Bali Adası, hiç kuşkusuz Endonezya’nın en popüler adası. Sanskrit dilinde ‘huzur ve barış‘ anlamına gelen Bali Adası, hemen her evin aynı zamanda tapınağının da olduğu Bali, Tanrılar Adası olarak da biliniyor. Deniz, kumsallar, güneş, tropik iklim, kendine münhasır bir kültür ve güler yüzlü insanlar.

Bali, 17.000 adalı ülkenin, cennetten kopmuş köşelerinden biri. Yemyeşil pirinç tarlalarının eşsiz düzeni ile kartpostal görünümlü manzaraları, volkanları, yağmur ormanları gibi doğal güzellikleri, kadim Hindu geleneklerin gölgesinde süren rengarenk bir yaşam ile Endonezya’nın diğer adalarından farklılaşıyor.

Bali-Adasi

Güleryüzlü İnsanların Ülkesi: Bali

Bali, Güneydoğu Asya’nın doğal dokusunu bulabileceğiniz yerlerden biri. Deniz, kumsallar, güneş, tropik iklim, kendine münhasır bir kültür ve güler yüzlü insanlar. Bali adası tropik bir iklime sahip ve her yerinde dağlar, vadiler, göller, beyaz kumsallar ile masmavi denizler ile çevrili.

Aktif volkanların, yoğun ormanların, muhteşem plajların ve zengin, antik kültürünün hâkim olduğu Bali adasında sessizlik ve huzur masmavi deniz ile birleşiyor. Bali’nin bu huzurlu yaşam tarzına misafirpervelik, renkli ritüeller de eklenince turistlerin ve sanatçıların jenerasyonlar boyunca sürekli akın ettiği bir destinasyon haline geliyor.

Balinese hayat tarzını her yönüyle canlandıran, Hinduizm geleneğinden gelen benzersiz sanatsal seremonilerin hayat bulduğu kadim tapınakları, kültürel derinlikten doğmuş egzotik dansları, bir defa dinlediğinizde bile aklınızdan hiç çıkmayacak eşsiz müziği ve kültürel mirasıyla yeryüzündeki cennet diye tanımlanabilecek yerlerden birisi.

Hemen her bir evin aynı zamanda bir tapınağının da olduğu Bali, Tanrılar Adası olarak da biliniyor. Adanın dört bir yanında bulunan kutsal mekanlardan dolayı Tanrı’nın adası, Bin Tapınak Adası, Cennet Adası ve daha birçok isimle anılan Bali hoşgörü kültürünün hakim olduğu bir yerleşim yeri.

Dünyanın sanki cennetten kopmuş köşelerinden biri olan Bali, yemyeşil pirinç tarlalarının eşsiz düzeni ile kartpostal görünümlü manzaraları, volkanları, yağmur ormanları gibi doğal güzellikleri, kadim Hindu geleneklerin gölgesinde süren rengarenk bir yaşam ile Endonezya’nın diğer adalarından farklılaşıyor.

Bali, Sundra Adaları’nın Endonezya Takımadaları arasında belki de en iyi bilinen adası. Tropik bir iklime sahip ve her yerinde dağlar, vadiler, göller, beyaz kumsallar ile masmavi denizler ile çevrili. Eşsiz karakteri çok eski zamanlardan beri turistlerin ilgisini çekiyor. Burada Endonezya’nın diğer bölgelerine tezat olarak Hinduizm İslam ile başa baş gidiyor.

Bali, adeta bir mıknatıs gibi insanları kendisine bağlıyor. Anlatması çok güç bir his ancak bir kere ziyaret ettikten sonra insan tekrar geri gelip sonsuza kadar burada yaşamak istiyor. Bali birçok bölgesine çok önemli insanlar tarafından yatırım yapılmış ve gelecek vadeden bir ada.

Lüks ve tropik doğası, sanat eseri gibi tasarlanmış pirinç tarlaları, sayısız tapınakları, zengin sanat ve el işleri, rengârenk marketleri ve meşhur tapınak dansları tüm yıl boyunca devam ediyor ve büyülü görüntüsü ile ziyaretçilerini dünyanın dört bir yanından kendisine çekmeyi başarıyor.

Bali-Indonesia-Money

Hinduizm

Dünyanın en kalabalık Müslüman nüfusuna sahip Endonezya’da yer alan Bali Adasında yaşayan halkın çok büyük bir bölümü Hindu. 10 binin üzerinde tapınağın bulunduğu Bali ‘Tanrıların Adası’ olarak biliniyor.

Bali Hinduizm’i köklerini Hindistan’dan almakla birlikte Budizm’den ve eski animistik inançtan da etkilenmiş. Adadaki yerel hayatta her durumda nesnelerin doğalarında iyi ya da kötü ruhlar taşıdığı varsayılıyor. Adanın her alanına ada halkının inancı olan Hinduizm’in güçlü bir görmek mümkün. Balililer her sabah tanrılarına adaklar sunuyorlar.

Bali’de Hindu gelenekleri, törenleri ve festivalleri ile ilgi çekici bir yer. İlkbahar ve sonbahar arasında adada yedi önemli festival gerçekleştiriliyor. Bali takvimi Pawukon’a göre düzenlenen festivaller ada halkını turistlerle kaynaştırıyor, şehirleri müzik, renk ve ışık şölenine dönüştürüyor.

Galungan Festivali iyiliğin (Dharma) kötülüğü (Adharma) yenmesinin şerefine kutlanıyor. Bu günde Bali Tanrılarının dünyaya indiği kabul ediliyor. Dansçılar tanrıçayı simgeleyen aslan maskesi ve kostümüne bürünüyor. Bu dansın farklı çeşitleri bulunsa da, en tehlikeli ve kutsal sayılanı Barong. Çünkü insanları kötü cadı Rangda’dan koruyor. Barong, festival sırasında tapınak tapınak dolaşıyor, diğer dansçı ve müzisyenler halkı eğlendirirken ani, sürpriz gösteriler sergiliyor. Festival, Kunningan töreniyle sona eriyor.

Bali Tapınakları

Tapınaklar Adası olarak da bilinen Bali’de her evde, köyde ve birçok yol ayrımında küçük de olsa dini yapılar bulunuyor. Adadaki tapınakların çok büyük bir kısmı ortak mimariye sahip, sadece büyüklükleri değişiyor. Bali’de yaşam, ölüm, hasat, bolluk, bereket, yağmur gibi yaşamın içerisinde, insan hayatını etkileyen doğal olaylara ithaf edilen birçok tapınak bulunuyor. Bir tapınağı ziyaret etmek için en iyi zaman, tapınağın en güzel şekilde süslendiği seremoni anı.

Bali’de 10 binden fazla irili ufaklı tapınak bulunuyor. Tapınakların her biri 210 günlük Bali yılı içerisinde en az 1 kez seremoniye ev sahipliği yapıyor. Her yıl dönümü odalan adı verilen ve tapınak rahibi tarafından belirlenmiş bir günde kutlanıyor.

Azerbaycan

Üç gün süren kutlamalardan önce tapınak temizleniyor, kutsanıyor ve çiçekler, saronglar, renkli şemsiyeler ile süsleniyor. Tapınağa giden yollar rengârenk bayraklar, flamalar ve dekore edilmiş bambu ağaçları ile bezeniyor. Adanın dört bir yanından gelen insanlar dua ediyor.

Tapınağı ziyaret edenler seremoni dansını yapıyor, tiyatro ve müzik gösterileri düzenliyor ve tanrılarına ve ruhlarına sunak olarak yemek bırakıyor. Kutlamalar tapınak duvarları içerisinde yapılırken ortamı aromatik yağ ve tütsü kokuları ile birlikte orkestranın huzur verici tınıları kaplıyor.

Tapınağın bir köşesinde insanlar dizleri üzerinde oturmuş sunaklarını sunuyor ve kutsal su ile pirinçle kutsanıyorlar. Bir başka köşede ise izleyiciler altın renkli kıyafetler içindeki dansçı kızları hayranlıkla izliyor. Gölge oyunları yüz yıllardır süregelen bir gelenek ve kötü ruhları kovduğuna inanılıyor.

Görünüm olarak hemen hemen birbirinin aynısı olan tapınaklar, geçmişleri ve tarihleri ile birbirinden ayrılıyorlar. Tapınak ziyareti yaparken uygun kıyafetler giymeyi unutmayın. Tapınaklardaki kutlamalar için rehberli turlar düzenleniyor.

Malta
Bali-Adası-Endonezya

Bali adasının en büyük kenti ve başkenti olan Denpasar şehri uluslararası havalimanın varışta ücretsiz 1 aylık turist vizesi alabiliyorsunuz. Uçakta size verilen immigration formunu da doldurup eklemeniz gerekiyor. Pasaport kontrolündeki memur, eşinin bir akrabasının Türkiye’ye gittiğini, çok beğendiğini, bir gün kendisinin de gitmek istediğini heyecanla anlatıyordu bana. Sonrasında ise taksi ofisindeki memurlar ve taksi şoförü de öyle güler yüzlüydü.

Havalimanına inip vizemi alıp, kalacağım homestaye geçmek için taksiye bindiğimde sadece yarım saat geçmişti. Saat 21’de indiğim Bali havalimanının çıkışındaki taksi ofisinden 135.000 ID Rupiah karşılığı olan 26 lira ödeyerek gideceğim yere bilet aldıktan sonra taksi sürücüsünü takip edip havalimanının karşısındaki yolu geçip otoparktaki taksiye atladım. Dileyen oradan geçen taksilerden biriyle de pazarlık yapıp gideceği yere onlarla gidebilir.

Havalimanı çıkışında hissettiğim ilk şey nemli, ılık ve tütsü kokan tipik bir Asya kokusuydu. Her yanda motosikletliler var, trafik tam bir keşmekeş. Daracık çift şerit yolda önünde biraz boşluk bulan hemen o alana dalıyor, sıklıkla da korna sesi duyuyorsunuz. Hemen her sollamada kornaya basmak alışkanlık sanırım burada. Google Map sağ olsun, taksi şoförünün bilmediği adrese benim yönlendirmemle kolayca bulabildik.

Bali’nin kalbi Kuta’da atıyor. Eğlence ve plaj keyfiyle adanın en popüler yerlerinden olan Kuta, Denpasar havalimanına 15 dakika uzaklıkta bulunuyor.

70’li yılların gezginlerinin İstanbul, Kabil, Katmandu ile birlikte gözde duraklarında Kuta, geçimini balıkçılık ve tarımla geçiren küçük ve sakin bir balıkçı kasabasıyken, şimdilerde kumsalları sörfçüler ve tatilcilerle dolu hayatın sadece turizmin etrafında döndüğü bir şehir haline gelmiş.

Kuta’ya vardığımda beni en çok şaşırtan şey trafiğin ne kadar karışık olduğuydu. Daracık çift şerit yolda tam bir karmaşa içerisinde akan trafikte, her an nereden çıkacağı belli olmayan motosikletlilerle dolu. Kulağı tırmalayan korna sesleri, genzinizi yakan egzoz gazı şehrin nemli havasına karışmış durumda.

Sanur Plajı, Bali’nin gözde turistik yerlerinden biri. Denpasar’ın hemen doğusunda bulunuyor ve özellikle sörf yapmak isteyen turistler tarafından tercih ediliyor. Sanur Plajı’ndan fazla uzakta olmayan dalış ve şnorkel bölgeleri ise her seviyeden meraklılar için muhteşem bir su altı deneyimi sunuyor.

Dev bir kaya zerinde bulunan Tanah Lot, Bali’deki en meşhur Hindu tapınaklarından biri. Bali’de ziyaret edilebilecek en güzel yerlerden biri olan Tanah Lot özellikle öğleden sonra ve gün batımında en güzel manzarasına sahip oluyor.

Bali’nin en yüksek dağı olan Gununh Agung’un yamaçlarında bulunan Pura Besakih adayı kötülüklerden koruyan tapınaklar arasında en önemli olanı kabul ediliyor. Tapınak ismini dağın derinliklerinde yaşadığı inanılan ejderha tanrısından alıyor. Tapınak üst üste sıralanmış yedi terasta bulunan 28 binadan oluşuyor. Organize bir turla katılmak en pratik çözüm olur sanırım. Bölgedeki kişisel rehberler biraz fazla ısrarcı ve sinir bozucu olabiliyorlar.

Muhteşem beyaz kumlar ve olağanüstü temiz denizi ile Kristal Körfez hem efsanevi bir görüntüye sahip hem de Nusa Penida’da yer alıyor. En çok tercih edilen dalış bölgelerinden biri.

Kaldığım pansiyonun adı Ombak Bagus ve Bali’nin Canggu taraflarında. 4 kişilik dorm odasının gecelik fiyatı 15 Lira. Geceliği ortalama 50 Lira olan Avustralya hostellerinden sonra kahvaltı dahil olan bu fiyat oldukça ucuz. Turistik bir yer değil, Hollandalı Yours ve eşi Marika tarafından işletiliyor. Sıcak samimi bir ortamı var, zaten Bali’nin de diğer yerlerden farkı bul. Herkes samimi ve güler yüzlü.

Odaya benden önce yerleşmiş olan Güney Afrikalı Nick ve diğer iki Hollandalı misafir olan Tom ve Kim ile tanıştım. Herkes güler yüzlü, hoş sohbet. Hepsi de sörfçü. Adanın okyanusun güney kısmına bakan denizi sörf tutkunları için elverişli. Yüzmek için dingin denizleri sevenler için de pek uygun sayılmaz.

Akşam yemeği için bir şeyler atıştırmak için dışarıdaki birkaç yere baktım ama artık gece yarısı olduğundan kapalıydılar. Homestaye dönüp günlük kahvaltı için buzdolabında bulunan malzemelerden kendime kahvaltılık bir şeyler hazırladım. Sonrasında ise derin bir uyku.

Elizabeth Gilbert’in ünlü kitabının kapağında yer alan kelimeler gibi: ‘Ye, dua et, sev‘ felsefesi Bali’de yüzyıllardır hayat bulmuş bir yaşam tarzı. Tanrıların memnun edilmesi ve kötü ruhların yatıştırılması için ilginç ritüellerin yapıldığı bu kültür keşfedilmeyi bekliyor.

Day 344: Endonezya:1. Bali, 13 Temmuz 2011

Önceki blog yazısıAvustralya Gezi Turu Rotam
Sonraki blog yazısıKuningan Gününde Motosiklet Kazası, Bali
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

4 YORUM

  1. Selamlar, Bali’deki otel fiyatlari ve hangi dil konusuldugu, ulasim haklarinlarin da yani Turkiye’den veya Fransa’dan nasil ve ne sekilde gidebilecegimiz hakkinda bilgilendirilmek isterim.

  2. Egzotik ve büyüleyici. Ne desem hakkında az tanımlamak için, gittim, gördüm, aşık oldum, geldim. Bir başka dünya gibiydi, gerçek olamsı zor bir yer gibi. Çok sevdim ben, yine yine gideceğim.

  3. Bali en çok görmek istediğim yer. Bir belgeselde izledim ve odur budur hayllerimi süslüyor. Sizin yerinizde olmayı çok isterdim.

  4. Merhaba Bali’ye sehat etmeyi dusunuyorsaniz veya Bali hakkinda bilgi almak isterseniz Balideki ofisimizi arayabilirsiniz..hava alani karsilama, otel transferleri, konaklama, Turk rehber esliginde gezi turlari ,profesyonel fotograf cekimi,balayi ve seramoni organizasyonlari basta olmak uzere bilgi almak istediginiz her konuda yardimci olmaktan mutluluk duyariz… Bali Memories Ofis Adres : Jl.Kartika Plaza – Kuta Paradiso Hotel Bali, tel :(+62) 361 757 356 balimemories@outlook.com

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın