İtalya‘nın Amalfi kıyılarına adını veren Amalfi kasabası, yüksek kayaların üzerindeki rengarenk evleri, turkuaz denizi, kıvrımlı dar sokakları, etkileyici manzaraları ve bakımlı bahçeleri ile bölgenin en popüler yerleri arasında. Napoli’de başlayarak Ravello kıyılarına kadar gezdiğim bu bölge bende derin izler bıraktı, pek bir sevdim buraları ben.

Neden sevilmesin ki! Bir yanda dik yamaçlara inci gibi dizilmiş rengarenk evler, evleri süsleyen begonviller, limon ağaçları, masmavi denize nazır nefis manzara, şirin sokaklar ve mekanlar… Yaz döneminin kalabalıklarını saymazsak görenin memnun olacağı bir coğrafya burası.

malta
Amalfi Gezi Rehberi
Amalfi, İtalya

Amalfi Gezi Rehberi

Zamanında Genoa, Pisa ve Venedik’le birlikte bölgenin en güçlü devletleri arasında sayılan Amalfi, 20. yy’a kadar bu gücünü hiç kaybetmemiş. Askeri ve ticari başarılarıyla dikkat çeken bölgede farklı kültürlerin etkisiyle mimari de etkilenmiş. Günümüzde 5,000 kadar insanın yaşadığı şehrin büyük bölümünün, 1343 yılında yaşanan depremde denize gömüldüğü biliniyor.

       

Amalfi Gezilecek Yerler

Zengin tarihi geçmişinin yansımalarının hala ayakta olduğu Amalfi’de 9. yüzyıla ait Cattedrale di Sant’Andrea Katedrali ve Chiostro del Paradiso’yu (Cennet Manastırı) ziyaret edenler Ortaçağ mimarisine tanıklık ediyor. Dış kısmı mozaiklerle kaplı olan katedral 1066 yılında yapılmış.

Amalfi Italya
Cattedrale di Sant’Andrea

Şehrin tepesine kurulu, Kağıt yapım tarihine dair bilgilerin yer aldığı Kağıt Müzesi (Paper Museum) ile müzenin hemen yanında bulunan ve kağıt yapımında kullanılan değirmen millerinin yer aldığı Değirmenler Vadisi (Valley of the Mills) görülecek yerler arasında.

Şehrin kalbinin attığı ve merkez olarak kabul edilen Piazza Duomo‘dan her yere ulaşmak mümkün. Belediye Müzesi’nin bulunduğu Palazzo Morelli’de Akdeniz Bölgesi’nde kullanılan, Amalfi’de 10. yüzyılda yazılan deniz hukuku kitabı Tavola Amalfitana’yı görmek mümkün. Piazza dei Dogi, Piazza dello Spirito Santo meydanları da ziyaret edilebilir.

Amalfi Kıyıları
Amalfi

Amalfi ulaşımın en hareketli yeri, taksi, otobüs ve botların kalktığı deniz limanı Piazza Flavio Giola’dan kıyı bölgelere ve plajlara gidiliyor. Temiz denizi, plajları ve kaliteli tesisleri ile Amalfi’de dalış ve tekne turu seçenekleri de var.

İtalya’nın milli içkisi limoncello Amalfi’de en çok bulunan içecek. Limon likörü olan alkollü içecek, hemen hemen tüm dükkanlarda karşınıza çıkıyor. Hediyelik eşya olarak düşünülebilecek el yapımı kağıtlar, Amalfi’nin yüzyıllardır sürdürdüğü bir gelenek ve Vatikan’da bile kullanılıyor.

Amalfi sokakları
Amalfi

Amalfi yakınlarında görülecek yerler

Ülkenin en romantik destinasyonları arasında yer alan Positano’yu da ziyaret edin. Amalfi Kıyıları‘nın en ünlü kasabası Positano, İtalyan Dolce Vita ruhunu en iyi sergileyen yerlerden birisi.

Pırıl pırıl parlayan masmavi bir denizin ortasındaki cennet yer Capri Adası‘na düzenlenen turlar da katılacak etkinliklerden birisi. Yine Amalfi’nin yakınında, denizden 350 metre yükseklikte nefes kesen manzaraya sahip Ravello da listeye eklenmeli. Şirin kasabaya taraçalarda yer alan limon ağaçlarının vanilya benzeri mis gibi kokuları arasında çıkıyorsunuz. napoli güzergahında yer alan Sorrento bu kıyıların en gözde diğer bir şehri.

Pompeii Antik Kenti ve Herculaneum tarihi yerlerden hoşlananlar için yakın çevrede görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca Amalfi ve Furore arasında yer alan şirin sahil kasabası Conca dei Marini’de ziyarete değer.

Amalfi'ye nasıl gidilir
Amalfi Kıyıları

Amalfi’ye nasıl gidilir

İtalya’nın Napoli şehrinin güneyindeki Amalfi Kıyılarının kalbi konumunda olan Amalfi kasabası, Salerno ve Positano arasında yer alıyor. Amalfi’ye gitmek için en yakın havalimanı Napoli’de THY haftanın her günü İstanbul’dan Napoli’ye uçuyor. En yakın uçuş noktasının Napoli Havalimanı olduğu şehre gelmek için havalimanından Sorrento otobüslerine binmek ve Sorrento’da aktarma yaparak yeniden otobüs kullanmak gerekiyor.

Solerno Tren İstasyonu, Amalfi’yi diğer İtalya şehirlerine bağlayan istasyon. Ayrıca kış ayları dışında sefer gerçekleştiren deniz otobüsleri ile Napoli, Sorrento, Salerno ve Positano arasında ulaşım sağlanıyor. Seyahate Napoli’den başlanılması tavsiyem. Napoli’de en az bir kaç gün geçirdikten, sonra Amalfi kıyılarını keşfe başlamalı.

Amalfi Gece
Amalfi Gece

Napoli Körfezinin güneyinde uzayan UNESCO Dünya Mirası Listesindeki Amalfi Sahilleri, denize dik yükselen dağlara oyulmuş irili ufaklı kasaba ve köyleri ile şüphesiz Avrupa’nın en muhteşem ve gösterişli sahili. İtalya‘nın en etkileyici manzaralarına tanıklık edilebilen Amalfi kıyıları, keyifli bir İtalya rotası olacağı kesin.

14 YORUM

  1. İtalyanin herhangi bir şehrine 1-2 aylığına lisans çalışması için gidicem. Bu konuda öneriniz var mı? Hem iş olsun hem de geziyim istiyorum, çok pahallı olmayan öğrencinin rahatlıkla yaşamını idame ettirebilecegi bir şehir öneriniz var mı?

  2. Gelecek hafta Torinoya iş için gideceğim. Bu tavsiyeniz sayesinde işten sonra 1 hafta Amalfi’ye geçeceğim.

  3. Eylülde gideceğiz, yalnız Positano otellerinde doluluk çok yüksek. Sorrento’da kalıp diğer yerlere gitmeyi planlıyoruz, ne dersiniz? Bir de araba kiralamasak daha mı rahat ederiz?

  4. Amalfi’yi bizlere tanıttığınız için teşekkür ediyorum, keyifle okuduğumu söylemek istiyorum. Güzel bir tanıtım yazısı olmuş. İtalya doğasıyla büyüleyen bir ülke ve Amalfi ‘de İtalya’nın en güzel köşelerinden birisi.

  5. Blogunuz sayesinde yeni yeni yerler keşfediyoruz. Önümüzdeki yaz planlarıma Amalfi’yi ekliyorum. Gerçi her paylaştığınız yere gitmek istiyorum çok çok güzel yerler 🙂

  6. Baştan aşağı bütün Amalfi sahilini gezdim görülmeye deger kendine has bir güzelligi var.tavsiye ederim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın