Centro Storico, Napoli’nin tam kalbinde olan tarihi merkezinin adı. İtalya tarihi kent merkezlerinin en büyüğü olan yer, pek çok ilgi çekici daracık sokaklar, kiliseler ve harika anıtlarla dolu. Bir zamanlar orijinal bir Yunan şehri olan Neapolis üzerine kurulmuş. Halen o zamanlardan beri var olan dar sokaklara sahip. Spaccanapoli o dönemlerin en bilinen Yunan sokaklarından biriydi.

Spaccanapoli, tarihi bölge Centro Storico’nun ana caddesinin adı. Yaklaşık 1 km uzunluğundaki sokakta bulabileceğiniz bir çok ufak ve enteresan dükkanları dünyanın başka bir yerinde görmek pek mümkün değil sanırım. Ana cadde Spaccanapoli etrafında genişlemiş olan Napoli’nin tarihi merkezi Centro Storico, UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı olarak ilan edilmiş.

Centro Storico
Piazza Gesù Nuovo ve Obelisco dell’Immacolata

Napoli Centro Storico

Napoli Centro Storico, şehrin en cazip bölgesi. Görülecek pek çok tarihsel miras var. Napoli gezinizin en az 1 gününü bu bölgeye ayırın. Sadece tarihi anıtlar ve binalar değil, yeme içme ve alışveriş için oldukça keyifli bir bölge. Şehrin en canlı ve kalabalık bölgesi olduğundan güvenlik ve olası hırsızlık konusunda dikkatli olmaya çalışın. Malum, Napoli hırsızlık ve kapkaçta köklü bir üne sahip.

Piazza Gesù Nuovo, Napoli gezisinin en iyi başlangıç yeri olan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Centro Storico’nun kalbinde yer alan bir meydan. Chiesa Del Gesù Nuovo, Basilica di Santa Chiara ve birçok tarihi binaya baktığı için Napoli’nin en ünlü meydanlarından biri.

Obelisco dell’Immacolata, meydanın ortasında yükselen bir anıt dikilitaş. Üzeri mermer süslemelerle kaplı Günahsız Bakire’nin altın heykelinin yer aldığı anıt, Napoli Barok heykel sanatının en büyük örneklerinden biri. ‘Immaculate’in Kulesi’ olarak da bilinen anıt 1750 yılında Vatikan fonlarıyla meydana dikilmiş.

Chiesa del Gesù Nuovo (Yeni İsa Kilisesi), meydanın hemen yanında yer alan, 1470’lerde Salerno Prensi Roberto Sanseverino tarafından yaptırılmış görkemli bir kilise. İsa Tarikatı adıyla anılan bir Hıristiyan tarikatı Cizvitler’in Napoli’de yaptırdığı en önemli kilise.

Scannapoli
Scannapoli
Scannapoli
Scannapoli

Spaccanapoli, şehrin atmosferine kapılmak için harika bir yer. Piazza Gesu Nuovo’dan, Via Benedetto Croce yolu ile başlayarak, Via San Biago’ya doğru yürüdüğünüzde ulaşacağınız ünlü Scannapoli sokağı, eski Napoli merkezini ortadan ikiye bölüyor. İnsanlarla dolu olan sokaklarda bir çok ilgi çekici kilise, dükkanlar, cafe ve restoranlar ile diğer binalar sıralanıyor.

Malta

Basilica Di S. Chiara (Santa Chiara Manastırı), meydandan hareketli sokak Scannapoli’ye doğru giderken hemen ilerde sağda yer alan görmeye değer bir kilise. Napoli merkezdeki en önemli gezilecek yerlerden birisi. Çok huzurlu bir ortamı olan manastırda nefes kesici güzellikte İtalyan çinisi ile işlenmiş kolonlar ve banklar bulunuyor.

Chiesa di Sant’Angelo a Nilo Kilisesinde durup Donatello ve Michelozzo tarafından yapılan Kardinal Branacci lahitinin yarım kabartmasını ve Marco Pino’nun tablolarını görebilirsiniz. Kilisenin hemen anında ufak meydan Piazzetta del Nilo bulunuyor. Burada Nil Nehri adına yapılmış mermerden büyük bir Roman heykelini görmek mümkün.

Scaturchio bilinen en iyi pastanelerden biri. Napoli’nin tipik lezzetleri olan sfogliatelle yada babba’yı denemenizi önerimim. Spaccanapoli’den devam edin, biraz vitrin alışverişi yaptıktan sonra Via San Gregorio Armeno’ya uğrayın.

Via San Gregorio Armeno
Via San Gregorio Armeno
Via San Gregorio Armeno
Via San Gregorio Armeno

Via San Gregorio Armeno, sanatçılar sokağı olarak biliniyor ve bölgeye özgü tasarımları burada görebilirsiniz. Via San Gregorio Armeno boyunca Noel ruhu tüm yıl boyunca örme taş kaldırımlarda, Via dei Tribunali ile Via San Biagio dei Librai arasında yaşamaya devam ediyor.

Noel Patikası olarak da bilinen bu yol bir çok zanaatkarın atölyelerinin bulunduğu ve Napoli’ye bu İsa’nın doğumunu simgeleyen eserler ile büyük bir ün kazandıran görülesi bir bölge.

Bu şirin cadde dünyanın her yerinden ziyaretçileri tüm yıl boyunca kendine çekse de sokak Noel dönemi asıl ruhunu en hissettiriyor. Sanatçılar tüm hünerlerini sokaklara döküyor, ara sokaklar, palazzi, her yerde İsa’nın doğumunun simgelendiği bu eserler sergileniyor. Gerçek bir Noel ruhu yaşamak isteyenlerin uğraması gereken renkli bir sokak burası.

Küçüklü büyüklü İsa’nın doğumunu sembolize eden kundakların, bir çoğu ışık ve su elementleriyle süslenmiş oluyor genelde. Toplu olarak fabrikasyon yapım hareketli parçalar, Pulcinella ve Tammorra Napoletana gibi bir çok geleneksel Napoli’ye özgü eserleri görünce atmosfere kapılmamak mümkün değil.

Toprak ve ahşaptan yapılmış çok özel figürler dükkanların vitrinlerini süslüyor. Kimisi kutsal kimisi değil tabi. 18. yüzyılda Napoli’yi çağrıştıran ve aralarında kasapların, fırıncıların, pizzacıların bulunduğu sembolik karakterler, Via San Gregorio Armeno’nun sanatçıları tarafından özenle hazırlanıyor.

Önceki blog yazısıKapadokya Turları: Sarı Tur
Sonraki blog yazısıDünyanın 8. Harikası: 2000 Yılllık Batad Çeltik Tarlaları
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

  1. Fotoğrafçılık kursu seçmek sanıldığı kadar kolay değildir.Fotoğrafçılık kursu seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor ve fotoğrafçılık kursu seçimi nasıl yapılmalı soruları en çok sorulan sorulardan.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın