Budapeşte, Avrupa’nın en etkileyici şehirlerinden biri. Macaristan’ın başkenti şehir, zevkli bir mimarinin ürünü silüeti, tarihi bugüne taşıyan yapılarıyla hayranlık uyandıran masalsı bir kent atmosfere sahip. Ne de olsa Avusturya-Macaristan İmparatorluğuna Viyana ile birlikte başkentlik yapma ayrıcalığına erişmiş bir kent.

Tarihi güzellikleri büyük bir titizlikle korunmuş Budapeşte’yi kaç defa ziyaret etmiş olursam olayım göz alıcı panoramik manzarası ve sade ve anıtsal yapılarıyla hiçbir zaman bana sıkıcı gelmiyor. Şehirde geçmişe şahit olmanın heyecanıyla dolaşırken aynı zamanda günümüzün modern atmosferini hissediyorsunuz. Şehrin romantik atmosferine, ağırbaşlılığına olduğu kadar çılgınlığı da eşlik ediyor.

malta
budapeşte gezi rehberi

Tüm ülke nüfusunun beşte birinin yaşadığı iki milyonluk Budapeşte, Orta Avrupa’nın en çok yabancı ziyaretçi ağırlayan başkentlerinden biri. Budapeşte, tarihte gördüğü savaşlara ve bu savaşların getirdiği yıkımlara rağmen kendi dokusunu, güzelliğini muhafaza edebilmiş bir yer.

       

Şehri tanımlayan önemli unsurlardan biri ağırbaşlılık diğeri romantizm. Bu kelime şehrin dokusuyla doğal bir uyum içerisinde. Elle tutulur bir lüks anlayışı Budapeşte’nin ağırbaşlılık karakterine yansımış. Dantel gibi zarif binalar izliyor şehrin romantik havasını tamamlıyor.

Kendini kolay ele veren, güzellikleri vitrininde sergileyen bir şehir değil Budapeşte. Romantik ve ağırbaşlı karakterini kavramak için kendisine zaman ayırmanız, havasını uzun uzun solumanız gerekiyor. Prag, Viyana, Budapeşte üçlemesi turunu yapanların çoğu Budapeşte’de kısa süre geçirdiğinden şehrin nazlı güzelliğine tanık olması pek de mümkün olmuyor.

Budapeşte Gezi Rehberi

İçinden nehir geçen şehirler gibi Budapeşte de birbirinden farklı dokuya sahip iki kutup arasında gerilmiş gibi. Buda, Peşte ve Obuda şehirleri 1872 yılında bağlanmışlar birbirlerine. Bu birleşmeden bu güzel şehir ortaya çıkmış. Biri doğuya diğer batıya, biri daha çok gösterişe ve geçmişe dönük, diğer daha çok günümüze ve eğlenceye dönük.

Buda şehri, Tuna’nın sağ tarafında yer alıyor. Buda’nın (Budin) kuruluşu, eski Roma dönemine kadar uzanıyor. Sırtını tepelere yaslamış Buda, eskinin haşmetiyle, Macar Krallığının, Osmanlı hakimiyetinin, Avusturya lmparatorluğunun anılarıyla dolu. Gellert Tepesi’ne çıkıp şehri yukarıdan izlemenin tadına doyulmuyor. Günün hangi saati olursa olsun en iyi manzarayı burada yakalayabiliyorsunuz.

Peşte ise Tuna Nehrinin sol tarafında ise geniş bir ova üzerine yayılmış. Hem başkentin hem de tüm Macaristan’ın beyni ve kalbi olan Peşte. Nehir tekne turuna çıktığınızda hem Buda’nın hem de Peşte’nin birbirinden alımlı siluetlerini aynı anda görebiliyorsunuz.

Budapeşte Gezilecek Yerler

Budapeşte, sokaklarında, meydanlarında, anıtlarında çalkantılı bir tarihin, çağlar boyunca Avrupa’nın başına gelmiş her şeyin izini taşıyor. Budapeşte’de mesafeler uzak olduğundan rahat yürüyüş ayakkabınızı yanınıza almayı unutmayın. Büyüklüğüne rağmen gelişmiş ulaşım sistemiyle ve yürüyerek gezmek kolay ama zaman istiyor. Acelesi olanların Budapest Card alıp metro sistemini kullanmaları iyi fikir.

Budapeşte, Doğu Avrupa’nın en zengin müzelerine sahip şehirlerden. Müzeleri gezmeyi seviyorsanız sizi mutlu edecek bir şehir. Arkeolojik eserlerin, tarihi kıyafet ve enstrümanların sergilendiği Budapeşte Ulusal Müzesi, Ulusal Galeri ve Kütüphane, Etnoğrafya Müzesi, Süsleme Sanatları Müzesi ve Uzakdoğu Müzesi bunlardan en önemlileri.

Budapeşte’nin hamamları da benzersiz ve keyifli bir deneyim sunuyor, ne de olsa seyahate çıkan herkes arada bir şımartılmayı hak eder. Burada seçenek çok; Széchenyi Termal Hamamında satranç oynamak, Gellért Hamamının yüksek sütunları arasında yüzmek ve Budapeşte’deki en eski örneklerinden olan Rudas Hamamı’nın tavanını incelemek… Hepsi öyle cazip ki seçim yapmak çok zor. Ben hemen hepsini denedim, zamanınız azsa Széchenyi Termal gitmeniz gereken adres olsun.

1. Vörösmarty Meydanı

budapeşte nasıl bir yer

Vörösmarty Meydanı, Budapeşte’nin kalbi. Kırmızı meydan anlamına gelen Vörösmarty Meydanı, ismini vatansever Macar şair Mihály Vörösmarty’den almış. Buradan Budapeşte’nin hemen her yerine kolaylıkla ulaşılabiliyorsunuz. Meydanın orta yerinde 1908’de dikilmiş Vörösmarty Anıtı var. Meydanın diğer tarafında ise Budapeşte’nin 100 yıllık konser salonu Vigado bulunuyor.

Meydanındaki ünlü Gerbeaud Pastanesi‘ne uğrayın. Ziyaretçi akınına uğrayan Gerbeaud House, muhteşem bir eski tarzda pastane. Tarihi pastanenin tam karşısında da Avrupa kıtasının en eski metro hattı M1 metro hattı bulunuyor. En ez bir defa metro hattını kullanın. Vörösmarty Meydanı, şehrin en meşhur alışveriş sokağı olan Vaci Utca’nın da başladığı yer aynı zamanda.

2. Vaci Utca

budapeşte sokakları

Vaci Macar dilinde aslında sokak anlamına geliyor, yani Utca Sokağı burası. Sadece yaya trafiğine açık cadde 18. yüzyıldan bu yana Budapeşte’nin en işlek noktası. Cadde üzerinde bulunan büyük binaların çoğu 19. ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş. Bir çok hediyelik eşya dükkanı, oteller, bar ve kafeler cadde üzerinde. Akşamları zaman geçirmek ve yürümek için ideal.

Vörösmarty Meydanından (Vörösmarty tér) başlayıp kapalı pazar yeri Central Market Hall’e 600 metre kadar uzayan keyifli bir yer. Bir çok çeşme de bu renkli alışveriş caddesine renk katıyor. Avrupa’nın ünlü Buddha-Bar Hotel Budapest bu cadde üzerinde yine. Yine sokak üzerinde kalabileceğiniz iki nefis otel var; Estilo Fashion Otel ve Mercure City Otel. Her ikisinde de kaldım. Her ikisi de nefis olsa da Estilo tavsiyem.

3. Budapeşte Parlamento Binası

budapeşte rehberi blog

Gotik uyanış döneminden kalma Budapeşte Parlemento Binası, neorönesans üslubuyla Tuna kıyısının gerçek bir incisi. 96 metrelik kulesi ile yapıldığı tarihte dünyanın en yüksek binalarından biri. Şehrin sembollerinden Parlamento Binası, Peşte tarafında, Tuna Nehri’ne bakıyor.

1884 yılında Neo-Gotik mimaride inşasına başlanan bina, 1902’de ancak tamamlanabilmiş. Parlamento Evi’nin içi, Macaristan’ın en iyi sanatçıları tarafından dekore edilmiş. 233 heykelin süslediği toplam 691 odaya sahip. Giriş ücreti tam 4000 HUF, öğrenci 2000 HUF, 6 yaş altında çocuklar için ise ücretsiz.

4. Lánchíd (Zincir) Köprüsü

Zincir Köprü (Lánchíd) hâlâ dünyanın en güzel köprülerinden biri. Şehrin Buda yakasını Peşte yakasına bağlayan 9 adet köprüden ilki ve en ünlüsü olan Lánchíd Köprüsü, görkemli beton bloklara ve demir zincirlere sahip. Gündüz otantik ve nostaljik bir görünümdeyken gece ışıklandırıldığında ise ayrı bir güzelliğe bürünüyor. Köprüyü boydan boya yürüyerek kenti farklı bir açıdan görebilirsiniz.

5. Balıkçılar Tabyası

budapeşte gezisi

Budapeşte’yi düşmanlardan korumak için 20. yüzyılın başlarında inşa edilen Balıkçılar Tabyası (Fisherman’s Bastion), neo-gotik ve neo-romanesk mimari stillerinde dantel gibi işlenmiş bir kale. Balıkçılar Tabyası (Halászbástya), ülkeyi kuran yedi kavimi temsil eden yedi kuleye sahip.

Devasa merdivenleri, arma motifli duvarları ve bir çok süsleriyle aşağısında bulunan cadde ile birleşiyor. Kale Tepesiʼnde yer alan Balıkçılar Burcuʼnun terasından Peşteʼnin göz alıcı silüetine gözler önüne seriliyor.

6. Matthias Kilisesi

budapeşte kiliseleri

Matthias Kilisesi (Mátyás-Templom), Franz Joseph ile eşi Elizabeth’in taç giyme törenlerinin yapıldığı kilise olmasıyla da ünlü. Kilise olarak yapılan, camiye çevrilen, sonra yine kilise olan Matthias Kilisesi‘nin iç dekorasyonu ve mimarisi de en az dışı kadar göz alıcı ve zengin.

Orta Çağʼdan kalan ve 19. yüzyılda Macar ulusal gururunun yeniden alevlendiği dönemde yenilenen kilise 700 yıldan uzun süredir ayakta. Hemen yanındaki, Macar ulusunun babası Kral Stephenʼın at üstündeki bronz heykeli, Matthias Kilisesi’nin çatısındaki baklava desenlerine bakıyor.

7. Budin Kalesi ve Kraliyet Sarayı

budapeşte kraliyet sarayı

Tarih süresince birçok savaş atlatmış olan Budin Kalesi ve Kraliyet Sarayı, günümüzde birçok müze ve galeriye ev sahipliği yapan görkemli bir tarihi kompleks olarak hizmet veriyor. Yerleşke içerisinde Sanat Galerisi, Saray Müzesi, Budapeşte Tarih Müzesi ve Macar Ulusal Galerisi yer alıyor.

On dokuzuncu yüzyılda Budapeşte Kalesi’nin yapımında işçilerin tepeye kolaylıkla çıkıp inmesi amacıyla yapılmış olan finiküler (Budavári Sikló) ziyaretçilerine şehrin muhteşem panaromik görüntüsünü sunuyor.

8. Gellert Tepesi ve Özgürlük Heykeli

budapeste rehberi gellert tepesi

Sovyet döneminden kalan ve elinde palmiye dalı tutan bir kadınla temsil edilen Lady Liberty, yani Özgürlük Anıtının bulunduğu Citadella Hisarı Gellert Tepesine konumlanmış. Şehrin en güzel manzarasını bence burası sunuyor. Panoramik olarak Tuna Nehri’nin iki kıyısına yayılmış Budapeşte’nin tüm güzellikleri gözler önünde.

9. Gellért Kaplıcaları

budapeşte gidilecek kaplıcalar

Budapeşte’nin termal havuzları oldukça popüler. Budapeşte’nin en çok fotoğrafı çekilen kaplıcası olan Gellért Kaplıcaları’nda (Gellért Fürdő) Art Nouveau tarzında havuz, spa ve buhar banyoları var.

Gellert Tepesinin eteklerinde bulunan meşhur Gellert Hotel ziyaretçilerine olağanüstü Gellert Termal Kaplıcalarından faydalanma imkanı sunuyor. 1918’de hizmete açılan otel aynı zamanda Budapeşte’deki ilk lüks otel olma özelliğine de sahip.

10. St. Stephen Bazilikası

budapest guide

St. Stephen Bazilikası (Aziz Stefan Bazilikası), şehrin en büyük ve en görkemli kilisesi. Aziz Stephen Meydanında yer alan Roma Katolik bazilikasının 50 yıldan uzun süren inşası 1800’lerde tamamlanmış. 96 metre yüksekliğindeki etkileyici merkez kubbesi Parlemento Binasının yüksekliği ile aynı. Devlet ve Din arasındaki dengeyi ifade ediyor.

Bazilika 8.500 kişilik bir kapasiteye sahip. Bazilikanın 9,5 ton ağırlığındaki çanı ülkedeki en büyük çan. Bazilikanın kulesine ücret ödeyip çıkabiliyorsunuz. Pazartesi günleri 17:00’da bazilikada konserler veriliyor. M3 hatlı metroya binip Arany János Sokağı durağında indiğinizde kiliseye kolaylıkla ulaşıyorsunuz.

11. Andrassy Bulvarı

budapeşte opera binası

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Andrassy Bulvarı (Andrássy út), 19. yüzyılın son yarısından bu yana Budapeşte’nin en şık ana caddesi. Şehir merkezini Şehir Parkına (Városliget) bağlamak için inşa edilen Andrassy Bulvarının merkezinde Oktogon adlı metro durağı var.

Aziz Stefan Bazilikasının önünden başlayıp Kahramanlar Meydanına kadar uzayan 2,5 kmlik cadde boyunca çok sayıda tarihi bina, marka mağazalar, cafe ve restoranlar sıralanmış. Opera Binası ve Terör Evi Müzesi bulvarda görülmesi gereken önemli yerler arasında.

12. Széchenyi Termal Hamamı

budapeşte kaplıca

Széchenyi fürdő (Széchenyi Kaplıcaları), Budapeşte’deki şifalı kaplıca kompleksleri arasında en büyük yapı. Avrupa’nın da benzer kategorideki kaplıcaları arasında en büyüğü olarak kabul edilen hamam kapalı birçok havuzdan oluşuyor. Tarihi, görkemli bir mimariye sahip hamam doğal yollardan ısıtılıyor.

13. Kahramanlar Meydanı

budapeşte gezi rehberi gezilecek noktalar

Macar halkı için büyük değere sahip Kagramanlar Meydanı (Hösök Tere), Macar tarihinin en önemli liderleri ve savaş kahramanlarının heykellerine ev sahipliği yapıyor. İktidardaki rejime, işgalcilerin kimliğine göre heykellerin bir konup bir kaldırıldığı Hösök Tere, Macaristan’ı fethinin 1000. yılı anısına yapılmış. Meydanın ortasındaki 36 metrelik sütunun en tepesinde Marcar kraliyet tacını ve elindeki apostol çift haçı tutan Başmelek Gabriel tasvir edilmiş.

Meydanda yer alan Güzel Sanatlar Müzesi (Szépművészeti Múzeum), tüm Avrupa’nın en zengin resim koleksiyonlarından birine sahip. 1863’te kurulmuş müze 636 tuallik resim koleksiyonuna sahip. Sergide tabloları olan ünlü sanatçılar arasında Raffaello, Melling, Dürer, Vermeer, El Greco, Goya, Manet ve Pissaro yer alıyor.

14. Şehir Parkı (Városliget)

budapeşte şehir parkı

Kahramanlar Meydanı’na çok yakın enfes bir park. Gölün hemen karşısındaki Vajdahunyad var (Vajdahunyad Kalesi) ekim ayının ortalarında leziz Szekely tatlılarına adanmış ilginç bir festivale ev sahipliği yapıyor. Hemen sol tarafında yer alan Budapeşte Hayvanat Bahçesi gezilebilir.

15. Margaret Adası

budapeste rehber margaret adasi

Tuna Nehri’nin ortasında bulunan Margaret Adası (Margitsziget), Osmanlı İmparatorluğu zamanında harem olarak kullanılmış ve daha sonra kraliyet ailesinin dinlenme evine çevrilmiş. 1908’de halk parkına dönüştürülen Margaret Adası, yüzme havuzları, Japon bahçeleri ve Art Nouveau tarzı bir su kulesine sahip.

Bisiklet kiralayabileceğiniz, açık, kapalı havuzlar ve oyun alanlarıyla dolu bu ada aileler için ideal bir yer. Nehrin ortasında yemyeşil bir ormana benzeyen Margit-sziget’te (Margaret Adası) etrafı seyrede seyrede gezebileceğiniz nefis bir doğa var.

16. Gül Baba Türbesi

gül baba türbesi

Gül Baba, Kanuni Sultan Süleyman’ı etkileyen ve onun daveti üzerine Avrupa taarruzlarına katılan Bektaşi bir derviş. Savaşların ardından ömrünün sonuna kadar Budapeşte’de yaşayan Gül Baba’nın mezarının olduğu yerde bir türbe yaptırılarak önüne de büyük bir heykeli dikilmiş.

Budapeşte yeme ve içme

Macar mutfağı, Türklerin damak tadına oldukça uygun yemekler içeriyor. Yerel mutfakta kırmızı biber, kırmızı et, süt ürünleri, av hayvanları eti, tatlı su balıkları, patates, soğan ve lahana sık sık kullanılan yiyeceklerden.

Şehre özgü ünlü yemekler arasında kırmızı biberli, patatesli ve biftekli çorba gulyás, kırmızı biber, et ve soğanla hazırlanan yahni pörkölt, baharatlar ve tatlı su balıkları ile hazırlanan balıkçı çorbası halászlé, ekşi krema ile birlikte servis edilen acılı etli lahana dolması töltött káposzta bulunuyor.

Soğuk tüketilen tatlı kremalı meyve çorbası gyümölcsleves, üstü çikolata ve krema ile kaplı kek Somlói galuska, karamelli ve çikolatalı çok katlı bir pasta çeşidi olan dobos ve üzeri çikolata sosu ile kaplı içinde ise rom, üzüm, ceviz ve limon rendesi parçacıkları bulunan üçgen şeklindeki krep gundel palacsinta ise tatlı severlerin mutlaka denemesi gereken yerel lezzetlerden.

Macaristan kırmızı ve beyaz şarapları ve bitki likörleri ile ünlü. Villány kırmızı şarapları, Tokaji tatlı beyaz şarapları, meyveli votka palinka ile birçok yerel bitkinin harmanlanmasından oluşan Unicum likörleri şehrin en ünlü alkollü içecekleri arasında yer alıyor. Alkolsüz içecek olarak ise kahve, üzümlü gazoz Traubi Szoda ve vişneli gazoz Márka sıklıkla tüketilen ürünler.

Lánchíd Caddesi’nde yer alan Zona, Four Seasons Oteli’nin girişindeki Gresham, Vigyázó Ferenc Sokağı üzerinde bulunan Mák Bistro ve Szarvas tér bölgesindeki Aranyszarvas, Macar mutfağını prestijli bir atmosferde deneyimlemek isteyenler için ideal.

Tuna Nehrinden Zincir Köprü ve parlemento Binası

Budapeşte alışveriş

Budapeşte’den satın alınabilecek şehre ve ülkeye özgü ürünler arasında folklorik kostüm giydirilmiş el yapımı süs bebekleri, Macar kültürüne özgü el işi tekstil ürünleri, el boyaması porselen eşyalar, Herend porselenleri, Tokaji şarabı ve túró peyniri yer alıyor. Özellikle Kigyó Sokağı’ndaki Zsolany adlı mağazada en kaliteli porselenleri bulabilirsiniz.

Budapeşte’de alışverişin kalbi Andrássy Meydanı, IX Fovám, Vörösmarty, Deák ve Castle bölgeleri, Gellért Hill, Szentháromság, V Bécsi, Váci ve Király Caddeleri’nde atıyor. Bu noktalar üzerinde birbirinden şık ve prestijli mağazaya ayrıca otantik yerel dükkânlara rastlamanız mümkün.

The Corvin Plaza, Duna Plaza, West End City Centre, Fashion Street, Arena Plaza ve Mom Park şehrin en popüler ve prestijli alışveriş merkezleri arasında. Daha otantik bir alışveriş deneyimi için ise Nagy Vásárcsarnok Genel Pazarı’nı, Ecseri Bitpazarı’nı ve Hunyadi tér Açıkhava Pazarı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte’de Tuk Tuk ile gezmece

Budapeşte gece hayatı

Avrupa’nın en hip şehirlerinden birinde olduğunuzu unutmayın. Budapeşte renkli, dinamik ve canlı bir gece hayatı atmosferine sahip. Şehir çok sayıda caz kulübüne, canlı müzik barına, disko ve gece kulübüne ev sahipliği yapıyor. Budapeşte gece hayatının hareketli olduğu bölgeler, VII Liszt Ferenc, Blaha Lujzave Corvin semtleri ile IX Ráday, Almássy, Kazinczy ve Akácfa Caddeleri.

Uğranabilecek en prestijli ve popüler eğlence mekânları arasında ise Filter Club, Szimpla Kert, Café del Rio, Gödör Club, A38 ve Old Man’s Music Pub bulunuyor.

Budapeşte gündüz saatlerinde oldukça güvenli bir şehir. Ancak akşam karanlık çöktüğünde şehir merkezinden uzakta bulunan dış banliyö ve semtlerin bazılarında bulunmamanız daha iyi olur. Bu bölgeler arasında Pest bölümündeki 8. ve 9. bölgeler, Népliget semti, Lujza, Dankó, Magdolna ve Népszinház Caddeleri ile József Bulvarı yer alıyor.

Váci Caddesi özellikle turist kapanları ile ünlü. Bu caddede gündüz güvenli bir şekilde gezebilirsiniz ancak burada bulunan striptiz kulüplerine uğramamaya, restoranlara rağbet etmemeye ve döviz bürolarına güvenmemeye özen gösterin.

Budapeşte’de nerede kalınır

Budapeşte’nin en lüks ve popüler konaklama alternatiflerine ev sahipliği yapan bölgeleri, Castle Hill, Kálmán Imre Utca ve Pest semtleri ile Lorinc Pap Ter, Váci, V Roosevelt Tér ve Erzsébet Caddeleri olarak biliniyor. Daha hesaplı konaklama seçenekleri için ise Dohany Utca, Vigszinhaz ve Kecskemeti Caddelerine göz atabilirsiniz.

Benim konakladığım Budapeşte otelleri ise Buda bölümünde art’otel budapest, Peşte bölümünde ise Mercure City Center, Estilo Fashion Hotel ve Arena Hotel’de konakladım. Tuna Nehri kıyısındaki art’otel en sevdiğim yer oldu. Uzandığınız yataktan Tuna Nehri ve Peşte tarafı görünüyordu.

Peşte’nin kalbi Vaci Utca Caddesinde yer alan Mercure City Center ve Estilo Fashion Hotel de şehrin kalabalığına hemen karışmak isteyenler için nefis. Danubius Hotel Arena ise şehrin dışında yer alıyordu, metro ile gidip geliyordum.

budapeşte otel
Estilo Fashion Hotel

Budapeşte hava durumu

Budapeşte, yazın sıcak ve güneşli, kışın ise soğuk ve kar yağışlı bir iklime sahip. Şehri keşfetmek ve açık alanların keyfini çıkarmak için Budapeşte’yi nisan-eylül ayları arasında kalan ilkbahar ve yaz dönemlerinde ziyaret etmek uygun. Diğer yandan Budapeşte’yi masalsı bir kış manzarası eşliğinde gezmek için ise kasım-şubat ayları arasında kalan kış mevsiminde ziyaret edebilirsiniz.

Budapeşte’ye nasıl gidilir

Türkiye’den Budapeşte’ye Türk Hava Yolları, Wizz Air veya Norwegian Airways’in 2 saatlik direkt uçuş seferleri ile ulaşabilirsiniz. Şehir merkezine 16 km mesafede, kentin güneydoğusunda bulunan Budapeşte Franz Liszt Uluslararası Havalimanı’ndan merkeze ulaşım banliyö trenleri, ücretli havalimanı servisi, ticari taksi veya araç kiralayarak sağlanıyor.

Havalimanından Budapeşte şehir merkezine gitmek için, Terminal 1’in yanında bulunan Ferihegy Tren İstasyonu’ndan, MÁV firması tarafından işletilen ve ‘személy’ adı verilen banliyö trenlerine binebilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Terminal 2’den ise her 10 dakikada bir merkeze hareket eden 200E No’lu otobüse binerek 10 dakikada tren istasyonuna gelebilir ve yine buradan şehir merkezine giden banliyö trenlerine binebilirsiniz.

2 YORUM

 1. Ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir ; Budapeste.

  Gitmeden once Budapestede lokal turk rehber Bulent’e ulastik. Internette budapestetur diye yazinca hemen cikiyor turk rehber olarak.

  Aile ile gidince stress yasamadan yorulmadan gezmek birde sehiri gercekleriyle ögrenmek icin bu yolu tavsiye ederim. Transferde istedim 45 euroya onlardan. Yarim gunluk sehir yuruyus turu 4 kisi icin 80 euroya anlastim. Otobus turlarindan ucuza geldi😄. Ustelik bize ait rehberimiz oldu. Kalvinterdeki esnaf lokantasini; sicak sarabi; gece manzaralarini; CF dondurmasini unutmayacagiz. Aparti 80 euro ayarladim. Rehberin gosterdigi yerlerde yemek yedik. Gunluk 50 euroya geldi. Pegasusta zaten indirimliydi. Bir vizeye verdigim paraya acidim.
  Yoksa ucuz sehir tadini cikartin….

  Ayca&Demir

 2. Bizde Budapesteyi cok sevdik. Gitmeden once Budapestede lokal turk rehber Bulent’e ulastik. Internette budapeste.net diye yazinca hemen cikiyor.

  Aile  ile gidince stress yasamadan yorulmadan gezmek birde sehiri gercekleriyle ogrenmek icin bu yolu tavsiye ederim. Transferde istedim 45 euroya onlardan. Yarim gunluk sehir yuruyus turu 4 kisi icin 85 euroya anlastim. Otobus turlarindan ucuza geldi😄. Ustelik bize ait rehberimiz vardi. Kalvinterdeki esnaf lokantasini; sicak sarabi; gece manzaralarini; cf dondurmasini unutmayacagiz. Aparti 80 euro ayarladim. Rehberin gosterdigi yerlerde yemek yedik. Gunluk 50 euroya geldi.

  Kesinlikle hos sehir

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın