Dombay, Kuzey Kafkasya’da Kuban Nehri havzasında Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nde yer alan bir tatil kasabası. Deniz seviyesinden 1,600 metre yükseklikte, çevresindek zirvesi 4,000 metreye kadar ulaşan dağların arasındaki, korunaklı bir vadiye kurulmuş Dombay, hem kış sporları, kayak ve snowboard, hem de dağcılık, trekking gibi doğa ve eko turizmi yapılabilecek enfes bir yer.

Dombay
Dombay

Yılın 320 günü güneşli olan bu coğrafya Avrupa Alplerini kıskandıracak iklim güzelliğine sahip. yazın hava güneşli ama sıcak olmuyor. Etkinlik ve sporları kısa kollu ve sıcaktan bunalmadan yapabiliyorsunuz. Kışın ise -5 derecelere ulaşıyor ve civardaki kar kalınlığı ise 2 metreyi buluyor.

Sofrudzhu and Gora Zadnyaya Belalakaya,
Soldaki zirve Sofrudzhu Dağı; sağdaki dik zirve ise Gora Zadnyaya Belalakaya

Dombay’ın tam içerisinden geçen Amanauz Nehri‘nin kaynak aldığı Sofrudzhu Dağı 3780 metre yüksekliğiyle şahane bir manzara sunuyor. Kasabanın güneyinde derin bir vadi olan Amanauz Vadisi‘nde nehir boyunca harikulade trekking rotaları uzanıyor. Chyortova Melnitsa (Devil’s Mill) denilen bölgeye kadar uzanan bu rota 3 km kadar ve yaklaşık 45 dakika sürüyor. Burada Amanauz Buzulu‘nu (Amanauz Glacier) görmek mümkün.

Lednik Sofrudzhu
Sofrudzhu Mountain, Dombay

Hiking ve trekking rotaları Teberda Milli Parkı sınırları içerisinde kaldığı için ödeme yapılması gerekiyor (75 Ruble). Amanauz Vadisi yürüyüşü için herhangi bir rehber gerekmiyor. Mount Sofrudzhu yakınlarındaki diğer zirveler ise Gora Aksaut, Gora Dzhalovchat, Gora Zadnyaya Belalakaya, Gora Ertsog, Gora Alibekbashi, Gora Sulakhat ve Gora Kap.

Malta

Mount Sofrudzhu, Dombay, Russia
Mount Sofrudzhu, Dombay, Russia

Dombay’a ulaşmak için en yakın havalimanı, Rusya’nın güneybatısında yer alan Stavropol’a uçmak gerekiyor. Türk Hava Yolları İstanbul’dan Stavropol’a haftanın 3 günü karşılıklı direk uçak seferleri düzenliyor. Bu enfes coğrafya hiking ve trekking severler için ilk onda olması gereken bir bölge.

5 Yorumlar

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz