İspanya, Avrupa‘nın güneybatısında, göz kamaştırıcı güzellikleriyle büyüleyici bir ülke. Dünyanın en çok yabancı turist ağırlayan destinasyonlarından biri olan İspanya, bakir koyları ve kumsalları, lüks konaklama tesisleri, insanı zamanda yolculuğa çıkaran tarihi kentleri ve eşsiz müzeleri ile gezilip görülecek onlarca alternatife sahip.

Sanatı, kültürü ve mimarisinin yanı sıra mutfağıyla da dünyanın en harika ülkelerinden biri olan İspanya, Akdeniz güneşinin sıcaklığını sonuna kadar hissedebileceğiniz huzurlu bir atmosfer sunuyor. Zengin tarihi geçmişi ile sayısız uygarlığın izlerini takip edebileceğiniz ülkede atacağınız her bir adımda çok kültürlü yapının izlerini görebiliyorsunuz.

ispanya hakkında bilgiler

İspanya Hakkında Bilgiler

Resmi adı İspanya Krallığı olan İspanya, Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda yer alıyor. İspanya, güneyde ve doğuda Akdeniz, kuzeyde ise Atlas Okyanusu ile çevrili. Ülkenin batısında Portekiz, kuzeyinde Fransa ve Andorra güneyde ise Cebelitarık yer alıyor. İspanya’nın toprakları arasında Akdeniz’deki Balear Adaları, Atlas Okyanusu’ndaki Kanarya Adaları ve Kuzey Afrika’daki Ceuta ve Melilla adlı iki özerk şehir de bulunuyor.

İspanya topraklarında ilk yerleşimin MÖ bin 100 yılında Fenikelilerle başladığı, onları Keltler ve Romalıların takip ettiği biliniyor. MÖ 202 yılında Roma İmparatorluğu’nun İspanya birliğine katkısı Hristiyanlığın bu topraklarda yayılmasına neden olmuş.

Malta

Vizigotların hakimiyetine 5. yüzyılda giren İspanya, 8 ile 10. yüzyıllar arasında Afrika’dan gelen Müslümanların egemenliğine sahne olmuş. Ülkenin kuzeyinde kalan birkaç bölge haricinde burada Endülüs medeniyetini kuran Müslümanlar, üniversiteler açarak, İslam medeniyetini yerleştirmiş.

Kristof Kolomb’un 1276 yılında Amerika’ya varan ünlü gezisi, İspanya’nın dünyanın en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmasıyla sonuçlanmış. 1640’ta Portekiz’i, 1714’te ise Avrupa’daki bazı topraklarını ve Cebelitarık’ı kaybeden İspanya, 19. yüzyılın başında Amerika’daki sömürgelerinin bağımsızlığı ile kendi topraklarına çekildi. Günümüzde ise Avrupa’nın beşinci en kalabalık ülkesi olan İspanya, Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyesi bir devlet.

İspanya’nın en yüksek dağı olan Teide Yanardağı 3 bin 718 metre yükseklikte. İspanya, dünyanın ilk rüzgâr enerjisi üreten ülkesi. İspanya’da balayı adaları olarak bilinen Mayorka, Tenerife, İbiza, Gran ve Kanarya Adaları turizmde öne çıksa da ülkenin tüm adaları doğal güzellikleriyle büyüleyici manzaralar sunuyor.

Resmi dili İspanyolca olan ülkede, bölgesel yaygınlık gösteren Baskça, Aranca, Katalanca ve Galiçyaca da konuşuluyor. Ülkede ayrıca Rumen, Faslı ve Ekvadorlular gibi etnik gruplar da yaşıyor. İspanyol milli marşında ise söz bulunmuyor. Diğer yandan dünyada en çok konuşulan üçüncü dil İspanyolca.

İspanya halkının çoğu Hristiyanlığın Katolik mezhebinden. Az sayıda Protestan, Musevi, Müslüman bulunmakla birlikte bu sayı nüfusun yüzde 1’lik oranını teşkil ediyor. Avrupa’nın beşinci en kalabalık ülkesi olan İspanya 47 milyon 572 bin 542 nüfusa sahip. 505 bin 955 kilometrekarelik yüzölçümüyle de Avrupa Birliği’nin ikinci büyük ülkesi.

İspanya doğal yaşam alanlarında geyik, yaban keçisi, kaplumbağa, yarasa, yılan, küçük sürüngen ve amfibiler yaşıyor. Nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanlar arasında ise ayı, kurt ve vaşak gibi yabani hayvanlar yer alıyor. Nesli tükenen kedi türü İber Vaşağı dünyada yalnızca İspanya’da görülebiliyor.

Mevsimden mevsime göçmen kuşların da geldiği İspanya’nın kuzeyinde meşe ve gürgen, doğu kıyılarında ise yeşil meşeler, sulak bitkiler ve bozkırlar hâkim. İç kesimde ise karışık orman, güneyde meşe ormanları ve bozkırlar, bazı kesimlerinde çayır ve fundalıklar bulunuyor.

İspanya Kültürü

2014 yılında dünyada üçüncü en çok ziyaret edilen ülke olan İspanya’da turizm en büyük gelir kaynağı. Tarih öncesi kaya sanatı, tarihi şehirler ve binalar, köprüler, milli parklar ve doğa harikaları gibi değerleriyle İspanya, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde İtalya ve Çin’den sonra 44 dünya mirasıyla üçüncü sırada bulunuyor.

Dünyaca ünlü ve usta ressamlar olan Valazquez (17. yüzyıl), Goya (18. yüzyıl), Picasso (19. yüzyıl), Dali ve Miro (20. yüzyıl), İspanya’nın sanat dünyasına kazandırdığı en önemli isimlerden. İspanyol edebiyatçı Miguel de Cervantes Saavedra’nın romanı olan Don Kişot (Don Quijote), İspanyol altın çağına örnek teşkil eden en akıcı edebi eseri olduğu kadar modern Batı edebiyatının önemli kurgu romanları arasında gösteriliyor.

Akdeniz kültürünün izlerinin görüldüğü İspanya’nın sosyal yaşamında İspanyollar rahat kişilikleriyle tanınıyor. İspanya’nın öğle uykusunu tanımlayan siesta kültürü de bu rahatlığı açıkça gözler önüne seriyor. İspanya’da her öğlen saat 13.00 ile 17.00 arasında bütün mağazalar, yerel dükkanlar, hatta devlet daireleri bile öğle yemeği ve siesta için kapanıyor.

İspanyollar, kelimenin tam anlamıyla futbol delisi bir millet. Futbol, ülkenin en popüler sporu ve İspanyollar gerçekten de bu sporda oldukça başarılılar. Şimdiye kadar futbolda kazanılabilecek tüm kupaları kazanan İspanya’nın, en iyi takımları olan Real Madrid ve Barcelona arasında da yıllardır süren ezeli bir rekabet bulunuyor.

Flamenko, Güney İspanya’nın Endülüs, Extremadura ve Murcia bölgelerinde doğan ve İspanya’nın dünyaca ünlü müzik ve dans sitili. Kabul edeni de reddedeni de olsa, şüphesiz Boğa Güreşi İspanya’nın önemli tarihi ve kültürel parçası. Yılda yüzlerce festival düzenleyen İspanya, en eski festivali olan Romeria de Nuesra Senora de le Cabeza ile, 800 yıllık tarihi geçmişe sahip. Fiesta de los Patios kutlamaları ise 2013’te UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alındı.

İspanya Gezilecek Yerler

ispanya hakkında bilgiler

Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan ülkelerinden İspanya, tarihi, kültürü, gastronomi ögeleri ve dinamik yaşamı ile seyahat etmeyi sevenler için en güzel rotalardan.

Madrid, ülkenin en büyük şehri ve başkenti, aynı zamanda bir kültür şehri. Dünyanın en ünlü tarih ve kültür müzesi Prado, Kraliyet Sarayı, masalsı Orta Çağ kalesi Segovia ve Roma Su Kemeri şehrin cazibe merkezleri. Önemli şehirler arasında Barselona, La Caruna, Malaga, Cordoba, Granada, Ovieda, Sevilla, Valencia, Vizcaya bulunuyor.

Ülkenin ikinci büyük şehri Barselona ise Katalonya bölgesinde yer alıyor. 130 yıl önce inşasına başlanan ve hala inşaat çalışmalarının devam ettiği La Sagrada Familia Kilisesi Barselona’nın en çok ziyaret edilen tarihi yapısı.

Barselona’da kendi tarzında birçok güzel yapı inşa eden ünlü mimar Antoni Gaudi’nin imzasını taşıyan kilisenin yanı sıra yine aynı ismin tasarımı olan Park Güell, Picasso Müzesi, kentin tarihi bölgesi Gotic, Akdeniz’in en hareketli limanlarından biri olan Barselona Limanı, Barcelonata Plajı, şehrin kalbi sayılan Plaça d’Espanya Meydanı da görülecek yerler arasında.

İslam mimarisinin en görkemli örneklerinden olan ve Endülüs bölgesinde, Granada kentinde yer alan Elhamra Sarayı, Endülüs Kralı Badis Ben Habus tarafından yaptırılmış tarihi bir yapı. Eğer, İspanya’ya seyahat edecekseniz, iki farklı kültürün karışımıyla ortaya çıkan Elhamra Sarayı ile birlikte Endülüs’ün çok kültürlü mirasını görmek için Granada’ya uğramayı unutmayın.

İspanya’nın güney bölgesinde bulunan küçük bir ada olan İbiza Adası, tatilde çılgın bir eğlence geçirmek isteyenlerin ziyaret ettiği adreslerin başında geliyor. Sadece Avrupa’nın değil, bütün dünyanın eğlence merkezi haline gelen İbiza’da, canlı müzik ve partiler hiç durmadan sabaha kadar devam ediyor.

İspanya Festivalleri

Üç matadorun bir boğa ile ölümüne savaşı olan boğa güreşleri, eski çağlardan bu yana İspanyol kültürünün en önemli parçası. Bu güreş sonunda matador boğayı ustalıkla öldürebilirse zaferinin ganimeti olarak boğanın kulağını evine götürebiliyor. Her yıl onlarca insanın yaralandığı bu güreşlerin hayvan hakkı ihlali olup olmadığı ise hala tartışılıyor.

İspanya her yıl birçok festivale ev sahipliği yapıyor ama bunların en ünlüsü ve en eğlencelisi Domates Festivali. Her yıl ağustos ayının son çarşamba günü Valencia’nın Bunyol bölgesinde düzenlenen festivalde, bir saat boyunca domates savaşı yapılıyor. Festivalde kullanılan domatesler tüketime uygun olmayan, düşük kaliteli domateslerden seçiliyor.

San Fermin Festivali ise İspanya’nın Navarra Bölgesinin Pamplona kentinde her yıl 6 Temmuz ile 14 Temmuz arasında düzenlenen bir kutlama. Bu kutlama, dünyada daha çok boğaların cadde ve sokaklarda koşması ile tanınıyor. Boğalar kentin Old Town bölgesindeki daracık sokaklarda, insanların arkasından koşturuluyor.

İspanya mutfağı

Dünya zeytinyağı üretiminin yüzde 45’i İspanya tarafından karşılanıyor. Bunun yüzde 20’sini ise sızma yağ oluşturuyor. İspanya’nın Valencia kentine has, pirinç, et, balık, deniz ürünleri ve sebzelerden oluşan, safranın renk ve eşsiz tat verdiği geleneksel yemeğe paella adı veriliyor. Aslen Valensiya Bölgesine özgü bir yemek olan Paella, zamanla İspanya’nın milli lezzetlerinden biri olmuş.

İspanya’nın her barında bulabileceğiniz parmak boyundaki atıştırmalıkların genel ismi Tapas. İspanya’da akşam saatlerinde küçük arkadaş grupları birkaç kadeh içki içip tapas atıştırmak için küçük barlarda buluşma geleneğini yaşatıyor. Her masada görebileceğiniz Tapas çeşitleri arasında genellikle patates, kalamar, sosis, peynir ve zeytin bulunuyor.

İçki kültürünün önemsendiği bir ülke olan İspanya, dünyanın en büyük üçüncü şarap üreticisi. Aslında bir meyve şarabı olan Sangria ve tanınmış İspanyol biraları, sıcak yaz günlerinde insanın içini ferahlatıyor. Seyahatinizde, şimdiye kadar denediklerinizden tamamen farklı bir lezzete sahip İspanyol kahvelerine de bir şans vermeyi unutmayın.

İspanya nerede 📍

İspanya, Avrupa kıtasında yer alıyor. Ülke, Güneybatı Avrupa ülkeleri arasında. Avrupa’nın güneybatısında, İber Yarımadası’nda bulunan İspanya’nın resmi adı İspanya Krallığı. Avrupa’nın en büyük yüzölçümüne ve en kalabalık nüfusa sahip ülkelerinden İspanya’nın yüzölçümü 505.990 km².

Güneyde ve doğuda Akdeniz, kuzeyde ise Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkenin komşuları batıda Portekiz, kuzeyde Fransa ve Andorra, güneyde ise Cebelitarık. İspanya aynı zamanda Kuzey Afrika’da, Fas’ın kuzey kıyılarında Ceuta and Melilla adlı iki özerk yönetim bölgesine de sahip.İspanya’ya nasıl gidilir

İspanya-Türkiye arasında Madrid, Barselona, Malaga, Bilbao, Valensiya ve Sevilla’ya direkt uçak seferleri bulunuyor. Türk Hava Yolları İstanbul Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan haftanın her günü, yaklaşık 4 saat süren direkt uçuşlarla İspanya’ya ulaşabilirsiniz.

Avrupa’nın farklı kentlerinden İspanya’ya aktarmalı uçuşlarla da ulaşım mümkün. Ukrayna Hava Yolları ile Kiev’den, KLM ile Amsterdam’dan, Air France ile Paris’ten, Lufthansa ile Frankfurt’tan İspanya’ya bir aktarma ile uçuş seçeneği bulunuyor. Aktarmalı yolculuk süresi havalimanında beklemeye bağlı olarak 8-12 saat arasında değişiyor.

Festivalleri, mutfak kültürü, spora ve sanata verdiği değerle öne çıkan İspanya, Akdeniz’in tüm sıcaklığını ziyaretçileri ile paylaşıyor. Siz de kendinizi bu etkileyici ülkenin güzelliklerine doğru bırakarak, unutamayacağınız bir seyahate adım atın.

2 Yorumlar

  1. İspanya gerçekten çok güzel yazı ile birlikte bütünleşmiş emeğiniz için teşekkürler,
    El hamra sarayı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında inşAllah gitmeyi oraları görmeyi istiyorum tarih seven biri olarak ve tabikide La Sagrada Familia Kilisesinide

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz