Napoli’nin tam kalbinde olan tarihi merkezi Centro Storico, bir çok ilgi çekici daracık sokaklar, kiliseler ve harika anıtlarla dolu. Burası, bir çok dar ve rüzgarlı sokakların bulunduğu ve yayaların en fazla bulunduğu yer. Burada bulabileceğiniz bir çok ufak ve enteresan dükkanları dünyanın başka bir yerinde görmek pek mümkün değil sanırım.

Orijinal Yunan şehri olan Neapolis buradaydı ve halen o eski zamanlardaki dar sokaklara sahip. Spaccanapoli o dönemlerin en bilinen Yunan sokaklarından biriydi.

Centro Storico
Piazza Gesù Nuovo ve Obelisco dell’Immacolata

Piazza Gesù Nuovo

Napoli gezisinin en iyi başlangıç yeri olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Centro Storico’nun kalbinde de Piazza Gesù Nuovo meydanı yer alıyor. Meydanın ortasında Obelisco dell’Immacolata yer alıyor.

Meydanın hemen yanında yer alan Chiesa del Gesù Nuovo (Yeni İsa Kilisesi), 1470’lerde Salerno Prensi Roberto Sanseverino tarafından yaptırılmış görkemli bir kilise. İsa Tarikatı adıyla anılan bir Hıristiyan tarikatı Cizvitler’in Napoli’de yaptırdığı en önemli kilise konumunda bir yer burası.

Piazza Gesù Nuovo’dan Scannapoli’ye doğru giderken hemen ilerde sağda kalan Basilica Di S. Chiara Napoli‘de görmeye değer bir kilise. Santa Chiara Manastırı, Napoli merkezdeki en önemli gezilecek yerlerden birisi. Çok huzurlu bir ortamı olan manastırda nefes kesici güzellikte İtalyan çinisi ile işlenmiş kolonlar ve banklar bulunuyor.

Scannapoli

Piazza Gesu Nuovo’dan, Via Benedetto Croce yolu ile başlayarak, Via San Biago’ya doğru yürüdüğünüzde ulaşacağınız ünlü Scannapoli sokağı, eski Napoli merkezini ortadan ikiye bölüyor.

Scannapoli
Scannapoli
Scannapoli
Scannapoli

Şehrin atmosferine kapılmak için harika bir yer Spaccanapoli. İnsanlarla dolu olan sokaklarda bir çok ilgi çekici kilise, dükkanlar, cafe ve restoranlar ile diğer binalar sıralanıyor.

Chiesa di Sant’Angelo a Nilo Kilisesinde durup Donatello ve Michelozzo tarafından yapılan Kardinal Branacci lahitinin yarım kabartmasını ve Marco Pino’nun tablolarını görebilirsiniz. Kilisenin hemen anında ufak meydan Piazzetta del Nilo bulunuyor. Burada Nil Nehri adına yapılmış mermerden büyük bir Roman heykelini görmek mümkün.

Scaturchio bilinen en iyi pastanelerden biri. Napoli’nin tipik lezzetleri olan sfogliatelle yada babba’yı denemenizi önerimim. Spaccanapoli’den devam edin, biraz vitrin alışverişi yaptıktan sonra Via San Gregorio Armeno’ya uğrayın.

Via San Gregorio Armeno

Via San Gregorio Armeno
Via San Gregorio Armeno
Via San Gregorio Armeno
Via San Gregorio Armeno

Via San Gregorio Armeno, sanatçılar sokağı olarak biliniyor ve bölgeye özgü tasarımları burada görebilirsiniz. Via San Gregorio Armeno boyunca noel ruhu tüm yıl boyunca örme taş kaldırımlarda, Via dei Tribunali ile Via San Biagio dei Librai arasında yaşamaya devam ediyor.

Noel Patikası olarak da bilinen bu yol bir çok zanaatkarın atölyelerinin bulunduğu ve Napoli’ye bu İsa’nın doğumunu simgeleyen eserler ile büyük bir ün kazandıran görülesi bir bölge.

Bu şirin caddei dünyanın her yerinden ziyaretçileri tüm yıl boyunca kendine çekse de, sokak Noel dönemi asıl ruhunu en hissettiriyor. Sanatçılar tüm hünerlerini sokaklara döküyor, ara sokaklar, palazzi, her yerde İsa’nın doğumunun simgelendiği bu eserler sergileniyor. Gerçek bir Noel ruhu yaşamak isteyenlerin uğraması gereken renkli bir sokak burası.

Küçüklü büyüklü kundaklar, bir çoğu ışık ve su elementleriyle süslenmiş oluyor genelde. Toplu olarak fabrikasyon yapım hareketli parçalar, Pulcinella ve Tammorra Napoletana gibi bir çok geleneksel Napoli’ye özgü eserleri görünce atmosfere kapılmamak mümkün değil.

Toprak ve ahşaptan yapılmış çok özel figürler dükkanların vitrinlerini süslüyor. Kimisi kutsal kimisi değil tabi. 18.yy’da Napoli’yi çağrıştıran ve aralarında kasapların, fırıncıların, pizzacıların bulunduğu sembolik karakterler, Via San Gregorio Armeno’nun sanatçıları tarafından özenle hazırlanıyor. Türk Hava Yolları haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye direkt seferler düzenliyor.

Önceki blog yazısıKapadokya Turları: Sarı Tur
Sonraki blog yazısıNapoli’nin En Renkli Sokağı: Via San Gregorio Armeno
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Fotoğrafçılık kursu seçmek sanıldığı kadar kolay değildir.Fotoğrafçılık kursu seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor ve fotoğrafçılık kursu seçimi nasıl yapılmalı soruları en çok sorulan sorulardan.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın