Phang Nga bölgesi, Tayland’ın ünlü turizm adası Phuket ile diğer bölgeler olan Ranong, Surat Thani ve Krabi bölgeleri arasında kalan ve Tayland’ın en dikkate değer doğal güzelliklerine sahip olan bir bölgesi. Batısında denizaltı güzellikleri ile ünlü Similan ve Surin adalarının olduğu Andaman Denizi var.

Güneyde ise ilginç kaya oluşumları, mağaraları ve adaları ile Phang Nga Körfezi ile çevrili. Körfez, Tayland’ın en dikkate değer güzelliklerine sahip Ao Phang Nga Milli Parkına ev sahipliği yapıyor. Özellikle Phuket ve Krabi’den düzenlenen tekne turlarıyla bölge çokça ziyaretçi alıyor.

Phang Nga Körfezi, Tayland

Biribirinden ilginç kaya oluşumları, mağaralar ve biri birinden güzel 40’tan fazla adanın yer aldığı, 400 km karelik alana yayılan milli park bölgesi, 1974 yapımı The Man with the Golden Gun adlı James Bond filminin bazı sahnelerine ev sahipliği yaptıktan sonra oldukça ünlenmiş.

Günümüzde her yıl milyonlarca turist ziyareti alan bölgenin en ünlü adası olan James Bond Adası’nı görmek için tekneler Khao Phing Kan Adası’na demir atıyor. Andaman Denizinde Ao Phang Nga Milli Parkı adalarından biri olan Khao Phing Kan (Ko Khao Phing Kan), Tay dilinde birbirine yaslanmış tepeler anlamına geliyor.

Yaklaşık 30 metre uzunluğunda dümdüz şekilde olup da adanın sırtına dayanmış kırmızı kayalıklar ise başlı başına ilgi çekici.

Milli park alanındaki yer alan diğer bir ada Ko Panyee, turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden diğer birisi. Bir zamanlar Endonezya’dan göç etmiş deniz çingenelerinin yerleşim yeri olan ada halkı Müslümanlardan oluşuyor. Köyde elektrik ve internet var, hatta banka ATM’si ve bir futbol sahası bile bulunuyor.

Malta

Dalış kursumu aldığım Khao Lak’da Phuket’e giden otobüslerden birine atladım (70THB). Khok Kloi denen yerde inip oradan da Phang Nga Kasabası’na giden otobüse bilet aldım. Bu kavşaktaki küçük otobüs terminalinde bilet satışı yapılıyor (50THB).

Bölgenin başkenti olan Phang Nga Kasabası ise pek de çekici güzelliğe sahip değil. Phang Nga’ya geliş sebebim ise aslında bir kayayı görmek. Ne zaman Tayland ile ilgili bir şeyler araştırıyor olsam karşıma çıkan şahane görüntüye sahip bir kaya. Kuzeye yüzümü çevirmişken tekrar güneye, bu kayayı görmek için düşmüştüm yollara.

Tabi ki görmek istediğim sadece bir kaya değildi. Bu bölge birbirinden ilginç kireçtaşı kayalıklarıyla oluşmuş 40’tan fazla adadan oluşuyor. Burası aynı zamanda 400 km karelik alana yayılan Ao Phang Nga National Park olarak adlandırılıyor.

Kayaların bazılarının yüksekliği 300 metreye kadar ulaşabiliyor. Etrafı ise yeşile çalan deniz ile çevrili. Ormanları da ekleyince manzaranın güzelliğini hayal edebiliriz. Bu park alanında 10.000 yıl öncesi gibi tarih öncesi zamanlarından kalma kanıtlar var. Ko Tapu (James Bond Adası) ve Ko Panyi (Eski deniz çingeneleri köyü) şimdilerde parkın en çok ziyaret alan yerleri.

Ko Tapu

Phang Nga Kasabasında indikten sonra 150 metre ilerideki Muang Thong Hotel’e gidip, kasabada Ao Phang Nga National Park’a tur düzenleyen 2 sağlam organizasyondan birisine sahip ve aynı zamanda otelin de sahibi olan Haşim ile tanıştım. Birçok tur seçeneği içerisinde kendime uygun olanı seçtim.

Saat 2’de başlayacak olan turla ulusal park alanı içerisinde tekne turu yapacağız (800THB, 46TL) ve tur sonrası Ko Panyee adasındaki balıkçı köyünde kalacağım. Bu fiyata tekne turu, Ko Panyi balıkçı köyünde tek kişilik odada konaklama, akşam yemeği, sabah kahvaltısı ve 200 THB olan park giriş ücreti de dâhil.

Koh Phi Phi ve Phuket Adasından buraya düzenlenen yarım günlük turları 2000 Tayland Bahtı (120TL) civarında. Bir Alman çift ve Amerikalı ile birlikte uzun kuyruklu Tayland teknesine doluştuk. Tropikal kuşakta kıyı ve bataklık alanlarda yetişen mangrov ormanları arasında tekneyle ilerledik. Tek kelimeyle manzara şahane. Kayalıklar, adalar, mangrov ormanı, deniz…

Teknemiz, tavanında çok sayıda ilgi çekici sarkıtları ve kaya formasyonları bulunduran küçük, köprü şeklindeki bir Tham Lod Mağarası’nın içerisinden geçip geri döndü.

Ko Panyee
Tham Lod Mağarası

Hava yavaştan bozmaya başladığında manzara daha da çekici oldu. Adaları kaplayan bulutlarla görüntü gizemli bir hal almıştı. Hafif yağmur altında Ko Phing Kan Adası’ında teknemizden indik. Buraya geliş sebebimiz ise James Bond Adası adıyla bilinen Ko Tapu’yu görmek. Hiç kuşkusuz şimdiye kadar gördüğüm en güzel manzaralardan birine sahipti.

Ko Tapu
Ko Phing Kan Adası

Beyaz kumlara sahip bu daracık koyun hemen karşısında gökyüzüne uzanan bu kireçtaşı kayasından oluşan adadan gözlerinizi ayırmak zor. Ada çok kalabalık, çok sayıda Çinli turist dolu. Oraya buraya koşuşturup, yüksek sesle konuşarak durmadan fotoğraflar çekiyorlar. Sanırsınız panayır var. Uygun yer bulup fotoğraf çekmek dahi zordu.

Ko Tapu kadar üzerinde bulunduğumuz Phing Adası’da bir o kadar güzel. Hem tekneyle yanaştığımız plaj hem de Tapu Adası’na bakan plaj şahane. Kaya formasyonları ise yine ilgi çekici. Hele belki 30 metre uzunluğunda dümdüz şekilde olup da adanın sırtına dayanmış kırmızı kayalıklar ise başlı başına ilgi çekici. Adada yarım saat oyalandıktan sonra Müslüman balıkçı köyü olan Panyee adasına geçtik. Bu gece burada konaklayacağım.

Day 545: Tayland:34 Koh Panyee, 30 Ocak 2012

Önceki blog yazısıTayland’ın En İyi Dalış Noktası: Similan Adaları
Sonraki blog yazısıDeniz Üzerinde Kurulu Bir Balıkçı Köyü: Koh Panyee
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

15 YORUM

 1. Kartpostal gibi yerler. Bu üçüncü gidişimde burayı listeye alıyorum. Her yanı güzel bir ülke Tayland. Keşke uçak biletleri bu kadar pahalı olmasa.

 2. Geçen sene bu zamanlar tam da oldugum yer. 🙁 Bu yazınızla beni yine oralara götürdünüz Kemal bey.

 3. Tayland’a gidiyoruz. Bangkok başlangıç noktası olacak ve havayolu ile yer değiştireceğiz. Koh Samui’de kalacağız. Sizin yazılarınızdan okuduğum kadarıyla Ao Phang Nga bölgesi çok güzel görünüyor. 

  Her ne kadar kaya tırmanışı yapmayacak olsak da Krabi’yi de görmek istiyoruz. Krabi’den bahseden bir tek siz varsınız…ama fotoğraflar harika görünüyor 🙂

  Koh Phi Phi adası gibi adaları görmek için Krabi civarında mı, Phuketin plajlarındaki sakin yerlerde mi konaklamak daha keyifli olur? Phuket merkez için negatif yorum çok okudum.

  • James Bond Adası’nın yer aldığı Ao Phang Nga Milli Parkı’na ister Krabi, ister Phuket’tan ulaşabilirsiniz. Phuket’ten yapılan turlar daha kalabalık. Bu daha ekonomik olabilir anlamına da geliyor.

   Krabi kasaba merkezi tatil merkezi havasında değildir. Ao Nang ve Aonang Beach çevresi bizim Fethiye havasında bir yer gibi. Railey Beach ise en popüler yerlerden birisi. Burada konaklamanızı önerebilirim. Kaya tırmanışı yapmasanız da tekne turuna katılmanız bile yeterli. Denizde yükselen dimdik üzeri ağaçlarla kaplı kayalar, olağanüstü güzel deniz… cıvıl cıvıl insanlar… 

   Phuket Adası iki ayrı bölümden oluşuyor. Phuket Old Town ve Patong Beach civarındaki Phuket merkez. Phuket Old Town, colonial mimariye sahip, esi bir havası var. Daha sakin ve ekonomik bir yer. Tatilden çok seyahat edenlerin tercihi.

   PHuket Otel Önerilerim
   Garden Phuket Hotel: Şehir merkezinde (Patong)  gece hayatına yakın.
   Aspery Hotel: Uygun fiyat ve lokasyon.
   Kata Country House: Tek kelimeyle şahane bir otel. Kata plaja yakın.

 4. Sabah uyandım bi bakayım dedim, 1 saaten fazladır yazıların içerisinde kaybolmuşum 🙂 James Bond Adasını da kenara not ediyoruz, Tayland’a yolum düştüğünde görmek istedim. Hele bu soğuk kış günlerinde içimi açtı.

  • Olağanüstü güzellikte bir yer. Hayatımda yaptığım en güzel tekne gezilerinden birini James Bond Adasının da yer aldığı bu Milli Park alanında yaptım diyebilirim. Hele bir ara çöken gri bulutların hemen altında yol aldığımızda sanki başka bir gezengende yolculuk yapıyormuşuz gibiy hissettiriyordu. Denizin üstünde yükselen dik kayalar gri manzarada çok ilginç bir görünüm sergiliyordu.

 5. Yazının kısa ve öz oluşu çok hoşuma gitti. Paylaşılan fotoğraflarla birlikte güzel bir bütün oluşturmuş. Tayland’da hiç bulunmamış olmama rağmen oraları gezmiş gibi oldum.
  Paylaşım için teşekkürler.

  • Karşılaşsaydık keşke. Sinan bana programı gönderdi ama bir türlü programımız çakışmadı. Sanırım onla belki Lao veya Tayland’da karşılaşacağız. Keyifli bir gezi çıkarmışsın. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın