11 Ağustos günü Endonezya’nın Bali Adası’nın Kuta şehrinden, Java Adası’nın Banyuwangi şehrine geçerek başladığım, 2 Eylül 2011’da Jakarta’dan Sumatra’nın Medan şehrine geçtiğim 23 günlük gezimin rotası.

Bu gezide feribot, otobüs, motosiklet ve trenle seyahat edildi. Doğu Java 1.250 km motosiklet ile gezildi.

Java Adası Gezi Rotam, Endonezya

11 Ağustos-2 Eylül 2011 Java, Endonezya. Tren, Ferry, 1.250 KM Motobike Turu (23 Gün)

Kuta (Bali)→ Banyuwangi (Java)→ Madura Adası (feribot)→ Surabaya→ Malang→ Mount Bromo→ Probolinggo→ Kawah Ijen→ Banyuwangi→ Baluran National Park→ Banyuwangi→ Yogyakarta (Tren)→ Jakarta (Tren).

Önceki blog yazısı1000 Adalardan Jakarta’ya Dönüş
Sonraki blog yazısıJava’dan Sumatra’ya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

13 YORUM

 1. Merhaba, iki arkadaş bir haftalık Endonezya tatili yapacağız. Jakarta’ya ineceğiz ve orası için 1 gün düşünüyoruz. Çoğunlukla Bali’de olacağız ama Cava adasında da görmek istediğimiz yerler var (Borobudur, Prambanan vs). Bali’ye direk uçakla gidersek buraları göremeyeceğiz. Karayolu ile ulaşım için nasıl bir yol izlemeliyiz? Mantıklı mıdır? Bir de Lombok adasını tavsiye eder misiniz? Teşekkürler.

 2. Merhaba,

  An itibariyle Jakarta’dayız. Sumatra’yı atladık. Bundan sonrası için tüm Endonezya’yı kapsayacak 30 günlük bir rota önerebilirseniz çok sevinirim. Sevgiler.

  Mustafa Cengiz

  • Evet, ama bence tüm zamanınızı Bali’ye ayırın. Jakarta merkezin fazla bir cazibesi yok. Kawa Ijen, Bromo yanardağları, Baluran national Park nefis ama hepsi en az 1 hafta ister.

 3. Merhabalar. Endonezya’da 2 sene kalmdım. Endonezya’yı gözünüzde büyütmeyin. Halkın büyük bir bölümü fakir bu bi gerçek ancak başka bir gerçekte var. 240 milyona ulaşan nüfusuyla Endonezya Güney Doğu Asya’nın gelişen ve büyüyen ekonomisiyle dikkat çekiyor. Zenginikte var fakirlikte her yerde olduğu gibi. Fakat zengini çok zengin fakiri gerçekten fakir. Bu itibarla eğer sizden biriniz orada evlilik için veya iş kurmak için gidecekse gerekli araştırmaları yapıp öyle gitsin derim.

  Evlilik için gidecekseniz kolay o iş. Türkiye’den hiç bişey getirmenize gerek yok, nüfus cüzdanıyla her işinizi Jakarta’daki Türk Konsolosluğundan hallediyorsunuz zaten. Sonra Anlaştığınız insanla kolay bi şekilde evlenebilirsiz. Evliliğinizin Türkiye’de tescili için, Endonezya hükümetinin size verdiği evlilik cüzdanlarıyla tekrar konsolosluğa gelip görüşüp konuyu arz ediyorsunuz işiniz bitiyor.

  Eğer ki orada bir şirkette çalışmak isterseniz, oranın dilini lisanını kültürünü öğrenin derim. Sadece İngilizce bilmeniz bi yerde yetersiz oluyor. Buna da dikkat edin. Her türlü sorularınız icin bana ulaşın: im.sanliotay@gmail.com yardımcı olmaya çalışırım.

 4. 15 Kasım-10 Aralık arası istanbul-Kuala Lumpur gidiş dönüş uçak biletimi aldım. Toplamda 24-25 günlük bir sürem var ve yalnız seyahat edeceğim. Planımda KL(3)- Singapur(3)- Jakarta(3)- Denpasar(6)- Bangkok(3)- Pattaya(3)- Phuket(3) gün kalmak vardı ta ki yazılarınızı okuyana kadar.

  Malezya’da gezmem gereken Langkawi Adası, Cameron Highlands, George Town, Melaka gibi yerlerin olduğunu; kısa bir tatil turu içinde Jakarta’nın Endonezya’da gidilecek en son destinasyonlardan biri olduğunu siteniz sayesinde öğrendim.

  Sizce rotam nasıl olmalı?

  Bütün bu saydığım yerlerin bir veya birkaçından vazgeçebilirim. Acaba Endonezya’yı planımdan çıkarıp ilk durağım olan KL’den kuzeye doğru gidip, en son Bangkok’tan Singapur’a ve oradan KL’yemi geçsem?

  Önerilerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

  • Planınızda Malezya, Singapur, Endonezya ve Tayland gibi geniş bir coğrafyaya yayılan 4 ülke var. Bu 4 ülkle için ayırdığınız zaman ise 25 gün. 

   Destinasyona gidiş ve destinasyondan ayrılış günlerini saymazsak hemen hemen her destinasyon için 1 gününüz var. Bu da gidilen yeri anlama ve keşfetmek için pek de fırsat sunmayacaktır. Üzerine ciddi bir yorgunluk olacaktır.

   Bu nedenle birbirine yakın destinasyonları seçmenizi ve seyahatlerinizi gece treni veya otobüsü ile yapmanızı öneririm. Bu şekilde hem zamandan kazanır, hem de yolda süren yaşamı gözlemleme imkanı bulursunuz. Zira çoğu zaman sadece turistik spotlarda takılınca ülkelerin ve şehirlerin ruhunu, kültürün renklerini anlamak pek de mümkün olmuyor.

   Önerim:

   Singapur, Malezya ve Tayland’ı kapsayan bir geziye çıkmanız; Endonezya’yı başka bir seyahatinize ertelemenizdir.

   KL (1 gün)- Cameron Highlands (2 gün)-Penang Adası (2 gün) – Langkawi Adası (3 gün)

   Karadan Tayland’a geçiş (Satun) ve oradan Krabi (3 gün)

   Koh Phi Phi (1 gün) – Phuket (3 gün)

   Otobüsle Bangkok  (3 gün) – Pattaya (2 gün)

   Singapur’a uçuş ve Singapur’da (2 gün)

   KL (1 gün)

   Otobüs veya turist minibüsleri ile seyahat etmenizi öneririm. 

   Bazı yerler için verilen zzaman azdır, ancak başka pek de şansınız yok. Bu çıkardığım rotada hem deniz-kum-güneş üçlüsü, hem tarih, hem kültür, hem de gece hayatı var.

   Bütçenizi aktivitelere ayırmanızı öneririm. Krabi, Phuket, Phi Phi’de tekne turları, Phuket’te fil safarisi, dans showlar, tekne turu mutlaka yapılmalı.

   Bangkok’ta tapınaklar görülmeli. 

 5. İki kişi olarak dünya turuna çıkmayı planlıyoruz. Bunun için rotamız, planlama, bütce ve kalınacak yerler konularında bize yardımcı olabilir misin? Selamlar

  • Öncelikle ne kadar süre seyahat etmeti düşünüdüğünüzü planlamalısınız, 1-3-6 ay veya 1 yıl.

   Bütçenizi hesaplamalısınız. Bu da tamamen sayahat tarzınız ve beklediğiniz konforla ilgilidir.

   Çoğu ülke için günlük 50$/gün yeterlidir. Kabaca bunu baz alarak bütçe/süre dengesini kurabilirsiniz.

   Tercih edeceğiniz rota yol arkadaşınız ile ortak zevklerinize ve merakınıza göre seçebilirsiniz.

   Eğer bu tür seyahate ilk defa çıkacaksanız, Uzak Doğu ilk tercih olabilir.

   Uzakdoğu hem ekonomiktir, hem de güvenlidir. İster sırtçantalı, ister konforlu seyahat açısından da iyi organizedir.

   Uzakdoğu’da gezi rotaları üzerinde konaklayacak yer bulmak çok kolaydır. Sadece seçim yapmanız gerekir.

   Gideceğiniz rotayı seçmede ve bilgi sahibi olmadan gezi blogarını okursanız çokça bilgi sahibi olabilirsiniz.

   Şuradan benim farklı ülkelerde takip ettiğim rotalar size fikir verebilir.
   https://yoldaolmak.com/rotalar.html

   Şuradan ülkeler açısından izlediğim rotayı görebilirsiniz.
   https://yoldaolmak.com/harita-rota

 6. Sorunuz açık değil. Jakarta’ya nereden geçeceksiniz? Yogyakarta’ya gitmek şart mı ayrı bir soru mudur?

  İster otobüs, ister tren isterseniz uçak kullanabilirsiniz. Yollar çok kalabalık ve deli gibi araç kullanıyorlar.

  • Türkiye’den gittiğinizde zaten direk Jakarta Souakerno Hatta Havaalanını iniyorsunuz. Ordan iç hat uçakları ile gidebilirsin yada geri dönebilirsin. Jogjakarta’ya 8-9 saatlik bir tren yolculuğu ile Kerata api treni var, onunla gidebiliyorsun. Aynı şekilde geri dönebilirsin.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın