşım: Köyceğiz, İstanbul’a 740 km, Ankara’ya 615 km, Muğla’ya 60 km, İzmir’e 271 km, Marmaris’e 60 km, Fethiye’ye ise 70 km uzaklıkta. Köyceğiz’e özel araçla ulaşım için Muğla şehir merkezinden Gökova rotası izlenerek Fethiye yolundan devam edilmesi gerekiyor. İlçe, ana yoldan 1 km kadar içeride.

Köyceğiz gezilecek yerler 📌

Köyceğiz‘de adını ilçeye veren Köyceğiz Gölü başta olmak üzere, Sultaniye Kaplıcaları, Dalyan, Yuvarlak Çay, Dalyan, Kaunas Antik Kenti, Ekincik Plajı ve Ölemez Dağı gezilecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz