Kanarya Rıhtımı (Canary Wharf), İngiltere‘nin başkenti Londra‘da finans ve iş dünyasının en önemli iki merkezinden biri. Birleşik Krallık’ın ikinci en yüksek binası olan One Canada Square de dahil olmak üzere çok sayıda gökdelenin sıralandığı bölge toplamda 97 dönümlük bir alanda yer alıyor. Kanarya Rıhtımı’ndaki ofis alanı büyüklüğü ise 1 milyon 500 min metrekareye ulaşıyor.

Isle of Dogs Adası’nın geçmişte ülkenin en yoğun ticaret limanlarından biri olan West India Docks bölgesinde yer alan Kanarya Rıhtımı’nda Barclays, Morgan Stanley ve Thomas Reuters gibi dev firmaların genel müdürlük ofisleri bulunuyor. Bölgede 90 binden fazla beyaz yakalı çalışıyor.

Canary Wharf

Kanarya Rıhtımı: Canary Wharf, Londra

İngiltere’nin başkenti Londra’da şehir merkezinde yer alan finans merkezi ile birlikte tüm Birleşik Krallık’ın en büyük finans ve iş merkezlerine ev sahipliği yapan Kanarya Rıhtımı (Canary Wharf), Isle of Dogs Adası’nın West India Docks bölgesine konumlanıyor.

Yaklaşık 90 bin beyaz yakalının çalıştığı bölge, İngiltere’nin dünyaca ünlü şirketlerinden bazılarının genel müdürlük ofislerinin de bulunduğu hareketli bir iş merkezi. Toplamda 97 dönümlük geniş bir arazide kurulu olan finans merkezinde 1 milyon 500 bin metrekarelik ofis alanı yer alıyor. Alan, Heron Rıhtımı ve Ahşap Rıhtımı ile birlikte Kanarya Rıhtımı sitesini oluşturuyor.

Malta

1980’li yılların sonuna kadar dünyanın en işlek ticaret limanlarından biri olan Kanarya Rıhtımı, ismini İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’ndan alıyor. Rıhtım, 1936 yılında Akdeniz ve Kanarya Adaları ile gerçekleştirilen meyve ticareti için Fred Olsen Lines’ın bir yan kuruluşu olan Fruit Lines şirketi için inşa edilmiş.

Şirketin 1980 yılında rıhtımı kapatıp ticari faaliyetlerine son vermesinin ardından İngiliz Hükümeti, 1981’de bölgenin yeniden geliştirilmesi için arayışlara girişmiş. Kanarya Rıhtımı’nın günümüzdeki haline dönüşmesinde ise en büyük pay Credit Suisse First Boston (CSFB) eski başkanı Michael von Clemm’e ait. Clemm, rıhtımın şehrin yeni finans ve iş merkezi bölgesi olmasını önererek değişimi başlatmış.

Bölgede inşa edilmeye başlanan ilk binalar 1991 yılında tamamlanmış. Bölgedeki hareketlilik ve ardı ardına inşa edilen yeni binalar nedeniyle Londra’da emlak piyasası çökerken Londralılar Kanarya Rıhtımı’nı şehrin varoluşsal tehdidi olarak görmeye başlamış.

Kanarya Rıhtımı’nda yüksekliği 60 metreyi geçen 17 gökdelen bulunuyor. Bu gökdelenler içerisinde en yükseği ise 1991’de inşa edilen, 50 kattan oluşan ve 235 metrelik yüksekliği ile Birleşik Krallık’ın ikinci en yüksek binası olan One Canada Square. Kanarya Rıhtımı’nda iki marina, Idea Store Canary Wharf adlı yerel bir kütüphane ile Cineworld tarafından işletilen West India Quay de olmak üzere iki sinema bulunuyor.

Kanarya Rıhtımının bölümleri

Kanada Meydanı: Kanarya Rıhtımı’nın en merkezi noktası olan Kanada Meydanı (Canada Square), kış aylarında buz pateni pistine dönüştürülüyor. Büyük bölümü yeşil alandan oluşan geniş meydan ismini rıhtımın Kanadalı yatırımcılarından alıyor. Meydanın altında Canada Place Alışveriş Merkezi bulunuyor.

Westferry Kavşağı: Westferry Kavşağı (Westferry Circus), sanatçı Giuseppe Lund’un imzasını taşıyan parmaklıklar ve giriş kapıları ile çevrelenen geniş yemyeşil bir alan. Bahçenin merkezinde trafik akışını kolaylaştıran bir kavşak yer alıyor.

Cabot Meydanı: Cabot Meydanı (Cabot Square), merkezinde büyük bir çeşme bulunan Kanarya Rıhtımı’nın en büyük meydanlarından biri. Meydan adını, İtalyan Kaşif John Cabot ve 1484’te İngiltere’ye yerleşen oğlu Sebastian’dan alıyor.

Kanarya Rıhtımı’nın doğusunda bulunan ve adını Winston Churchill’den alan Churchill Place, rıhtımın batısında konumlanan ve Amerika’yı keşfeden İtalyan kaşif Kristof Kolomb’dan ismini alan Columbus Avlusu ve Cabot Meydanı’nın güneyindeki Şansölye Pasajı da rıhtımda yer alan bölümler arasında.

Canary Wharf Bilgi
Londra Canary Wharf

Kanarya Rıhtımı nerede

Kanarya Rıhtımı ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Canary Wharf, Londra, Birleşik Krallık
🚌 Ulaşım: Kanarya Rıhtımı’na Docklands Hafif Raylı Sistemi (DLR) ile Heron Wharf ve West India Docks istasyonlarında inerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca 135, 277, D3, D7, D8, N277 ve N550 numaralı belediye otobüsleriyle Canary Wharf durağında inerek bölgeye yürüyebilirsiniz.

Dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olan Kanarya Rıhtımı, Londra gezilecek yerler arasında ihtişamlı gökdelenleri, gün boyu devam eden hareketli yaşamı, geniş meydanları, sosyal alanları ve yemyeşil dokusuyla öne çıkıyor.

1 Yorum

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz