Tayland‘ın güneyinde, Andaman Denizi kıyısında yer alan Krabi, ülkenin en popüler turizm merkezlerinden biri. Girintili çıkıntılı çok sayıda koy, ada ve kayalığa sahip olan Krabi’nin merkezi Krabi Town isimli kasaba. Hem anakara hem de bazı pastoral adaları kucaklayan bir şehir olan Krabi benzersiz kalker oluşumları ve yemyeşil bitki örtüsü ile tanınıyor. 

Kireç taşı oluşumları hem kaya tırmanıcıları hem de reklam, TV şovları ve film çekimleri için çalışan kamera ekipleri için bir mıknatıs. Krabi kasabası şehirdeki plajlara ve adalara giden yolcuların ana çıkış noktası. Krabi Kasabası’nın kuzeyinde yer alanlar bir tapınak, sıcak su kaynaklı bir şelale ve vahşi yaşamın kutsallığını buluyorlar.

Ko Phi Phi, Ko Lanta, Ao Nang, Klong Muang ve Laem Phra Nang gibi bölgedeki en popüler adalara ve plajlara ilerlemek için önemli bir merkez olan Krabi, turistik destinasyonlara olan bağlantı imkanı ile güney Tayland’ın aktarma merkezi görünümünde.

Krabi gezilecek görülecek yerler açısından oldukça zengin bir bölgede yer alıyor. Ao Nang ve Railay plajları şehir merkezinden 45 dakika uzaklıkta. Yakınlardaki diğer turistik mekanlar arasında haliç boyunca uzanan Mangrov Bataklıkları ve Ko Klang Yarımadası, Wat Tham Seua’daki Kaplan Mağarası Tapınağı ve Khao Phanom Bencha Ulusal Parkı yer alıyor.

Tayland Krabi sadece tatilcileri için değil, macera tutkunu gezginler için de özel bir yer. Buradaki kuşkusuz en popüler aktivite olan kaya tırmanışı için her yıl çok sayıda gezgin, dünyaca ünlü tırmanış bölgesinin olduğu Railay’e akın ediyorlar.

Krabi’ye Koh Phangan Adasından geçtim. Koh Phangan’da geçirdiğimiz 4 gün hava şahane sayılırdı. Bazı günler bulutlu olsa da en azından yağmur yoktu. Oysa dün yani 2012 yılının ilk günü o kadar çok yağmur yağdı ki gittiğimiz restoranda sıkışıp kaldık.

Malta

Hoş internet vardı, biz de yağmur ve fırtına altında, çatısından su damlayan restoranda, son birkaç gündür çektiğimiz yüzlerce Full Moon Partisi fotoğraflarını düzenledik. Tabi bazı kareleri birbirimize gösterip gülmeden de geçemedik. Akşamında yine sahile inip partiye katılmadan edemedik.

Önceki gün Phangan Adası’ndan Krabi’ye gitmek için biletimizi almıştık (600THB). 5 gün 5 gece partiden sonra artık adadan ayrılmak zamanı gelmişti. Sabah 4.30 da kaldığımız otelden bizi iskeleye götürecek acentenin taksisi gelip aldı.

Taksi dediğime bakmayın, aslında kamyonet, ama burada buna taksi deniyor. Aynı şekilde bir yerlere gitmek için sürücülü motosiklet tutsanız da ona da taksi diyorlar. Bali’de “transport, transport” diye seslenen sürücüler, burada ‘taksi’ diye size sesleniyor.

Tekneyle anakaraya ulaştıktan sonra bizi otobüsle aldılar. Yağmur altında süren bir yolculukla öğlen sonrası 3 gibi Krabi’deydik. Bazı yollar sel altında kaldığından yolda işaretler alternatif yolları işaret ediyordu. Oysa Krabi’de hava gayet güzeldi. Otobüsün bizi indirdiği şehir dışındaki küçük terminalden Krabi’ye gidecek bilet aldık (50THB). Yarım saat sonra Krabi’deki P. Guesthouse’daydık (350THB).

Krabi Gezilecek Yerler

Şehri turlamak için kendimizi iskeleye attık. Kasabanın önünde denize dökülen bir nehir geçiyor. Şahane manzarası var. Birkaç kilometre ötede ise nehrin iki yanında yükselen dik kireç taşı kayaları arasından geçen nehrin ortaya koyduğu manzara dikkate değer.

Her yan yemyeşil. İskelede bot turu sunan lokal balıkçıların teklifiyle karşılaştık (400THB). Yanımıza 2 de başka turist bulunca tamam dedik (100THB/pp).

1. Krabi Town

Cha Fa Pier’e sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesindeki Thanon Chao Fa’da konukevleri ve oteller bulunurken Thanon Maharat büyük bir ana pazara, birçok restorana ve mağazaya ev sahipliği yapıyor. Krabi Nehri’nin karşı kıyısında mangrovlardan iskeleye kadar kiralanacak tekneler bulunuyor ve küçük bir balıkçı topluluğu direkler üzerine kurulu ahşap kulübelerde yaşıyor. Gezilerin uğrak yerleri arasında nehrin yanında yükselen iki adet 100 m’lik kireçtaşı tepeler de bulunuyor. Khao Khanab Nam olarak bilinen zirvelerin birinde etkileyici sarkıtlar ve dikitler ile bir dizi mağara da var.

Krabi eyaletinin başkenti olan Krabi Town, Pak Nam Krabi Nehri’nin kıyısında kurulu tipik bir Tayland şehri. Geçmişte ana geçim kaynağı balıkçılık olan kent, günümüzde hareketli turizm ve ticaret yaşamı ile bölgenin en renkli şehirlerinden. Gün boyu turist hareketliliğinin yaşandığı Krabi’de ziyaretçiler akşamları karaoke barlar ve gece kulüplerinde eğlenmeyi tercih ediyor.

Krabi Kasabası’nın 9 km kuzeyinde ormanlara ve kayalıklara açılan Wat Tham Seua 1.272 basamağa sahip ve 600m zirveye ulaşıyor. Harika manzarası ve kayada bir Buda ayak izi olan küçük bir tapınak da var. Krabi Kasabası’nın güneydoğusu serin bir dereye dalmadan önce insanların sıcak suda yıkanarak kayalardan geçtiği bir sıcak su şelalesi bulunuyor.

Şelale’nin 10 dakikalık bir sürüş mesafesinde olan Khao Nor Chu Chi Vahşi Hayatı Koruma Alanı Tayland’daki alçak yağmur ormanlarının son kısmı ve aynı zamanda Gurneys Pitta adlı nesli tükenmekte olan bir kuşun habitatlarından bir tanesi.

2. Tham Pee Hua Toh Mağarası

Tham Pee Hua Toh Cave
Tham Pee Hua Toh Cave

İlk durağımız o yükselen 2 kayanın hemen arkasında olan Tham Pee Hua Toh adındaki mağaraya oldu. Nereye gitsem mağaralar beni buluyor zaten. Hemen içine dalı verdik. Özenle yapılmış dik merdivenlerle mağaranın içerisine ulaşabiliyorsunuz. Mağara duvarlarında 3000 ile 5000 yıl eski olduğu düşünüldüğü, bazıları geometrik şekilde olan siyah, kırmızı ve kahverengi duvar resimleri bulunuyor.

Bilim adamları, Prehistorik dönemde, MÖ 43000-27.000 yıllarından kalma bazı Homo Sapiens kemikleri, tohumlar ve deniz kabukları bulunmuş. Bu dönemler insanoğlunun henüz ateşi bulmadığı, araç ve silah kullanmayı bilmediği, ev ve barınak gibi şeyler yapamadığı dönemlere denk geliyor. II. Dünya Savaşında Japon askerleri bir dönem bu mağarayı üs olarak kullanmışlar. Mağara içerisinde bunu figüre eden asker maketleri bulunuyor.

Mağara içerisinde, birbirlerine geçen küçük odacıklar var. Tırmanmak için halatlar konmuş, oralara çıktığınızda şahane manzara ile karşılaşıyorsunuz. Mağara ziyareti uzadığından normalde geri dönmemiz gerekiyordu. Balıkçı turu uzatıp uzatmak istemediğimizi sorunca, uzatıp balıkçı köyüne gitmeye karar verdik (50THB).

3. Krabi Fisherman Vilage

İyi ki gitmişiz. Çok hoşuma giden bir yer oldu. Müslümanların yaşadığı bu balıkçı köyü kıyıda kazıklar üzerine kurulmuş ahşap evlerden oluşuyor. Bunlardan birinin önünde nehir üzerinde havuzlar yapılmış ve içlerinde türlü türlü balıklar var.

Malta

Bunlardan pufferfish (balon balığı) en ilgi çekici olanıydı. Dünyana en zehirli balıklar listesinde ilk 10’da. Balığın derisi, karaciğer, doku ve kaslarında tetradodoksin adlı toksin bulunduğundan, bunu yiyenleri ilk 24 saate öldürüyor. Yılda 200’den fazla zehirlenme vakasıyla karşılaşılıyormuş ve yine yılda ortalam 40 kişi bu balık yüzünden ölüyormuş. Balığı sudan çıkarıp elinize aldığınızda kendisini şişirmeye başlıyor. Şişirdikçe de üzerindeki kirpi dikeni gibi çıkıntılarda sertleşip belirginleşmeye başlıyor.

Sırayla bütün balıklar bize tanıtıldı. Gezgin arkadaşım Bekran kendisine istiridye söylerken ben de köyde konaklama seçeneği olup olmadığını araştırayım dedim. Bir homestayde 2 öğün yemek ve konaklama için 500THB (30TL) teklif edildi ki gayet makul bir fiyat. Köyde ortalama yemek seçeneklerinin fiyatı da 50THB civarındaymış.

Kalmam için iki sorun vardı, birisi deniz ürünleriyle pek aramın olmaması, diğeri de internetin yokluğuydu. Kalıp kalmayacağıma sonra karar vereceğim.

Şahane fotoğraflar çektikten sonra Krabi merkeze geri döndük. Acentenin birinden Krabi’de neler yapılabileceği hakkında detaylı bilgiler aldıktan sonra buraya geliş amaçlarımızdan biri olan kaya tırmanışını gerçekleştirebileceğimiz tekne turunu satın aldık (1200THB).

Yarın yeni bir deneyim yaşayacağım. Tırmanabildiğim kadar yükseğe serbest tırmanış yapıp oradan derin suya atlamaya çalışacağım. Görelim bakalım. (Day 517: Tayland:6, Krabi. 2 Ocak 2012)

4. Railay Beach – Kaya tırmanışı

railey-krabi

Krabi’nin 600’ü aşkın tırmanma rotalarının çoğu denize bakan belirgin kireçtaşı kayalıklarla kaplı Railay Koyu yarımadasında bulunuyor. Tırmanışlar, kıvrımlar, dik cepheli duvarlar, çıkıntılar ve asılı sarkıtları içeriyor ve yeni başlayanlara profesyoneller için uygun. 

En popüler olanları arasında olağanüstü ve zorlu, güney ucundaki Tayland Duvarı var. Railay tırmanma operatörlerinden herhangi biri bazıları tekne ve ormandan yürüyüş kombinasyonu ile erişilen en iyi rotalar konusunda bilgi veriyorlar.

5. Hong Adası

Hong Adası, nefes kesici güzellikleri, sığ mercan kayalıkları ve ince kumlu plajları ile mükemmel bir kaçış yeri. Yarım daire şekilli adanın ortasında doğayla baş başa kalabileceğiniz gizli bir lagün bulunuyor.

6. Poda Adası

Koh Poda (Poda Adası), Raileh Yarımadası’nın plajlarından tekneyle 25 dakika uzaklıktaki küçük bir kireçtaşı adası. Ada, palmiye ağaçları ile kaplı ve neredeyse tamamen yumuşak bir beyaz kum plajı ile çevrili. Açık denizde, adaya 20 metre uzaklıkta yer alan mercan kayalığı dalış ve yüzmek için ideal.

7. Phra Nang Yarımadası

Krabi, Tayland’ın kaya tırmanışı cenneti. Tayland’ın görkemli Phra Nang Yarımadası’nın kalker kayalıkları Railay-Tonsai tırmanışı için iddialı parkurlara sahip. Bu bölge kaya tırmanışına yeni başlayanlar ve uzman dağcılar için alternatif sunuyor.

Yaygın olarak Railay olarak bilinen Rai Leh, Andaman Sahili’nde yer alıyor. Rai Leh, başta dünyanın dört bir yanındaki dağcıları üstün kalker kireçtaşına çeken bir kaya tırmanışı sıcak noktası olarak biliniyor. Railay, etrafında bulunan dik ve yüksek kayalar nedeniyle sadece deniz yolu ile ulaşılan bir yarımada.

Bu yüksek ve dik kayalar dünyanın her yerinden kaya tırmanışçılarının uğrak yeri haline gelen bölge, kayaların hemen arkasında bulunan sessiz, sakin ve saklı plajı da burayı ilginç kılan bir diğer özelliği.

Yarımadanın güney ucunda beyaz bir kum plajı olan Phra Nang, yarımadanın mangrov ormanlarıyla kaplı bölgesi Rai Leh East, beyaz kum ve sığ sudan oluşan eşsiz bir kumsal olan Rai Leh West ve kaya tırmanıcılarının ve sırt çantalı gezginlerin tercihi Ton Sai bölgesini gezebilirsiniz.

8. Kaplan Mağarası Tapınağı

Kaplan Mağarası Tapınağı, ismini kaplan pençesini andıran kaya çıkıntısından alıyor. Tapınak şehir merkezinden kuzeydoğu yönünde 3 km mesafede bulunuyor. Yerel halk tarafından meditasyon merkezi olarak da bilinen mağaranın tapınağında 250 rahip ve rahibe görev yapıyor. Buradan tepelere doğru gezinti de yapabiliyorsunuz.

9. Phi Phi Adaları

koh phi phi krabi
Maya Bay, Koh Phi Phi Ley, Krabi

Muhteşem Phi Phi Adaları, hız teknesi ile Krabi’ye sadece 45 dakika uzaklıkta. Tayland’ın açık ara en popüler turistik adaları olarak kabul edilen Phi Phi Adası’nda çok sayıda el değmemiş koy ve plaj bulunuyır. Phi Phi Adaları’na giden tekneler istek üzerine Bambu Adası ve Hin Klarng Adası’nda da duruyor.

10. Fil turları ve rafting

Ao Nang’a 15 dakika uzaklıktaki Fil Kampı, nehir ve orman gezisini bir filin sırtında ilerleyerek deneyimlemek ve fillerin doğal yaşamına tanık olmak için etkileyici bir adres. Fil gezintisi kampın içinden geçen bir nehir boyunca uzanıyor ve bu bölgeye özel güzel karstik dağların eteğindeki yağmur ormanı ve uçurumlarla devam ediyor.

Günümüzde terk edilen kalay madenine hizmet etmek için Rai Leh yakınlarındaki tepeye inşa edilen baraj, rafting parkuruna hayat veriyor. Beyaz su raftingi, günde iki kez barajdan verilen şiddetli suyun ilerlediği nehirde botlarla yapılıyor. Rehberle yapılması zorunlu olan rafting için rezervasyon şart.

Krabi Plajları

Hat tarafından üç Krabi plajı olan Hat Khlong Muang, Hat Noppharat Thara ve Ao Nang’a ulaşılabiliyor, ancak çoğu ziyaretçi Krabi’nin en ünlü plajlarından birine gidiyor. Çoğu tekneler yarımadanın batı tarafında bir iskelenin bulunmaması nedeniyle kıyıya kısa bir yol kat etmenin gerektiği Hat Railay West’e gidiyor. 

Yarım adanın karşı tarafında yoğun mangrovlarla desteklenen Doğu Hat Railay yüzmek için daha az manzaralı ve batı kısmı kadar harika değil. Buna göre buradaki bungalovlar daha düşük fiyatlı ancak bir sahilden diğerine sadece 5 dakikalık yürüme ile geçilebildiği için ticaretin adil paylaşımı söz konusu.

Batı Railayde gün batımını takdir eden insanlar genellikle birkaç saat sonra Doğu Railay’de bütün gece süren partileri ve ateş hokkabazlıklarının keyfini çıkarıyorlar.

En güzel plaj olan Hat Tham Phra Nang tek bir konaklama seçeneği olarak Rayavadee Resort’a sahip. Günübirlikçiler Doğu ve Batı Railay’den güneşlenmek, yüzmek ve şnorkelle dalmak için buraya akın ediyor.

Hat Ton Sai daha ucuz konaklama ve canlı gece hayatı için bütçeye uygun gezginler tarafından oldukça rağbet görüyor. Plaj barları geç saatlere kadar açık ve aylık dolunay partilerine ev sahipliği yapıyorlar. Deniz manzarası harika ancak kum daha az beyaz ve alçak gelgitte çamurlaşıyor.

Krabi’ye ne zaman gidilir

Eyalet çevresindeki sıcaklık her zaman 32 ° C derece ile oldukça stabil ve hoş. Krabi’de sadece iki mevsimsel büyü var, biri kurak mevsim, diğeri ise yağışlı mevsim. Bu yüzden yağışlı mevsim sırasında, yani Haziran’dan Kasım’a kadar nemi en çok hissettiğimiz aylar oluyor.

Ya da kuru kış ayları da tercih edebilir ve güneşli zamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte özellikle sorarsanız bize göre Ocak ayından Mart’ın sonuna Krabi’yi ziyaret etmek için en iyi zaman. Gökyüzü, hoş bir hava, camsı deniz ve ılımlı kalabalık bizi bu kıyı şehrinin sahillerinde ağırlıyor.

Krabi’ye nasıl gidilir ✈️

Uçak: Krabi’ye gelen ziyaretçilerin çoğu önce Bangkok’a ardından Krabi Havaalanı’na (KBV) bağlantılı uçmayı tercih ediyor. İniş yaptığınızda büyük tatil merkezlerine klimalı bir servis otobüsü yakalayabilir veya açık destekli taksi olan bir Songthaew’e binebilirsiniz. Konaklamanız sırasında araba kiralamayı düşünüyorsanız National gibi araba kiralama mağazaları da kullanışlı bir seçenek sunuyor.

Tren: Her ne kadar doğrudan Krabi’ye trenle seyahat edemezseniz de Bangkok’tan Surat Thani’ye tren yoluyla ulaşabilirsiniz. Buradan halka açık bir otobüsle, taksi rezervasyonu veya bir servis kullanarak Krabi’ye varabilirsiniz. Surat Thani’den yol yaklaşık 2 saat sürüyor.

Araba: Krabi Havaalanı’ndan araba kiralamayı seçerseniz kıyı tatil beldelerine giden en hızlı rota, Otoyol 4’ü yaklaşık 5 mil kuzeye takip edip kıyıya doğru sola dönerek Ao Nang ve Krabi Kasabası’na varmak.

Otobüs: Bangkok’tan Krabi’ye otobüsle seyahat eden herkes başkentin Güney Otogarı Terminalinden ayrılan, 2. sınıf, 1. sınıf ve VIP servislerden birini seçebiliyor

Önceki blog yazısıHappy New Year: 2012
Sonraki blog yazısıKrabi’de Kaya Tırmanışı
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

8 YORUM

 1. Tayland müthiş bir ülke, bir yanda denizi adaları kumsalları diğer yanda kültürü yemekleri insanları…etkilenmemek elde değil doğrusu. Ayrıca Full Moon partisinin yapıldığı Koh Phangan adasında yapılan birbirinden güzel diğer partilere de katılmasınızı öneririm.

 2. Ben de paylaştığınız gezi yazılarını ilgi ve merakla okuyorum! Özellikle Uzak Doğu, Güney Asya, o coğrafyadaki adalar çok merak ettiğim yerlerdir öteden beri! O yüzden daha bir ilgi çekici, gidemediğim, artık gidebileceğim de muhtemel olmayan o yerleri; bu kadar detaylı anlatan birinin kaleminden, objektifinden izlemek çok güzel:) İlk yorumcunun dileğine katılıyorum, siz hep yolda olun, sağlıklı ve sorunsuz yolculuklarınız olsun:)

 3. Merhabalar Kemal Bey,

  Sitenizi yeni kesfettim ve takip ettigim gezi bloglarina hemen ekledim. Seyahat sevenler icin super bir rehber. 24 Ocak’ta Tayland’a gidiyoruz. Toplam 13 gunumuz var ve planimiz 4 gun Bangkok, 3 gun Chiang Mai ve 6 gun Phuket ve cevresindeki adalar.

  Henuz ic hat ucuslari ve otel rezervasyonlarini yapmadik. Aklimda bir kac soru var:

  1. Bangkok icin 4 gun fazla mi? yoksa yeterli mi?
  2. 6 gun boyunca Phuket de kalip Karabi’yi ve Koh Phi Phi’ye gunubirlik turla gezmek mi daha iyi? Yoksa hepsinde konaklamak mi daha uygun? ( 2 gun phuket, 2 gun koh phi phi, 2 gun karabi gibi)  
  3. Phuket-Bangkok ucuslari cok phali o yuzden otobusle gitsek acaba guvenli olur mu? Bazi bloglarda otobus yolculugunun guvenli olmadigi ve cok fazla hirsizligin oldugu yaziyor.

  Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Bangkok için 3 tam gün yeterlidir. Uçuş saatlerinizi bilmiyorum, o nedenle eğer bir yerde zaman sıkıntısı yaşarsanız Bangkok’u 3 güne indirebilir, 1 gün de Pattaya’ya ayırabilirsiniz.

   Phuket için 3 tam gün ayırın. 1. gün James Bond Adası’na gidin, gece de Soi Bangla Caddesinde veya Patong Beach civarında takılın. 2. gün motosiklet kiralayın veya bir tuk-tukla anlaşıp ada plajlarını ve çevresini turlayın, öğleden sonra Fil Safarisi yapın. Gece de Phuket Fantasea Show veya Phuket Simon Cabaret Show’a gidin. 3. Gün de keyfinize göre takılın, yapacak çok ama çok şey var.

   Koh Phi Phi’de en az 1 gece kalın ve tam gün veya yarım gün Maya Beach ve çevre adalara yapılan tura gidin. 2 gece de Krabi’de kalıp tekne turlarına devam edin ve oradan Otobüsle veya uçakla (uçaklar daha ucuz) Bangkok’a geçin.

   Otobüs elbette güvenlidir.

 4. Yazılarınızı ilgiyle ve oldukça da özenerek takip ediyorum 🙂 Umarım hep yolda olursunuz da biz de sizin sayenizde ulaşamadığımız ve belki de hiç göremeyeceğimiz yerlere gitmiş oluruz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın