Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’in Ödemiş ilçesinde konumlanan, Ege Bölgesinin Uludağ’ı adlandırılan kış sporları merkezi. Tesis 1997’de İzmir İl Özel İdarisi tarafından yapıldı. Bir işletmeci tarafından 1999’a kadar çalıştırıldı. O yıl zirve bölümünde meydana gelen bir çığ sonrasında tesis zarar gördüğünden ziyarete kapatıldı.

2003 yılında İzmir Balçova Termal tesisleri tarafından devralınıp, önlemler alınarak yeniden açıldı. Ocak 2013’te yeniden meydana gelen bir çığ sonrası maddi hasar oluşunca Bozdağ Kayak Merkezi güvenlik nedeniyle kapatıldı. Şu anda kayak merkezinin mülkiyeti Orman Bakanlığında.

bozdağ kayak merkezi

ⓘ Valilik kararıyla güvenlik nedeniyle Bozdağ Kayak Merkezi şu an kapalı. Hem 1999 hem de 2013’te meydana gelen çığlar can kaybına yol açmasa da tehlikeliydiler. Risk olduğundan gitmeyin.

Orman Bakanlığı çığ önleme çalışmaları yürütüp, İzmirlilerin kayak yapabilmesi için gerekli proje üzerinde çalışıyor. Çığ Projesinin gelecek kış sezonuna kadar tamamlanıp, tesisin tekrar hizmete açılmasının planlandığı söyleniyor.

Malta

İzmir Bozdağ kayak merkezi kapalı olmasına rağmen özellikle de haftasonları insanlar akın akın tesise gidiyor. Maalesef yolda izdihamlar oluşuyor. Kayak hevesiyle gitmenizi tavsiye etmiyorum.

Bozdağ, İzmir ve çevre illerde yaşayan doğa tutkunlarının gözdesi. Bozdağ Kayak Merkezi açık olduğu dönemlerde haftasonları günlük 15 binin üzerinde ziyaretçi ağırlıyordu. İçerisinde 80 kişilik konaklama tesisi, 2 teleski, 1 telesiyej, 3 kayak pisti, kafeterya, restoranı bulunuyordu.

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ Kayak Merkezi, İzmir’in Ödemiş ilçesi sınırlarında yer alıyor. Batıdan doğuya doğru İzmir, Manisa ve Aydın illerine uzanan 170 km’lik bir dağ sırası olan ve Bozdağlar olarak adlandırılan dağ, 2 bin 157 metrelik yüksekliği ile Ege Bölgesinin ikinci en yüksek dağı unvanını taşıyor.

Bozdağ’ın kuzey eteğinde, rakımı 1.150 metrede kurulu olan Bozdağ kasabasında yer alan kayak merkezi, İzmir’e 110 km uzaklıkta.

Ege Bölgesinin Uludağ’ı olarak da adlandırılan Bozdağ Kayak Merkezi’nde kış döneminde kar seviyesi 80-120 cm arasında değişiyor. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı kış sporları merkezinin içerisinde 80 kişilik konaklama tesisi, 2 teleski, 1 telesiyej, 3 kayak pisti, kafeterya ve restoran bulunuyor.

Ayrıca kayak takımı, snowboard ve kızak kiralamak isteyenler için de uygun seçenekler mevcut. Kayak merkezinin yüksek sezonu ise kar seviyesinin yoğun olduğu aralık ve mart ayları.

Bozdağ’ın zirvesine tırmanmak için en iyi parkur, Mermeroluk’un batısından güneye geçilen rota. Zirveden eşsiz gündoğumu ve günbatımı manzarası olan Bozdağ’ın batısında Gölcük Gölü, güneyde Ödemiş, Tire, Beydağ Baraj Gölü ve Kiraz, kuzeyinde ise Salihli, Demirköprü Baraj Gölü ve Gölmarmara Gölü görülebiliyor.

Profesyonel ve amatör kayakçıların rahatlıkla kayak yapabileceği 3 kayak pistine sahip olan Bozdağ’a İzmir ve çevre illerden günübirlik turlar düzenleniyor. Turlar genellikle Ödemiş, Birgi, Gölcük, Bozdağ, Salihli Kaplıcaları, Sart şeklinde yapılıyor.

Bozdağ açık mı
Bozdağ Kayak Merkezi

Her yıl şubat ayında gerçekleştirilen Dağcılık Şenlikleri’nde Bozdağ’a gelen dağcılık kulübü üyeleri kamp yaparak zirve yürüyüşü düzenliyor. Yamaç paraşütü etkinliğinin de yapıldığı Bozdağ, yalnızca kış ayları değil bahar ve yaz aylarında da doğayla baş başa kalmak ve piknik yapmak isteyen günübirlikçiler tarafından ziyaret ediliyor.

Doğal güzellikleri ve su kaynaklarıyla çok sayıda yaylaya ev sahipliği yapan Bozdağların en büyük yaylaları ise Elmabağı, Ovacık, Çayır, Gündalan, Çavdar, Gölcük, Subatan, Çam, Başova, Kemer ve Büyük Çavdar. Yaylaların birçoğunda alabalık tesisleri ve hayvancılık yapan köylülerin ürün sattığı tezgahlar bulunuyor.

Bozdağ Kayak Merkezi nerede

Bozdağ’a nasıl gidilir

Bozdağ Kayak Merkezi‘ne, İzmir’den özel araçla bir, toplu ulaşım ile yaklaşık iki saatte gidilebiliyor. Toplu taşıma kullanmayı planlayanlar, İzmir’in Bornova ilçesindeki otogardan hareket eden Ödemiş otobüsleriyle ilçe merkezine ulaştıktan sonra Bozdağ’a giden dolmuşlar aracılığıyla kayak merkezine gidebiliyor.

İzmir kış turizmi için çok önemli bir yer olan Bozdağ’a özel araçla ulaşım, İzmir, Kemalpaşa, Turgutlu, Sart, Bozdağ güzergahı üzerinden 110 kilometre sürüyor. Ödemiş’in beylikler dönemi atmosferini yansıtan Birgi kasabası üzerinden ise 130 kilometre uzunluğundaki İzmir, Torbalı, Bayındır, Ödemiş, Birgi, Gölcük, Bozdağ güzergahı alternatif olarak kullanılıyor.

bozdağ nasıl gidilir

Bozdağ – Ödemiş arasındaki mesafe ise 26 km. Kayak merkezine en yakın havalimanı ise 132 km mesafedeki İzmir Adnan Menderes Havalimanı.

Bozdağ’a kadar gelmişken göçle boşalan ve hayalet köye dönüşen Lübbey Köyü, Birgi’de Osmanlı sivil mimarisinin en önemli temsilcilerinden biri olan Çakırağa Konağı, Beylikler Dönemi sanatının yansıması Birgi Ulu Camii’yi de ziyaret edebilirsiniz. Ödemiş ve çevresindeki gezilecek yerleri keşfetmek için Ödemiş Gezilecek Yerler blog yazıma göz atın.

Bozdağ, Ege’nin beyaz cenneti olarak yılın her döneminde farklı aktiviteler sunan bir yer. Kış aylarında İzmir çevresinde kayak yapılabilecek en yakın kayak merkezi olan Bozdağ, ilkbahar ve yaz aylarında ise yaylalara çıkıp serinlemek ve piknik yapmak isteyenleri ağırlıyor.

8 Yorumlar

 1. kim çalistiracaksa açsın artık kayak merkezini!!!

  İzmire yakışmayan bahanelerle hizmet verilmiyor.
  kayak ve kar izmir için ” kar” etme den ziyade prestij meselesidir bence
  Gerekenin bir an önce yapilmasini bir izmir li olarak rica ediyorum.

 2. Bugün gittim, gayet güzel bir yolculuktu. Bozdağ Kayak Merkezî kapalı fakat yolları temizlenmiş araçla çıkılabilir. Zincire gerek yok. En zirvede bir sahlep keyfi güzel oluyor. Ulaşım yok özel aracınız ile gidebilirsiniz arkadaşlar bilginiz olsun. Ben şahsen toplu taşıma görmedim.

 3. Kayak merkezi zaten kapalı. Ulaşım olasa ne olacak. Bozdağ köyünden yol asfalt, ancak kar yağışı olduğunda zincirsiz çıkmak zor olacaktır. Bu arada köyden merkez 11 km ve vasıta yok.

 4. Bence de detaylı bilgi verilmemiş hemen yanıbaşımızda ama hiç duymadık alternatif olabilir. Ortalama fiyat bilgileri hakkında bilgi verilirse iyi olur.

 5. Tamam, Ödemişten dolmuşla Bozdağa ulaşılabiliyor olabilir ama Bozdağ’dan kayak merkezine ulaşım nasıl olacak belirtilmemiş. Salihliden Bozdağ mahallesine ya da köyüne dolmuşla ulaşım vb var mı o da belirtilmemiş. Özel araçla zincirsiz kayak merkezine gidilebilir mi o da belirsiz. Bu tür bilgiler tam verilseydi çok daha iyi olurdu.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz