Güllük Körfezi’ni çevreleyen iki yarımadadan biri üzerinde yer alan Didim, 90 kilometrelik sahil şeridi ile Ege Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden. Aydın‘a bağlı bir ilçe olan Didim, lüks konaklama tesisleri, yazlık siteleri, el değmemiş koyları ve hareketli gece yaşamıyla yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor.

Konumundan dolayı büyük bir avantaja sahip olan Didim’in çevresinde onlarca tarihi antik kent, doğal koruma bölgesi, müze, tatil merkezi ve gezilecek görülecek rota bulunuyor.

didim nerede

Didim hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

İlk yerleşim izlerinin neolitik döneme (MÖ 8 binli yıllar) uzandığı Didim, Miken, Giritliler ve Aka kolonilerinin yerleştiği Karia bölgesi sınırlarında yer alıyor. Batı Anadolu’nun en önemli tarihi bölgelerinden birinde kurulu olan ilçe çok zengin bir tarihi mirasa sahip.

Tarih boyunca Likyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlıların egemen olduğu ilçe Cumhuriyet dönemi öncesinde küçük bir Rum köyüydü.

Malta

Mübadele sonrasında Balkanlardan gelen Türklerin yerleştirildiği Didim’in Cumhuriyetin ilk yıllarındaki ismi Yenihisar’dı. Didim’in nüfusu 80 bin, yüzölçümü ise 402 kilometrekare.

Daha uygun bir Didim tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Didim nerede📍

Aydın’ın ilçesi olan Didim, Türkiye’nin batısında, Ege Bölgesi’nde yer alıyor. 1991’de ilçe olan Didim, doğuda Muğla il sınırı, batıda ve güneyde Ege Denizi, kuzeyde Bafa Gölü ve Menderes Nehri ile çevrelenen bir yarımada şeklinde.

ⓘ Didim gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Didim’e nasıl gidilir ✈️

Didim’e hava yoluyla ulaşım: Didim’e en yakın havalimanı Muğla’da bulunan Milas Bodrum Havalimanı. Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok şehrinden direkt uçak seferinin yapıldığı havalimanı ile Didim arasındaki mesafe 82 km. Bu mesafe özel araçla 1 saat sürüyor.

Milas Bodrum Havalimanı’ndan Didim’e ulaşım: Milas-Bodrum Havalimanı’ndan Didim’e ulaşım için toplu taşıma aracı bulunmuyor. Taksi, özel araç, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri ile ulaşım sağlanıyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Didim’e ulaşım: Didim’e hava yoluyla ulaşım için bir diğer alternatif ise İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Bu havalimanı ile Didim arasındaki uzaklık ise 142 km. Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalkan HAVAŞ servisleri ile Söke’ye kadar gelip Söke Otogar’dan Didim’e dolmuş ya da belediye otobüsü ile geçebilirsiniz.

didim nasıl gidilir
Didim Altınkum

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Didim’e kara yoluyla ulaşım: Didim, İzmir’e 160 km, İstanbul’a 620 km, Ankara’ya 691 km, Kuşadası’na 70, Bodrum’a ise 110 km uzaklıkta. Türkiye’nin birçok şehrinden yaz aylarında Didim’e direkt otobüs seferleri düzenleniyor.

Aydın, Söke ve Kuşadası otogarlarından saatte bir dolmuş ve belediye otobüsü ile Didim’e ulaşılabiliyor. Yaz aylarında dolmuş seferleri sıklaşıyor.

Özel aracıyla İstanbul’dan Didim’e gitmek isteyenlerin İstanbul-İzmir Otoyolu’nu kullanmaları, otoyolun Söke-Bodrum çıkışından çıktıktan sonra devlet yolunu kullanmaları gerekiyor. Ankara yönünden Didim’e gelmek için ise Denizli, Nazilli, Aydın güzergahını takip etmek gerekiyor.

Didim gezilecek yerler 📌

Ege Bölgesi’nin tarihi ve doğal güzellikler açısından çok zengin bir bölgesinde yer alan Didim, Didim Antik Kenti ve Apollon Tapınağı ile ünlü. Antik çağın filozoflar kenti Milet Didim’e sadece 20 km uzaklıkta. Bafa Gölü, Altınkum Plajı, Akbük ve Mavişehir Didim’de görülecek yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz