İsveç‘in en büyük şehirlerinden Göteborg, ülkenin kuzeybatısında, Kuzey Denizi kıyısında yer alıyor. Yemyeşil ormanlar, irili ufaklı göller, akarsular ve üniversite gençliğinin yarattığı hareket kenti anlatmak için kullanılan benzetmelerden. İsveç’in diğer kentleri ile karşılaştırıldığında sıkı sıkı kendi kültürü, dili ve karakterine sahip çıkan bir görünümde.

Göteborg, metropol olarak adlandırılmasına rağmen doğayla ve kendiyle barışık bir halde. Bir liman şehri olarak İsveç’in dünyaya açılan kapısı olarak da adlandırılan şehir Gulf Stream akıntısının etkisiyle ılıman bir iklime sahip. Başkent Stokholm’den sonra ülkenin en büyük ikinci şehri aynı zamanda.

göteborg nerede

Şehir planı Hollandalılar tarafından yapılan Göteborg, uzun cadde ve kanallarıyla Amsterdam’ı andıran bir görünüme sahip. Şehri tanımanın en kolay yolu Paddan ismi verilen teknelerle kanal turu yapmak. Ülkenin dünyaya açılan kapısı Göteborg, İskandinavya’nın en büyük lunaparkı olan Liseberg Lunaparkı ile de biliniyor.

Göteborg hakkında kısa bilgiler 🇸🇪

Göteborg, resmi adı İsveç Krallığı olan İsveç’in başkent Stockholm’den sonra en büyük ikinci şehri. Kuzey Denizi’ne bakan Kattegat Körfezi’nin kıyısında yer alan şehir doğal güzellikleriyle muhteşem manzaralara sahip.

Malta

Orta Çağ’da, 17. yüzyılda kurulan şehir, günümüzde büyük ölçüde göçmenlerden oluşan nüfusu ile çok kültürlü bir görünüm taşıyor. Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinden çok sayıda kişinin yaşadığı şehir, zengin kültürel yaşamı ve deniz ürünleri sunan gurme restoranları ile İsveç’in en etkileyici kentlerinden biri.

Göteborg’da İsveç’in resmi dili İsveççe konuşuluyor. Ülkede eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan hemen herkes İngilizce de konuşabiliyor. İsveç para birimi Kron. Göteborg, Türkiye’den 1 saat geride. Şehrin nüfusu 650 bin.

Göteborg’a gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Daha uygun bir Göteborg tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Göteborg nerede 📍

Göteborg, Avrupa kıtasında yer alan İsveç’in bir şehri. İsveç aynı zamanda bir Kuzey Avrupa ülkesi. İsveç’in kuzeybatısında konumlanan şehir Kuzey Denizi’nin kıyısında önemli bir liman kenti.

Göteborg’a nasıl gidilir ✈️

Göteborg’a hava yoluyla ulaşım: İsveç’in ikinci en büyük havalimanı olan Göteborg Havalimanı’na İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri bulunuyor. İstanbul-Göteborg uçuş süresi 3 saat 40 dakika. İstanbul’dan farklı hava yolu şirketleri ile aktarmalı uçuşlarla da Göteborg’a ulaşım mümkün.

Göteborg Havalimanından şehir merkezine ulaşım: Göteborg Havalimanı, şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer alıyor. Havalimanından şehir merkezine ulaşım için belediye otobüsü, taksi, özel transfer aracı ve araç kiralama seçenekleri bulunuyor.

Otobüsler Göteborg Havalimanı’ndan Göteborg şehir merkezine ulaşım için en çok kullanılan ulaşım aracı. Flygbuss otobüsleri kent merkezine, Swebus otobüsleri ise başkent Stockholm’e gidiyor.

göteborg nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Göteborg, İsveç’in zengin kültür sanat yaşamıyla öne çıkan şehri. İskandinavya’nın en büyük film festivali Göteborg Film Festivali her yıl kasım ayında gerçekleştiriliyor. İskandinav Yarımadası’nın en büyük eğlence parkı unvanını taşıyan Liseberg Lunaparkı’nı her yıl 3 milyon kişi ziyaret ediyor.

İsveç Sergi ve Kongre Merkezi (Svenska Mässan),etkinlikler bölgesinin ortasında yer alıyor. Her yıl yüzlerce etkinliğin düzenlendiği bu yapının yanı sıra Liseberg Eğlence Parkı, Scandinavium Arena, Ullevi Stadyumu, Universeum Bilim ve Araştırma Merkezi ile Dünya Kültürleri Müzesi de bu bölgede. Her yıl 10 milyona yakın ziyaretçinin akın akın geldiği bu yerde oteller, restoranlar, kafeler, şık mekanlar, müzeler, alışveriş merkezleri, mağazalar yan yana sıralanıyor.

Göteborg Botanik Bahçesi 16 binden fazla bitki çeşidiyle Avrupa‘nın gözde botanik bahçelerinden. Şehir merkezinde bulunan Slottsskogen Parkı ve Göteborg Doğal Tarih Müzesi de listenizde olmalı.

Göteborg Operası, Göteborg Sanat Müzesi, Universeum Bilim Merkezi, Feskekôrka Balık Hali, Röhss Müzesi, Marstrand Adası ve Carlsten Kalesi şehirde görülecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz