Hatila Vadisi Milli Parkı, Artvin il sınırların içerisinde, Taşlıca Mahallesi yakınlarında yer alıyor. 1994 yılında milli park ilan edilen bölge, Hatila Vadisi’nin iki yakasında, yemyeşil ormanlarla bezeli, Hatila Deresi başta olmak üzere irili ufaklı çok sayıda dere ve su kaynağıyla Doğu Karadeniz’in cennet köşelerinden.

Yüzölçümü 16 bin 944 hektar olan Hatila Vadisi Milli Parkı’nda yükselti 170 metreden başlayarak 3 bin 224 metreye kadar uzanıyor. Yükselti farkı nedeniyle zengin biyoçeşitliliğe ve kendine özgü görselliğe sahip olan milli park, V tipi, dar tabanlı, derin bir vadi boyunca uzanıyor. Karadeniz Bölgesi‘nde yer almasına rağmen Akdeniz Bölgesi bitki türlerini içeren vadi bu özelliği ile benzersiz bir görünümde.

Hatila Vadisi
Hatila Vadisi

Hatila Vadisi Milli Parkı 🇹🇷

Hatila Vadisi Milli Parkı, Doğu Karadeniz Bölgesinde Artvin il sınırları içerisinde yer alıyor. 16 bin 944 hektar genişliğindeki alan 1994 yılından bu yana milli park statüsünde. Hatila Deresi ve çok sayıda yan derenin meydana getirdiği dar tabanlı vadi milli park boyunca uzanıyor. Vadideki eğim kırıklarının yarattığı şelaleler görsel şölen yaşatıyor. Vadi yatağının derine doğru aşınması sonucunda bazı bölümlerde yamaçların eğimi yüzde 80 ile yüzde 100’e ulaşıyor.

Milli park genelinde yeşilin onlarca tonunu görmek mümkün. En ilginç özellik ise Akdeniz iklim karakterine rastlamak. 500’ü aşkın endemik bitki türünün yanı sıra, ayı, domuz, tilki, porsuk, yaban keçisi, sansar, atmaca, kartal, çakal, dağ horozu, Hopa engereği ve alabalık gibi pek çok hayvana ev sahipliği yapıyor.

Malta

Doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık gibi aktiviteler için oldukça uygun bir ortam sağlayan milli park yaban hayatı zenginliği, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlarıyla ekoturizm altyapısına da sahip.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün koruması altında olan Hatila Vadisi Milli Parkı, aynı zamanda Türkiye’nin en yüksek cam teraslarından birine ev sahipliği yapıyor.

Hatila Cam Seyir Terası

Hatila Vadisi Cam Terası, yol kenarında, kayalıklar üzerine kondurulmuş. Kaya birleşim noktasından 15 metre mesafeye uzanan Hatila Vadisi Cam Terası, 7 metre uzunluğa ve 7.5 metre genişliğe sahip.

2015 yılında ziyarete açılan, 50 metrekare cam alana sahip seyir terası, Artvin kent merkezine 12 km uzaklıkta 490 metre rakımıyla Hatila Deresinden de 220 metre yükseklikte bulunuyor.

Gözünüzde çok görkemli bir yer olarak büyütmeyin, ama gitmeye görmeye değer. Doğrusu yol kenarındaki manzaradan farklı olarak sadece cam terastan aynı manzarayı görmüş oluyorsunuz.

Hatila Vadisi Cam Teras
Hatila Vadisi Cam Teras
artvin cam teras nerede
Artvin Cam Teras manzarası

Cam Terası gezmek için altı deri olan galoş giyilmesi zorunlu. Terasın çok yakınında ise manzarası enfes Cam Teras Restaurant var. Temel ihtiyaçlar için uğranabilir ama beklenti yüksek tutulmamalı. Yol uzun süreceğinden, durma şansınız da pek olmayacağından tuvalet ihtiyaçlarınızı önceden gidermeye bakın. Çocuklu aileler çim özellikle hatırlatmak istedim bunu.

Görsel bir şölen oluşturan, yeşilin bin bir tonuna şahit olabileceğiniz Hatila Vadisi Milli Parkında konaklayacak çadır yeri, karavan yeri, misafirhane ve pansiyon bulunuyor. Park sahası içerisinde ziyaretçilerin günübirlik kullanımı için belirlenmiş piknik alanı, kafe ve restoran da var.

Hatila Vadisi Milli Parkı nerede📍

Hatila Vadisi Milli Parkı, Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin il merkezinde konumlanıyor. Artvin’in Taşlıca Mahallesi’nde, kent merkezinin 10 km batısında yer alan milli park, Hatila Vadisinin iki yanında, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın koruma sahası içerisinde. Artvin’den Hatila Milli Park girişi 10 km, girişten cam teras ise 5 km.

Hatila Vadisi Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret saatleri

🗺 Adres: Taşlıca Mahallesi, Artvin 📲 www.hattilavadisi.tabiat.gov.tr
🕘 Ziyaret saatleri: Hatila Vadisi Milli Parkı ziyaret saatleri
💶 Hatila Vadisi Milli Parkı bilet ücreti: Hatila Vadisi Milli Parkı giriş ücreti yaya ve bisiklet 4TL, öğrenci 2TL, Motosiklet 6TL, otomobil-cip: 12TL, minibüs 36TL, otobüs 108TL.
🏕 Hatila Vadisi Milli Parkı konaklama ücreti: Milli parkta konaklamak isteyenler için çadır yeri ve karavan yeri (günlük) 33TL, 2 yataklı kır evi 135TL, 3 yataklı kır evi 160TL, 4 yataklı kır evi 200TL, 5 yataklı kır evi 245TL, 6 yataklı kır evi 290TL, misafirhane 65TL.

Hatila Vadisi Milli Parkı ve Cam Terasa nasıl gidilir 🚘

Artvin il merkezine 10 km uzaklıkta olması ile ulaşımın hayli avantajlı olduğu Hatila Vadisi Milli Parkı, yıl boyu trekking, fotoğraf tutkunlarının akınına uğruyor. Trabzon’a 245 km, Hopa’ya 75 km, Batum’a 81 km (Gürcistan), Ankara’ya 978 km, İstanbul’a 1.306 km, İzmir‘e 1.570 km ve Artvin şehir merkezine de 10 km mesafede bulunan Hatila Vadisi Milli Parkı’na en yakın havalimanları Hopa (Batum), Kars ve Trabzon’da bulunuyor.

Hatila Vadisi Cam Terasının olduğu yöre bakir ve büyüleyici coğrafyaya sahip. Artvin Cam Teras, şehir merkezine yakın gözükse de virajlı ve beton tek şeritli dağ yolu nedeniyle ulaşmak oldukça vakit alıyor. Yol boyunca ara ara cpler bırakılarak karşılıklı yol verme sağlanmış. Yolun bir tarafı hep uçurum olduğundan 30 km hızın üstüne pek çıkmayın, sakince gidin.

hatila vadisi cam teras nasıl gidilir

Hatila Vadisi Milli Parkına uçakla nasıl gidilir: Hatila Vadisi Milli Parkı’na en yakın havalimanı Gürcistan’ın Batum şehrinde. Batum havalimanı ‘Artvin Hopa’ ismiyle iç hat uçuşlarında kullanılıyor. Bu havalimanını kullanan Türk vatandaşları pasaportsuz, yalnızca yeni tip kimlik kartıyla Batum’a uçup, Batum’dan Artvin Hopa’ya otobüsle geçebiliyor.

Batum Havalimanı’ndan Hatila Vadisi Milli Parkına nasıl gidilir: Batum Havalimanı, Artvin kent merkezine 84 km uzaklıkta. Artvin ve iç hat uçuşları için Batum Havalimanı’nı kullanan tüm yolcular için HAVAŞ otobüsleri Batum Havalimanı-Hopa Limanı arasında ücretsiz servis hizmeti veriyor. Hopa Otogar’dan Artvin il merkezine her saat düzenli dolmuş seferleri bulunuyor. Artvin merkezden ise dolmuşlarla Hatila Vadisi’ne gidebilirsiniz.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Hatila Vadisi Milli Parkına arabayla ve otobüsle nasıl gidilir: Zorlu ulaşım şartları nedeniyle şehirleşme ve insan tehdidinden uzakta kalmayı başaran Hatila Vadisi Milli Parkı’na kara yolu ulaşımı için Türkiye’nin farklı kentlerinden Artvin’e düzenlenen şehirlerarası otobüs seferlerine göz atabilirsiniz. Artvin şehir merkezinden dolmuş ya da taksi ile milli parka ulaşabilirsiniz.

Artvin geneli engebeli bir araziye sahip olduğundan, özel aracınızla veya araç kiralayarak parka gelmeyi düşünüyorsanız, kent merkezinden tabelaları takip ederek, çok dar olan yollardan azami dikkat göstererek parka ulaşabilirsiniz.

Doğu Karadeniz’in eşsiz güzelliklerini keşfedebileceğiniz Hatila Vadisi Milli Parkı, yemyeşil dokusu, Akdeniz ikliminin yansımalarını taşıyan benzersiz iklim özellikleri ile Artvin çevresinde gezilecek en güzel yerlerden. Doğu Karadeniz turu yapacaksanız rotanıza burayı mutlaka ekleyin.

1 Yorum

  1. Hatila vadisine en yakın hava alanı olarak Batum, Kars ve Trabzon hava alanlarını yazmışsınız. Oysa hiç belirtmediğiniz Erzurum hava alanı Trabzon ve Kars hava alanlarından daha yakın. Ulaşım imkanları da daha iyi.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz