Kotor, dünyanın en genç ülkelerinden olan Karadağ‘ın güzel şehri. Dünyanın en güzel körfezlerinden birinin kenarına, sarp bir dağın eteklerine kurulu. Yolcu gemileri rotasında yer alan şehir Karadağ’daki en önemli turistik yerlerden biri. Vizesiz seyahat edilebiliyor olması nedeniyle de Türklerin Avrupa‘da sıklıkla ziyaret ettiği bir yer.

Kotor, Adriyatik Denizine açılan körfezin sahilinde klasik bir Hristiyan şehri. Hem şehir hem de yanına kurulu olduğu Kotor Körfezi (Boka Kotorska) UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Adriyatik bölgesinde Osmanlıların hakimiyet altına alamadığı ender şehirlerden biri.

kotor nerede

Kotor hakkında kısa bilgiler 🇲🇪

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

Kotor, Orta Çağ izlerini taşıyan, Avrupa’nın en güney fiyordu olarak tanınan etkileyici Kotor Körfezinde gizlenmiş bir kent. Sarp yamaçlı ve dolambaçlı bir deniz kanalı üzerine kurulmuş kente, 1555 tarihli Deniz Kapısı’ndan girdiğinizde tam bir Orta Çağ havası sizi sarıyor.

Romalılar tarafından MÖ 168 yılında kurulan şehrin kurulduğu dönemdeli ismi Acruvium’du. 535 yılında Roma İmparatoru Justinian tarafından inşa edilen kale ve surlarla tam anlamıyla bir savunma şehrine dönüşen kent, 1002 yılında Bulgar İmparatorluğu tarafından işgal edilip yağmalanmış.

Sırp Krallığının hakimiyetine 1185 yılında giren şehir, bu dönemde önemli bir ticaret limanına dönüştü. 1371-1384 yılları arasında Macar İmparatorluğu ve Venedikliler arasında el değiştiren şehir, 1391’de Osmanlı’nın bölgedeki ilerleyişi nedeniyle Venedik topraklarına katıldı.

Venedik yönetimi altındayken 1538 ve 1657 yılları arasında Osmanlılar tarafından kuşatıldı. 1797’de ise Habsburg İmparatorluğu hakimiyetine girdi. I. Dünya Savaşının ardından Yugoslavya’nın parçası olan Kotor, Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte önce Sırbistan-Karadağ, sonra da Karadağ’a bağlandı.

Malta

Tarihi bölümü Venediklilerin 15 ve 17. yüzyıllar arasında inşa ettiği muhteşem surlar çevirili Kotor’un eski şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Geçmişin izlerini olduğu gibi yansıtan eski şehir merkezi, kalesi, katedralleri, tarihi binaları ve kumsallarıyla Kotor görülmeye değer bir şehir. Kotor, Akdeniz’e açılan kurvaziyer gemilerinin uğrak noktası olan bölgenin en işlek limanlarından birine de sahip.

Karadağ’a gitmek için vize gerekmiyor. Ancak araçla gitmeyi düşünüyorsanız Yunanistan veya Bulgaristan üzerinden gideceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterebilir.

Pasaportunuzun en az 3 aylık süresinin olması gerekiyor. 6 aydan az süresi kalmış pasaportunuz varsa yenileseniz daha iyi olur. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Karadağ Gezi Rehberi ve Karadağ Gezilecek Yerler blog yazılarımda ülkede gezilip görülecek yerler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları da belki ilginizi çekebilir. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Daha uygun ve verimli bir Karadağ tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Kotor nerede 📍

Kotor, Avrupa kıtasında yer alan Karadağ’ın bir şehri. Karadağ aynı zamanda bir Balkan ülkesi. Karadağ’ın güneybatısında, Kotor ve Perast’ı da içine alan Kotor Körfezi’nin en korunaklı dip noktasında, yüksek dağlarla çevrili bir bölgenin eteklerinde yer alıyor.

ⓘ Kotor gezinizde, uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Ben sıklıkla kullanıyorum. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak güvenle rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Kotor’a nasıl gidilir ✈️

Kotor, Türk vatandaşlarından vize istemeyen Karadağ’da Türklerin Budva ile birlikte en çok ziyaret ettiği iki şehirden biri. Kotor’da bir havalimanı bulunmuyor. En yakın havalimanı Kotor’a 9 km uzaklıktaki Tivat şehrinde, ancak bu havalimanına Türkiye‘den direkt uçuş yok. En yakın diğer havalimanı ise Kotor’a 89 km uzaklıkta olan başkentte yer alan Podgorica Havalimanı.

Türkiye’den Kotor’a uçakla gitmek için Karadağ’ın başkenti Podgorica, Arnavutluk’un başkenti Tiran veya Hırvatistan’ın Dubrovnik şehirlerine uçup oradan Kotor’a karayolu ile gitmeniz gerekiyor.

Tivat’a uçakla nasıl gidilir: İstanbul-Tivat ucuz uçak bileti İstanbul Havalimanından Belgrad’a uçup oradan Air Serbia ile aktarma yapılarak en uygun şekilde alınabilir. Bu uçuş yaklaşık 5 buçuk saat sürüyor. Aeroflot ile Moskova aktarması diğer en ucuz bileti bulacağınız yol, ama uçuş süresi 9 saati bulduğundan pek de mantıklı değil bana göre.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Tivat Havalimanı’ndan Kotor’a nasıl gidilir: Tivat Havalimanı’ndan Kotor’a ulaşım için toplu taşıma aracı bulunmuyor. Havalimanı’ndan taksi kullanarak Kotor’a kısa sürede gidilebiliyor. Taksiyle Tivat’a geçip oradan Kotor otobüslerine binerseniz 45 dakikada Kotor’da olursunuz.

Podgorica’ya uçakla nasıl gidilir: İstanbul Havalimanından Türk Hava Yolları haftanın 7 günü Podgorica’ya karşılıklı sefer yapıyor. İstanbul-Podgorica uçuşu 1 saat 45 dakika sürüyor. THY dışında Türkiye’den Podgorica’ya uçuş yok. Bilet fiyatları da genellikle çok yüksek olduğundan aktarmalı uçuşlara bakılabilir. İstanbul Havalimanından Air Serbia ile Belgrad üzerinden aktarma yaparak Podgorica’ya gidilebiliyor.

Malta

Podgorica’dan Kotor’a nasıl gidilir: Podgorica’ya hava yoluyla ulaştıktan sonra Kotor’a otobüsle gidebilirsiniz. Podgorica Havalimanı’ndan şehir merkezine toplu taşıma aracı olmadığından taksiye binip otobüs terminaline gidin. Podgorica ile Kotor arasında çok sık otobüs seferleri var. İki kent arasındaki otobüs yolculuğu yaklaşık 2 saat sürüyor.

Dubrovnik’ten Kotor’a nasıl gidilir: Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısındaki turistik şehri Dubrovnik’ten Kotor’a gitmek mümkün. Geçerli bir Schengen vizeniz ya da Hırvatistan vizeniz varsa Dubrovnik’ten otobüsle Kotor’a geçebilirsiniz. Dubrovnik ile Kotor arasındaki mesafe 93 km. Yolculuk sınır geçişlerindeki olası aksilikler haricinde ortalama 2 saat sürüyor.

Kotor’a en ucuz nasıl gidilir diye soruyorsanız benim tavsiyem Arnavutluk‘un başkenti Tiran’a gidin. Pegasus’un güzel kampanyaları oluyor. Araç kiralayıp önce Budva’ya sonra Kotor’a gidin. Toplu taşıma ile ucuz yollu gitmeyi düşünüyorsanız Tiran’dan bir gece kalıp gezin. Ertesi gün de otobüs terminaline gidip Budva’ya gidin ve 1 gece kalın sonra Kotor’a geçin.

Tiran’dan başlayıp Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bitirdiğim 12 günlük Vizesiz Balkan Turu blog yazım rota çıkarmak için size yol gösterebilir.

kotor nasıl gidilir

Kotor gezilecek yerler 📌

Kotor‘un muhteşem surlar çevirili eski şehir merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Kotor, 17. yüzyıldan kalma saat kulesi, 12. yüzyıldan kalma Roma katedrali, Denizcilik Müzesi, şık butik oteller ve deniz ürünleri restoranları gibi birçok güzellik sunuyor.

Sarp bir tepenin eteklerinde kurulu Kotor’un daracık sokaklarında dolaşırken, kendinizi yüzyıllar öncesinde hissediyorsunuz. Dar sokakların açıldığı şirin meydanlar, şık kafe ve restoranlar ile sıcakkanlı yerel halk Kotor’un atmosferinin yansıması.

Önceki blog yazısıLviv’in Kalbi Rynok Meydanı
Sonraki blog yazısıTürkiye’nin Sembol Eğitim Kurumlarından Tarihi Kayseri Lisesi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Venedik Prag Roma Berlin Paris Milano Cenevre Viyana Münih Şam Beyrut Budapeşte Ljubjana Bratislava SALZBURG gibi 20’ye yakın şehri gezdim ama Karadağ doğal güzellikleri uygun fiyatları ile yaşanacak en güzel birkaç şehirden biri bence. Vizesiz iken görmeyenler kaçırmasın. Yakında burası da vizeli olur. Yorumlar son derece başarılı.

  2. Karadağı listeme dahil etmede tereddüt ederken yazı sonunda karar verdim ki galiba ekleyeceğim 🙂 👍

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın