Hyde Park, İngiltere’nin başkenti Londra‘da yer alan, her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlayan, dünyanın en ünlü şehir parklarından biri. İngiltere’deki 8 kraliyet parkından biri olan meşhur park, nefes kesen doğal güzelliği ve yemyeşil dokusunun yanı sıra Londra’nın en hareketli etkinlik ve festivallerine de ev sahipliği yapıyor.

Londra kent merkezinin en önemli soluk alma alanı olan parkta eğlence mekanları, gölde yüzme, botla gezinti, bisiklet turları, paten, eğitici gösteriler gibi etkinlik alternatifleri ile restoran ve kafeler yer alıyor. Parkın en ünlü noktası ise herkesin fikrini özgürce dile getirebildiği Speakers’ Corner.

Hyde Park

İngiltere’nin başkenti Londra’da yer alan Hyde Park, şehir merkezinin en büyük parkı unvanını taşıyor. Londra’da Kraliyet Ailesi’ne bağlı 8 parktan biri olan park, Serpentine Gölü tarafından ikiye bölünmüş bir arazide yer alıyor. West Carriage Drive ile Kensington Gardens’ın birleşiminden oluşan park 2,5 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip.

Hyde Park, Londra

Hyde Park arazisi 1536 yılında İngiltere Kralı 8. Henry tarafından av alanı olarak kullanılmak üzere Westminister Manastırı keşişlerinden satın alınmış. 17. yüzyılda I. James tarafından halka açılan park, bir dönem soyguncular ve düello için parkta toplanan asiler tarafından işgale uğramış. Kral II. George’un karısı Kraliçe Caroline’in himayesine almasının ardından kötü şöhretinden sıyrılan parkı günümüzde ikiye ayıran yapay Serpentine Gölü de bu dönemde inşa edilmiş.

Malta

1851 yılında sanayi, ekonomi ve askeri sergileri içerisinde barındıran Great Exhibiton’a (Muhteşem Sergi) ev sahipliği yapan park, Londra kent merkezinde yoğun kent mimarisinin içerisinde kurtarılmış bir bölge olarak kabul ediliyor. Londra’nın halka açık en büyük yeşil alanı olan park günün her saati soluklanmak, temiz hava almak, piknik yapmak, yürüyüş yapmak ya da bisiklet sürmek isteyenler tarafından ziyaret ediliyor.

hyde park hakkında bilgiler

Hyde Park’ın turistik yerleri

Hyde Park’ın kendine özgü nefes kesici güzelliğinin yanı sıra, birçok turistik bölgesi de bulunuyor. Barclaycard tarafından sunulan British Summer Time gibi konserler düzenli olarak yapılıyor. Parkta her yıl 7 Temmuz’da, 2005 Londra saldırısında hayatlarını kaybedenler adına herkese açık bir tören düzenleniyor. Parkta kraliyete ait önemli günlerde düzenlenen geleneksel top atışlarını binlerce kişi izliyor.

Parkı ikiye ayıran Serpentine Gölü‘nde yüzmek de oldukça popüler aktivitelerden biri. Gölde yüzmeye hazirandan ekim ayı sonuna kadar izin veriliyor. Islanmadan suyun keyfini çıkartmak isteyenler için göl üzerinde turlayabileceğiniz deniz bisikletleri ve kanolar bulunuyor.

Çocuklar için bir oyun alanının bulunduğu Hyde Park’ta yaz döneminde pazar akşamları ücretsiz akşam konserleri düzenleniyor. Parkın Grand Entrance adı verilen ana giriş kapısının yanındaki geniş alanda dünyaca ünlü isimlerin halka açık konserleri gerçekleştiriliyor. Hyde Park’ta konser veren ünlüler arasında Pink Floyd (1970), Red Hot Chilli Peppers (2004), Queen (1976), The Rolling Stones (1969), Roy Harper (1971) ve Jethro Tull (1968) bulunuyor. Efsanevi İngiliz grubu Beatles’ın 1964 yılında çıkardığı Beatles for Sale albümünün çekimleri de Hyde Park’ta yapılmış.

Parkın en ünlü noktası ise parkın kuzeydoğusunda Marble Arch tarafında bulunan Speakers’ Corner (Konuşmacının Köşesi). Özgürce konuşmak isteyenlerin buluşma noktası olan bu köşe, İngiltere’de 1872 yılında çıkarılan Özgür Düşünce Yasası’nın kazanımı. Zaman zaman radikal gösterilere de maruz kalan bu köşede pazar sabahları dileyen herkes düşüncesini dile getiriyor.

Kensington Sarayı’nın yanı başında yer alan ve Kralın Yolu olarak bilinen Route du Roi, Kral III. William tarafından yaptırılan at yarışı pistine ev sahipliği yapıyor. Parkta görmeniz gereken yerlerden biri de Prenses Diana anısına yaptırılan çeşme. 2004 yılında Serpentine Gölü’nün güneyinde, oval taştan inşa edilen çeşme, parkı ziyaret edenlerin uğrak noktalarından.

Hyde Park’ın sosyal tesisleri

Turistik eğlenceler ve harika doğası dışında Hyde Park, bir şeyler yiyip içmek isteyenler için çok sayıda alternatife sahip. Ufak atıştırmalıklardan restoranlara kadar oldukça geniş bir yemek yelpazesine sahip olan parkın içinde bulunan kafe ve fast food büfelerinde dondurmadan sıcak yemeklere kadar birçok çeşit bulunuyor.

Bir zamanlar polis gözlem evinin de bulunduğu eğitim parkı ve oyun parkları çocuklar düşünülerek yapılmış. Burada çocuklar ve ziyaretçiler doğa ve parkı çevreleyen flora hakkında bilgilendiriliyor.

Londra Hyde Park

Hyde Park nerede

Hyde Park giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Rangers Lodge, Hyde Park, London. W2 2UH
📲 www.royalparks.org.uk ☎️+44 300 061 2000
🕘 Ziyaret saatleri: Hyde Park ziyaret saatleri 05.00-24.00. Park, haftanın 7 günü ziyarete açık.
💶 Hyde Park bilet ücreti: Hyde Park ücretsiz ziyaret edilebiliyor.
🚌 Ulaşım: Hyde Park’a Londra metrosunun Lancaster Gate (Central Line), Marble Arch (Central Line), Hyde Park Corner (Piccadilly Line) ve Knightsbridge (Piccadilly Line) istasyonlarında inerek ulaşabilirsiniz. Parka gelebileceğiniz otobüs hatları ise kuzeyde C2, 6, 7, 10, 16, 19, 23, 36, 52, 73, 82, 98, 113, 274, 390, 414; güneyde 2, 36, 137, 148, 159, 436; batıda 9, 10, 14, 19, 22, 52, 74, 94, 148, 414; doğuda ise 8,15, 23, 30, 38 ve 274.

İngiltere’nin başkenti Londra gezilecek yerler arasında bulunan Hyde Park, yalnız Londra2nın değil dünyanın da en ünlü şehir parklarından. İster doğanın kusursuz güzelliğini ister zamanda yolculuk hissini deneyimlemek için parkı ziyaret edebilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz