Giftun Adaları, Mısır’ın dünyaca ünlü turistik destinasyonlarından birisi olan Hurgada yakınlarında yer alan, koruma altındaki Giftun Island National Park içerisinde yer alıyor. Hurgada, Mısır’ın dünyaca ünlü gözde turistik yerlerinden birisi.

Mısır‘ın görkemli tarihini gözler önüne seren Luksor ve Aswan’e yakınlığı; neredeyse yıl boyunca sunduğu plaj, deniz, güneş üçlüsü; şnorkelle veya scuba dalış açısından bir cennet olması Hurgada’yı öne çıkaran sebeplerden sadece birkaçı.

Kuşkusuz Kızıldeniz’in eşsiz güzelliği de buna eklemek gerekiyor. Bundan 10 yıl öncesinde Kızıldeniz ile ilk defa tanıştığımda büyülenmiştim. Hurgada’dan tekneyle 45 dakika uzaklıktaki Giftun Adası’nı görünce tekrar büyülendim.

Giftun Adaları, Hurghada

Kızıldeniz’in kristal berrak suları içerisinde yükselen bu küçük adalar Cennet Adaları olarak da biliniyor. Arapça büyük olanı Giftun Kebir, küçük olan ise Giftun Sughayer olarak adlandırılıyor. Hurgada Marina’dan kalkan tekneler buraya 45 dakikada ulaşıyor.

Malta

Hurgada Marina’dan kalkan tekneler buraya 45 dakikada ulaşıyor. Tekneden görünen ada ilk başta, benim gibi çokça tropikal ada gezmiş olanları, uzaktan görüntüsü ile sanki hayal kırıklığına uğratıyor. Adanın üzerinde tek bir ağaç bile bulunmuyor. Adanın tam zirvesinde belki 50 metre yüksekliğinde dev bir palmiye ağacı yükseliyor.

Tabi bu yanılgı uzun sürmüyor. Tekne demir atıp da, küçük teknelerle plaja eriştikten sonra kumların ve denizin güzelliği daha da yakından keşfedilince, adanın neden popüler olduğu anlaşılıyor. Rüzgarsız bir hava, dingin ve berrak bir deniz, kamışlarla hazırlanmış şezlonglar ve tertemiz düzenli bir plaj insanı baştan çıkarmaya yetiyor.

Giftun Adaları’ndan olan Büyük Giftun Adası üzerindehalka açık ve özel olmak üzere 2 plaj bulunuyor. Büyük Giftun Adası üzerinde yer alan Mahmya Plajı ise burayı bu kadar ünlü yapan yer. Turkuaz renkteki Kızıldeniz’in dingin sularının kıyısında uzanan 2 km’de uzun olan plaj, incecik beyaz kumlara sahip. Mahmya, Arapça korunmuş anlamına geliyor. Burası koruma altındaki Giftun Island National Park’ın bir parçası.

Özel plaj Mahmya’daiyi bir plaj keyfi için her şey düşünülmüş. Fazlasıyla yetecek kadar şezlong ve şemsiye bulunuyor. Adayı birkaç farklı açıdan izleyebilecek üzeri kapalı çok sayıda dinlenme loungları var. Fotoğraf çekmek için de ideal. Tertemiz modern tuvalet, yemek için geniş bir restoranı var. Öğle yemeği ise açık menü olarak servis ediliyor, lezzetli ve çeşitli. Ücrete içecekler dahil değil.

Mahmya-Nasil-Gidilir
Giftun Adası
Giftun Island, Hurghada, Egypt

Halka açık plajda ise şezlong ve şemsiye yok. Herhangi bir servis hizmeti de verilmiyor ve oldukça da kalabalıktı. Şnorkeling turları yapan tekneler bir süre burada mola veriyor.

Bilet fiyatına öğlen yemeği, transfer ve şnorkel ekipmanları dahil. Şnorkelle dalış için bir cennet. Adada bir süre dinlenip, güneşlendikten sonra şnorkel turuna katıldım, ücretsiz. Büyük tekneyle yakındaki bir mercan resifine gidiliyor.

İşte o zaman bu adanın neden bu kadar ünlü olduğu tekrar anlaşılıyor. Kocaman mercan resifleri arasında çok zengin ve renkli bir deniz yaşamı var. Baracudalardan, çeşit çeşit melek balığını, imparator balığı, vatozlar ve dahası… 1 saatlik bir şnorkelle dalış sonrası adaya geri dönüldü.

Mahmya Plajı
Mahmya-Beach
Giftun Island, Hurghada, Egypt

Hurgada’da yakınındaki Giftun Adası etkileyici bir yer. Otelden transfer şnorkel ekipmanları, öğlen yemeği ve mercan resifi turu dahil bilet fiyatı 50 €. Ocak ve Şubat ayları biraz serin olsa da yine de girilebiliyor, Mart-Kasım arası en iyi zaman. Hurghada’da nem oranı %50’ler civarında olduğundan bunaltıcı sıcak yaşanmıyor.

Giftun Adası ve Maymya Plajı,deniz ve plaj keyfi seven tatilcilerin, tertemiz bir suda, renkli balıkların arasında yüzebileceği, şnorkel yapacağı ve dinleneceği bir cennet.

15 Yorumlar

  1. Önümüzdeki hafta sonu Hurghada’ya 2 gün için seyahatim olacak ve Giftun İsland Mahmaya plajı turu almak istiyorum. getyourguide.com sitesinde de bu turlar alınabiliyor. Ayrıca otelde de çeşitli acentalar varmış. Sizce otelden mi almalıyım yoksa bu siteden mi?

  2. Geçen yaz, dalgıçlık kursuna yazılmıştım. Sonra bazı aksiliklerden gidemedim. Mersin’de yaşadığım için denizde birkaç ufak denemem oldu. Çok farklı bir heyecan ve insana huzur veriyor.

  3. Sadece mekan isimlerini bile duymak hayal dünyasının kapısını aralamaya yetiyor. Kimsenin gitmek için hayır demeyeceği bir yer gizemli Mısır. Umarım günün birinde görmek bana da nasip olur.

  4. Kökenlerimiz Mısır’a kadar uzanmış olmasına rağmen bir türlü gidemediğim mistik kokusuyla beni cezbeden ülke. Her inceleme fırsatım olduğunda Hurghada’yı gezmek isterdim. Kızıldeniz’in keşfedilmesi gereken asıl yeri kalbiymiş.

    Sadece fotoğraflara bakmak bile Mahmya plajının tam bir saklı cennet olduğunu görmeye yeter. Şimdi de Being On The Road sayesinde öğrenmiş olduğum Giftun Adası ile beni büyüleyen Kızıldeniz. Belki birgün gidersem şnorkelle başlama sebebim de olacak. Tropik ve mistik bir deneyim. 🙂

  5. Şu soğuk kış günlerine o kadar iyi geldi ki Hurgada ve Mısır…. Hiçbir şey yapmayıp, sadece kumlara oturup saatlerce denize bakasım geldi. Hoş orada olsam dalış da yapmak isterim mutlaka ama:) Tablo gibi fotograflar insanın baktıkça bakası geliyor!

  6. Bir dalış tutkunu olarak gidilmesi gereken yerlerin ilk sırasında. Henüz gitme fırsatı bulamadım ama ilk gideceğim yerler arasında. Bir dalış sırasında ne ile karşılaşacağınızı tahmin edemezsiniz. Her an bir süpriz konuğunuz olabilir.

  7. Mısır’ın büyülü ve mistik atmosferi çocukluğumdan beri beni cezbetmiştir. İlk yurt dışı deneyimim çekiliş bana çıksın ya da çıkmasın Mısır’a olacak.

  8. Gayet aydınlatıcı bilgiler. Ben daha önce gitmedim ama gitmeyi çok istiyorum. Mersin’de saatlerce şnorkelle balık takip eden biri olarak nefes kesici bir deneyim olacak. Aydinlatici yazınıza teşekkürler.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz